şükela:  tümü | bugün
  • * mazoşistik kişilik bozuklukları da deniyor bunlara. self-defeating personality disorder diye geçiyor. kişilik bozukluğu olarak ifade edilmeyebiliyor. yani bütün kriterlerde bu ifadeyle geçmiyor ya da bu işin resmi bi listesi varsa orada böyle genel bi ifade kullanılmıyor ama var böyle bişey.

    genellikle ilk gençlik yıllarında başlıyor, kişilik bozukluğunu edinen şahıs önce hoşuna gidebilecek şeylerdne kendini mahrum etme , canının sıkılacağı, acı çekeceği durum ve ilişkilere girme, başkalarının yardımını reddetme gibi davranışlara giriyor. ortada mis gibi seçenekler varken bilinçli olarak başına iş açacak, hayal kırıklığına sebep olacak seçeneklere yöneliyor, başkalarından yardım almıyor, almak zorunda kalırsa işe yaramaması için özel çaba gösteriyor, eskaza bi başarı gösterirse depresyona giriyor, suçluluk duyuyor, hatta yanlışlıkla (!) başına bi kaza geliveriyor. abuk ortamlarda karşısındaki kişinin üzerine gidip kendisini duvardan duvara vurmasına sebep olup sonra suçluluk duygusuyla özür dilemeye girişiyor, gayet sosyal becerileri olduğu halde hoşuna giden ortamlardan kaçınıyor, kendisine iyi davranan, şefkatle yaklaşan insanlardan bilerek ve isteyerek uzaklaşıyor, onları hayatından çıkarıyor, başkaları için acaip fedakarlıklar yapıyor, mesela bu modeller, arkadaşlarının ödevlerini başarıyla yapıp, ortaya muhteşem işler çıkarıp sonra kendisi için ya ödev hazırlamıyor, ya acaip baştan savma yapıyor, sadece depresif dönemlerde değil, bir yaşam biçimi olarak böyle davranılıyor.

    intihar eğilimi oluyor tabii bu tipteki kişilik bozukluklarının. genellikle paranoya, sosyal fobi vs gibi hastalıklarla bir arada bulunan ya da onlarla ortak özellikleri olan bi hastalık, belki o yüzden tek başına bi kişilik bozukluğu olarak değil de diğerlerinin içinde bi durum olarak görülüyor. bilemiyorum.

    tedavisi için bireysel ve grup terapisi kullanılıyor. çok sık görülen bi sorun değilmiş. sebepleri çok bilinmiyor, genetik olabilirmiş. davranış değişikliği gerektiğinden terapi uzun sürmek durumunda. hemen sonuç alınamıyor. ilaç tedavisi biraz riskli, iyi takibi gerekiyor, eline ilaç geçince intihar için uygun malzeme sağlanmış olabiliyor bazı hastalar için. hastanın kendisi kararlıysa düzelmeye, sanırım o zaman daha uygun olabiliyor.

    şahsi tecrübem bi öğrencimde var olması sonucu, onu doğru yere yönlendirme gayreti sırasında oluştuğundan belki farklı komplikasyonları, sebepleri, sonuçları vardır, bilemem. allah uzak etsin herkesten derim sadece.
  • ingilizce'de self deprecating personality disorder diye geciyor (olur da ingilizce kaynaklardan arastirma yapmak isterseniz). masochistic personality disorder diye de geciyor ama onun masochism ile karisma ihtimali var.