şükela:  tümü | bugün soru sor
 • annenle babanın çocuku, toplumun bireyi, okulun öğrencisi vs. olmasan da birisi olduğunun ayırdına varma durumu. bu ayrıma varamamış insanların kendileri olmaz, sürüleri olur.
 • (bkz: tasavvuf)
 • insanın sistem tarafından bastırılmış, uykuya yatırılan alt benliğinin silkinip kendine gelmesi sonucu, hep dominant olmuş üst benliğin 1-0 mağlup olması durumu. kendine gelme, kendini bulma, kendini tanıma, self-awareness falan hep aynı kapıya çıkan sözcük öbekleridir. uzak doğu felsefelerinin, meditasyon bazlı aktivitelerin varoluş amaçlarından biridir kendinin farkına varma eylemi.
 • bir nevi büyümektir ,artık bir karakterinin ve işlevinin oldugunun farkına varmaktır. kendine bir yön cizmek ve kendini sevmek icin atılacak ilk adımdır.
 • benlik sahibi her varligin bu sifata kavusmasi için ön kosul olarak yapmasi gereken seydir. ben ile öteki arasina sinir koymak ve ötekilere bakarak kendi varolusunu tanimlamaktir. (bkz: varolusculuk)
 • geçmiş zaman olur ki.. birisi sana bir şekilde davranmıştı. sen ona bir şeyler demiş. onu bir şekilde algılamış öyle davranmıştın.. kendince haklıydın.. iyi niyetliydin.. ona göre değildin.. o hiç affetmedi seni..

  bir gün geldi.. birine bir şekilde davrandın. o sana bir şeyler dedi. istemediğin şekilde davrandı. haksız buldun onu. suçladın, çok kızdın, çok öfkelendin. iyi niyetten bahsetti.. sen affetmedin. affedemezdin onu...

  işte o an bir fırtına koptu... "kendi"ni gördün "o"nda. yılllaaar sonra farkettin (geçmişteki) kendini.. yaptıklarını başkalarının nasıl anlayabileceğini, nasıl da her şeyin çok farklı olabileceğinin farkına vardın...
  başkalarının farkına vardın.. kendinin..
 • birebir karsiligi olmayip alakali bir kavram olarak (bkz: self conscious)
 • kendinizi en çok tanıyamadığınız, kim bu karşımdaki dediğiniz anların hemen akabinde gerçekleşen durumdur. kendi beyniniz, kendi varlığınıza olan yabancılığından o kadar ürker ki sonunda bu savunma mekanizmasını sokar devreye. "birisi" olduğunuzu fark edersiniz. iyi, kötü, doğru, yanlış her türlü özelliğiniz, hatanız, niteliğiniz, yeteneğiniz, beceriksizliğiniz vs. bir bir çarpar yüzünüze. sınırlarınızı ayrımsarsınız tekrar, nereden gelip nereye gittiğinizi. şanslıysanız kendi çapınızdaki kendi değerinizin de farkına varırsınız ki, en önemlisi budur işte.