• anısı kalmıştır isimli yeni albümlerinin ilk `video klibi` yayınlanmış grup.
  • aşk üşütür isimli `videolarını` izleyip keşfettiğim grup. sonra diğer şarkılarını bulup dinledim adeta internette seke seke. gördüm ki sıcacık besteler, güzel sözler, tertemiz ve bağırmayan yorumlar var ortada. düzenlemelerse sade genelde ve gerekenin yapıldığı bir başka güzelliği içermekte. hani aşk olsun diyorum tüm emeği geçenlere, kalplerindeki aşk daim olsun...

"kent şarkıları 2011'de erkan güneş tarafından kurulmuş kendi müziklerini yapan bir gruptur. yaptıkları müziğin tarzı "özgün" olarak kabul edilen grup, seslendirdikleri şarkıların hikâyelerinin yaşandığı merkez yerin kentler olmasından dolayı kent şarkıları adını almıştır. “kent” kelimesi onlar için, grubu ve şarkılarını aynı çatı altında toplayan anaç bir anlam taşıyor. grubun bugüne kadar deniz anlatıyor mu beni sana, başka, anısı kalmıştır adlı üç stüdyo albümleri, çocuğun düşü ve bir gökyüzü çiz adlı iki de single çalışmaları olmuştur.

tamamen erkan güneş bestelerinden oluşan bu albümlerinde sadece grup üyelerine değil, farklı yorumculara da yer veriliyor. ilk albümlerini çıkardıkları 2011 yılından itibaren farklı şehirlerde farklı müzisyenlerle konserler vermişlerdir. konserlerde yalnızca kendi şarkılarını değil, kendilerine yakın buldukları yorumcu ve grupların şarkılarını da icra etmişlerdir. grubun canlı performanslarında klasik gitar, bas gitar ve perküsyonun yanı sıra şarkılarına ney, bağlama, piyano, keman, flüt ve piyano gibi enstrümanlar eşlik ediyor.

basında ve televizyonlarda görülmemelerine rağmen internet sayesinde şarkılarını birçok insana ulaştırabilmiş, kendilerine bir kitle yaratmayı başarmış bir gruptur. grubun albümleri, kent şarkıları adından dolayı bir süre, bir müzik grubu yerine bir proje albümü gibi algılanmıştır. albümlerindeki yorumcu sayısının fazlalığı bu algıyı haklı kılsa da nitekim kent şarkıları da kendi müziklerini yapan bir müzik grubudur.

politik olarak sol yelpazede duran bir müzik karakterleri vardır. grubun albümlerinde özgün formda aşk ve dostluk temalı eserler hakimdir. bunun yan ısıra bir takım duyarlı çalışmalara da imza atmışlardır. bunlardan ilki kaçırılan ve kaybolan çocuklar için hazırladıkları, 400 civarında çocukla birlikte klibini çektikleri, cezmi ersöz'ün de kayıtta konuk olarak bir şiir okuduğu çocuğun düşü adlı şarkıdır. yine önemli bir "çocuk" sorununa eğildikleri bir başka çalışmaları ise çocuk işçiliği ile alakalı. bir gökyüzü çiz adlı bu şarkının ise stüdyo konuğu usta yorumcu ilkay akkaya olmuştur. akkaya'nın yorumladığı bir gökyüzü çiz'i, çocuk işçilere ve çıraklara ithaf etmişlerdir.

"büyüsün şarkılar" sloganıyla yola çıkan kent şarkıları grubu kendi imkanlarıyla ayakta duran, popülist kaygılar taşımadan müzik yapmaya çalışan bağımsız bir gruptur.

