şükela:  tümü | bugün
  • bulutsuz havada yağmur beklemek gibidir.
  • mantik ile duygunun cakismasi sonucunda ortaya cikan hadise. boyle durumlarda genelde mantik -tabii ki en basindan beri bildigi sekilde- "boyle olmasi daha dogru" der, duygu ise tam tersini soyler. dolayisiyla kendinizi teselli etseniz bile sahteden bir teselli olmus olur.

ozellikle kontrol disi bir olay sonucunda yasaniyorsa kolay gelsin.
  • ulan ağlayasım var ama uzun zamandır ağlayamıyorum, nasıl ağlanıyordu ya diyip çuvallamak. bana bunu niye yaptın nasıl yaptın neden dedirten durumlar. ah be ah.
  • yeteri kadar kendinizi tanımıyorsunuz demektir bana göre. çünkü her insan önce kendine yeter, siz kendinize yetmiyorsanız başkası size yetemez sizin için bir şey yapamaz.

ben önce elimden geleni yaparım, şartları imkanları zorlarım. yapacağım bir şey kalmadı noktasını görürüm. bunu görmemişsem kendimi asla teselli etmem. çünkü bu noktayı görmemişsem benim ihmalkarlığım, tembelliğim, üşengeçliğim, korkaklığımdır. bunları yapıyorsam da teselliye hakkım yoktur. ki zaten yapmam, gereken neyse onu yaparım. baktım, yapacağım bir şey kalmamış. kendime sadece “yapacak bir şey yok” derim. benim için muazzam bir kelime. kimine göre teselli cümlesi kimine göre basit bir cümle ama benim için net bir cümle. ben bu cümleyi kullanıyorsam gerçekten yapacak bir şey kalmamıştır. yapılacak bir şey kalmamışsa kendimi yormamın üzmenin konuyu düşünmemin hiçbir getirisi olmayacak aksine zaman kaybı olacaktır. bundan sonrası da öyle ya da böyle geliyor, bir şekilde iyi oluyor.