şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kengerin gövdesi kesilince akan sütün donmasıyla oluşan çok sert, çiğnenmesi zor sakız.
  • (bkz: süttün) (bkz: fittin fittin)
  • leğen dolusu su içerisinde satarlardı küçükken , alıp savaşırdık şu sıralar görmüyorum sokaklarda
  • icinden bortu bocek kalintisi cikan gercektende cok sert bi meretti...cignemekten iflagimiz gevrer gene bu sakizi zor gevretirdik...ama yoktu oyle icinde tatlandirici renklendirici gibi sonradan icat şeyler...hosh idi,doğal idi...
  • anneannemin sakızı. hey gidi. önce yarım saat çiğnetecektik ki birine çocuk ağzımızda çiğnenebile.
  • dogu anadolu yolculuklarinizda bir yerlerde mola verildiginde otobusunuzun etrafini saran baldiri ciplak cocuklarin, boyunlarina telle astiklari kucuk yogurt kovalarinda sattiklari $ey. bir miktar suyun icerisine konulur ki kurumasin. yakla$ik be$ milim kalinliginda kendi etrafina sarilmi$ bir kagida benzer. diyelim ki bir kac tane satin aldiniz, hemen ayni mola yerindeki ce$meye ko$turup o sarim acilmali ve icindeki toprak temizlenmelidir. zira kenger sutu ta$a akitilirken bir miktar toprak bula$abilir; kesinlikle zararsizdir, iyice temizlendikten sonra agza atilir. yillarca tipitip cignemi$ buyuk $ehir ahalisi bunu agzina ilk attiginda "bu ne bicim sakiz" diye du$unur, cunku sertligi ayakkabi koselesinden tadi da ayni ayakkabinin bagciklarindan farksizdir. kenger sakizi sabirla cignenmesi gereken bir sakizdir. cignendikce yumu$ar, tadi gelir. bu yumu$ama suresi bazen o kadar uzun surer ki, ayni yoldan ayni otobusle geri gelirken agzinizda hala yumu$amami$ ayni kenger sakizi ayni mola yerinde ayni baldiri ciplak cocuklara melul melul bakarken kendinizi farkedebilirsiniz. ama yumu$ami$, kivamina gelmi$ bir kenger sakizinin da keyfi bamba$ka olur. afiyet olsun.
  • çiğnemeden önce bi bardak suda bekletirim ben ki içindeki otlar yada benzeri şeyler dışarı çıksın.çene ağrısı yapar ama yumuşayınca da dadından geçilmez.kokusu çok güzel.öyle bi gün çiğnenip atılacak sakızlardan değil.yumuşadıktan sonra çok değerleniyor.
  • küçükken cengel sakızı diye biliyordum.herkes de öyle biliyor sanıyordum.
  • çiğnerken,insanda dişleri sökülüyormuş hissi yaratan,hiç yumuşatmayı başaramadığım sakız.
  • sert olduğu söylenen bir sakız çeşidi .kayseri de kazancılar çarsısında bu sakızı su içinde satıldıgını görürdüm ama ne merak edip almışlığım ne çiğnemişliğim var.