deniz anlatıyor mu beni sana (2011)

grubun ilk albümleri deniz anlatıyor mu beni sana'nın kayıtları çok kısıtlı koşullarda yapıldı ve eylül 2011'de anadolu müzik yapım etiketiyle yayımlandı. tamamı erkan güneş bestelerinden oluşan albümde toplamda 10 eser yer aldı. albümdeki tüm şarkıların düzenlemelerini hakan geyik yaptı. albümün ön kapak ve iç tasarımında erkan güneş'in çektiği farklı konulardaki fotoğraflar kullanıldı. albümün ilk video klibi erkan güneş tarafından albümle aynı adı taşıyan "deniz anlatıyor mu beni sana" adlı parçaya çekildi. deniz anlatıyor mu beni sana, tut elini yüreğimin, seni düşünmek ve seslen ise albümün öne çıkan şarkıları oldu.

başka (2012)

temmuz 2012'de raflarda yerini alan grubun ikinci stüdyo albümleri başka'da, sözleri ve müzikleri erkan güneş'e ait 13 eser yer aldı. aşk temalı şarkıların hakim olduğu albümün kapak tasarımında erkan güneş'in çektiği, istanbul'un görkemli yapıtı galata kulesi'ni de içine alan bir "kent" fotoğrafı bulunuyor. anadolu müzik yapım etiketiyle yayınlanan albümün çıkış parçası aşk üşütür ve ardından sitem, erkan güneş tarafından kliplendirildi. başka albümünün sürpriz şarkısı ise hayat devam ediyor oldu. dinlenme sayısı olarak tüm şarkıların önüne geçen hayat devam ediyor grubun en çok bilinen şarkısı oldu.

çocuğun düşü (2013)

grubun ilk single çalışması. kaçırılan, kaybolan tüm çocuklara ve onların ailelerine ithaf edilen çocuğun düşü'nü çocuk vokalle birlikte toplamda 14 kişi seslendirdi. şair ve yazar cezmi ersöz'ün kısa bir metin okuyarak konuk olduğu şarkıya, fotoğrafçı erdal kınacı da tanıtım görseli için "çocuk" temalı bir fotoğraf vererek bu duyarlı çalışmaya destek oldu. sözleri ve müziği erkan güneş'e ait olan çocuğun düşü'nün klibi yine erkan güneş tarafından küçük bir fotoğraf makinesinin video özelliği kullanılarak, kısıtlı koşullarda 5 aylık bir çalışmanın ardından tamamlandı. klipte toplamda 400'e yakın sayıda çocuk görev aldı. çocuğun düşü, ülkemizde ve dünya genelinde çözüm bekleyen önemli bir soruna, "kayıp çocuk" olgusuna dikkat çekmek, insanları kayıplar konusunda daha duyarlı kılmayı amaçlamamıştır.

anısı kalmıştır (2014)

grubun 3. stüdyo albümleri anısı kalmıştır nisan 2014'te müzik marketlerde yerini aldı. anısı kalmıştır'da sözleri ve müzikleri erkan güneş'e ait 12 eser yer aldı. yasemin göksu'nun konuk yorumcu olarak yer aldığı albümdeki eserlerin tüm düzenlemeleri hakan geyik'e, miksaj ve masteringi ise ozan sarıboğa'ya ait. 3'ü deneysel olmak üzere albümdeki 7 eser erkan güneş tarafından kliplendirildi. kapak fotoğrafı ve tasarımı da güneş'e ait olan anısı kalmıştır, grubun anadolu müzik yapım'dan çıkan üçüncü stüdyo albümleri oldu. bir önceki yıl hayatını kaybeden grubun menajeri ibrahim halil ergin'le birlikte kayıtlarına başlanılan anısı kalmıştır albümü onun anısına tamamlandı. ergin'e ithaf edilen eseri ise albümün konuk yorumcusu yasemin göksu seslendirdi.

