şükela:  tümü | bugün
  • izmir'in göbeğinde, saklı bir cennet olarak varlığını yıllardır sürdüren ve bir doğa harikası olan inciraltı kent ormanı'nda, ibb engelliler eğitim merkezi kafeteryası'nın bitiminden itibaren başlayan yolun kenarındaki heda isimli heykelin yok edilmesi durumu. utanç verici.

dün konuyla ilgili bir entry girmiştim zaten (bkz: #74770108). ancak içim içimi yedi ve yıllardır yürüyüşlerimde belli aralıklarla doğanın içinde vücut bulan güzelliklerden biri olarak tanıdığım heda'cığa bir çeşit vefa borcu olarak, adına özel, ayrı bir başlık açmadan yapamadım.(diğer heykeller ise anne-yavru fok balığı, bir koç başıdır aynı güzergah üzerinde).

bu, tıpkı amerika'daki özgürlük heykeli gibi bir semboldü benim gözümde, neden? çünkü izmir her ne kadar son yıllarda çehresi oldukça değişmiş ve insan profilinde bariz bir çirkinleşmeye maruz kalsa da; yine de türkiye'nin en batıya dönük yüzü-idi onlarca medeniyetin uzantısı olan kültürü, görgüyü, yaşam tarzını, güleryüz ve insanlığını koruduğunu gördüğüm, inandığım, hissettiğim için her şeye rağmen.

ama! ne zamanki verdiğim linkte de açık şekilde belirttiğim üzere karabasan mavi yeşil bir tabiat harikasına da tüm ağırlığıyla çökmeyi başardı, pek çoğunuz için kıyıda köşede kalan bir durum olsa da aslında kalbinden hançerlendi izmir.

asıl öğrenmek istediğim, ne yaptılar heda'ya, hangi depoda, tek parça mı, nerede muhafaza ediliyor? ediliyor mu???

özetle:

bir zamanlar
    ziyaretçilerini karşılardı sessizce
    şimdi yok artık
    heda
    inciraltı kent ormanı
    dünkü hayal kırıklığı ve üzüntüm