şükela:  tümü | bugün
  • yeteneklerinin, yapabileceklerinin farkında olmamaktır. özgüvensizliktir.
  • hiç birşey yapamayıp birşey yaptığını sanmaktır.
  • güçlü olmanın güçsüz olmaktan, akıllı olmanın aptallıktan geçtiğini anlamadan kendinin farkına varabileceğini sanmak, cennete giden kestirme yollar olduğunu sanmak gibidir.
  • özgüveni her zaman iyi derecelerde seyretmiş bir insan olarak şu sıralar yaşadığım durum.

neyse ki iyi dostlar var da düştüğünüz anda kaldırıyorlar. kendinizin farkınıza varmanızı sağlıyorlar.
  • birçok kez sevgililerimden veya flörtlerimden duyduğum sözdür. acaba o taraftan bakınca nasıl görünüyorum? ne demek isteniyor çok merak ediyorum. farkında olmam için ne yapmam gerekir, onu da bilmiyorum. aslında elimde çok iyi bir koz var ve bunu değerlendiremiyormuşum gibi geliyor. yardımcı olabilecek olan varsa yeşillendirsin pls, asap, tşk.
  • duygusal zeka olarak adlandırdığımız eq'nun düşük olması durumudur.
  • bundan bir 5-6 yıl önce balıkesir üniversitesi'ne sunum yapmaya gitmişti. ilk sunumum olacaktı heyecanlıydım. biraz da kendimi ispat etmem gerekiyordu. çünkü yakın çevrem benim başarı ile bir sunum gerçekleştireceğimi düşünmüyordu.

sunumumu hazırladım. gerekli hazırlıklar tamam hadi bakalım. gün boyu süren bir panel yapıldı. ben de ortalama 1 saat sunum yaptım. her şey süperdi etkileşim harika, öğrencilerden dönüşler mükemmel hepsi canavar gibiydi. salonda 250 - 300 kişi vardı.

büyük bir keyif aldım. daha sonra 8-9 yere daha gittim ama hiçbiri ilki gibi güzel olmadı.

sunum bitti dışarı çıktım. kendi kendime vay be ben neymişim dedim. o zaman kendimin farkına vardım. (yanlış anlaşılmasın ego anlamında söylemiyorum) herkes kendinin farkına bir şekilde varmalı.

bu arada daha sonra en az 10 yere falan gittim. üniversitede sunum yapmak çok önemli bir şey değil. büyütecek bir şey yok. başlarda benim için önemliydi ama sonradan baktım ki o kadar da değilmiş.

kendinizin farkına varmanız dileğiyle...
  • hiçbir zaman çok güzel bir insan olmadım. bunun bir eksiklik olduğunu düşündüm hep. daha çok yeni fark ediyorum ki çok güzel olmama gerek de yoktu.

beğenenim hep oldu, ben hiç anlam veremedim. anlam veremedim, çok güzel değildim çünkü; ben olsam bana bakmazdım ki. onların gerçekten baktığına da hiç inanmadım.

o insanlar beni, sadece ben olduğum için beğenmiş, artık anlıyorum. sadece ben olduğum için hayatlarını benimle geçirmek istemişler; ruhum yetermiş.

bende, benim göremediğim bir şey varmış, sonunda öğrendim. kendimi çok hafife almışım, hep yanlış konumlandırmışım meğer, artık biliyorum. geç oldu, güç de oldu ama sonunda oldu.