bir gökyüzü çiz (2015)

bir gökyüzü çiz, kent şarkıları grubunun ikinci single çalışmasıdır. eser, ilk çağlarından beri dünya ülkelerinin neredeyse tamamında görülen çocuk işçiliğinin, bugün de gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun dünyanın her yerinde değişik biçimlerde varlığını sürdürdüğü gerçeğine eğiliyor. bir gökyüzü çiz'in sözleri ve bestesi erkan güneş'e, düzenlemesi ozan sarıboğa'ya ait. her albümlerinde farklı yorumcuları ağırlayan grubun bu seferki konukları ise usta yorumcu ilkay akkaya. anadolu müzik yapım'ın yapımcılığını üstlendiği single, video klibiyle birlikte yalnızca digital ortamda yayınlanacak. çocuk oyuncu gökay şal'ın yüzüyle konuk olduğu single'ın kapak fotoğrafı ise kadri karahan'ın imzasını taşıyor. klip yönetmenliğini de erkan güneş'in yaptığı bir gökyüzü çiz'in amacı, çocuk üzerinde fiziksel, ruhsal, toplumsal ve ahlaki açıdan olumsuz etkiler bırakan çocuk işçiliği konusuna dikkat çekmek, keza, yoksulluk ve yoksulluktan kaynaklanan tali nedenlere dayanan bu soruna karşı farkındalık yaratmaya çalışmaktır."

kaynak : http://www.kentsarkilari.com/

ek: bilgi güncelleme
  • yeni bir ezginin günlüğü mü doğuyor acaba diye sormama sebep olan grup. tarzları çok çok yakın sayılmaz birbirlerine ama nedense bu grubu yakıştıracak en güzel grup olarak onları buldum. bunun sebeplerinden biri de tüm şarkıların sözlerinin erkan güneş'e ait olması*. dün gece keşfettim bu grubu ve geceden beri dinliyorum. şimdiye kadar haberim olmayışına da acayip isyanım var. müzik kent şarkıları gibi piyasa için müzik yapmıyan gruplar sayesinde ilerliyor. sağolsunlar varolsunlar.

küçük bir yaşam özeti için de:
    http://www.youtube.com/watch?v=jgqqefueq_8

dinledikçe gelen edit:incesaz'a da pek benzemese de bir yanından andırıyor sanki. galiba onlar gibi hüzünden bozma huzur veren bir özelliği var bu grubun. keder maskesinde mutluluk aşılama mı yoksa güzellik kisvesi altında gamlandırma mı bilemedim şimdi. neyse efenim gayet güzel dinleyiniz.
  • erkan güneş ve barış kesmen’in birlikte kurdukları bir müzik grubudur. ilk albümleri deniz anlatıyor mu beni sana da, sözü ve müziği erkan güneş’e ait 10 eser yer almaktadır. özgün bir tarza sahip, güzel bir grup.
  • ruh dinlendiren şarkılara sahip müzik grubu. dinlendirirken; sorgulatıyor, hatırlatıyor, düşündürüyor, ders verdiriyor sonuca vardırıyor sonra da güzel güzel uykulara yatırıyor dalgınlıkla..
  • harika bir klip ile hayat devam ediyor gönlüme taht kurmuştur bu özgün grup.şarkının sözleri şu anki düşüncelerime misilleme yaptı. gurbet üzgün demiral'ın buğulu sesi adeta şarkıyı içime içime üflemiştir.

bir gün bitebiliyor büyük aşklar
    hüsranla bitebiliyor
    fakat devam eden bir hayat var
    güçlü olmak gerekiyor

elbette sonu geliyor yalnızlığın
    elbet sonu geliyor
    bir vakit bir başkası seni sarıyor
    umut yenileniyor

ağladığına yanıyor insan
    ağladığına yanıyor

zaman geçiyor öyle böyle geçiyor
    her şey anılaşıyor
    zaman geçiyor öyle böyle geçiyor
    hayat devam ediyor

bazen gidesin gelir uzak ülkelere
    bazen sığınasın gelir
    bir değer tutar seni tutar sımsıkı
    sonra kalasın gelir ?
  • müzik ekspres dergisi'nin "en iyi alternatif grup" ödülünü kazanmış grup.
    tık
  • http://www.youtube.com/watch?v=jgqqefueq_8
    hayat devam ediyor adli sarkilari umut verir. depresyondayken dinlenilecek sarkilardan biridir.
  • anısı kalmıştır adlı albümü ile yakında raflarda yerini alacak olan grup.
hesabın var mı? giriş yap