şükela:  tümü | bugün
  • kompleks sahibi insanlarda bulunmayan bir özelliktir. oysaki kişinin kendisiyle dalga geçebilmesi hem aslında bir özgüven belirtisidir hem de başkalarının, o kişiyle kötü niyetli alay edebilme hakkını elinden almak demektir.

burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kişinin kendisi ile alay etmesinin ölçüsünü kaçırmamasıdır. çünkü bu sefer de insanlarda "kullanıma çok açık ve salak bir kişi" imajı oluşur.

çünkü bizim toplumumuz maalesef "ya bak ne kadar kendiyle barışık, ne güzel kendiyle dalga geçebiliyor" demez; "salak" der böyle insanlara.

kendisiyle dalga geçebilen insan medeniyetin bir tık önünde insandır benim için.
  • insanların dalga geçmeye niyetlendikleri anda gözlerindeki parıltının bir anda sönüşünü görmeyi seven adamdır. ancak egosu sıfıra yakınsamıyor ise kendiyle dalga geçebilmek bir özgüven belirtisi değildir. egonuzun yüksekliğine bağlı olarak içinizden bir parça alır götürür, ama alışıyor insan bi süre sonra.

o dalga geçenlerin dalgalarının götünde patladığını görmek herşeye değer lan.*
  • kendimle dalga geçtiğim zamanlarda etrafımdaki insanların "söyleme öyle" , "kendine haksızlık etme", "senin neyin var ki ben ne insanlar gördüm" gibi yatıştırıcı sözler söylemelerine şahit olduğum için "anlaşılmayan insandır" tanımını cüret ederek yapıyorum.
  • temel nokta kendinden memnun olmasıdır insanın. kendini beğenmesi, sevmesi demiyorum, 'memnun olması'. genel anlamda kendinden memnun olan bir insan, birtakım eksiklerinin de farkındadır ve bunlarla yüzleşebilecek güçtedir. kendisiyle dalga geçmesi ise bir ayrıntı sadece. tek başına bir şey ifade etmiyor.
  • kendini gerçekleştirmiş bireyin özelliklerini taşıyan insandır.
    mizah anlayışı gelişmiş bir insandır. ki mizah zeka işidir.
  • her zaman gerçekleştirdiğim için ben olan insan.

(bkz: mgani)
  • şişman insanlarda görülen bir özellik gibi sanki. çok neşeli, pozitif insanlar genelde. yedikleri yarıyor herhalde*.