*

şükela:  tümü | bugün
 • diger bir adiyla duygusal buzlasma uclemesi. "size huzursuz seyirler dilerim" diyen michael haneke'nin sehirde yasayan insanlarin birbirlerinden uzaklasip duygusuzlasmalarini inceleyen rahatsiz edici uc basyapiti.
  (bkz: der siebente kontinent)
  (bkz: 71 fragmente einer chronologie des zufalls)
  (bkz: bennys video)
 • doğru üçlemeye verilen yanlış isimdir. doğrusu vergletscherungs trilogie şeklindedir, yani buzullaşma üçlemesi.
 • ömer lütfi akad hocanın içinde türk sinemasının gözde filmlerinden * birini de barındırdığı, şehir hayatının farklı sınıflara mensup insanlara olan etkilerini ulaşılmaz aşk hikayeleri üzerinden anlattığı filmler topluluğudur.
  nedir o filmler diye soran okuyucu heycanını seviyim gel

  (bkz: vesikalı yarim) (1968)
  (bkz: kader böyle istedi) (1968)
  (bkz: seninle ölmek istiyorum)(1969)

  vesikalı yarim
  1968’de çekilen filmin başrollerini bilenler bilir (bkz: türkan şoray) ve (bkz: izzet günay) paylaşmışlardır. işte bu film sonrası türkan şoray türkan şoray olmuş, izzet abimiz ise o güne kadar oynadığı yan rollerden kurtulup “ben de bu piyasadayım aga” diye kafasını sudan çıkarmıştır. (ben küçükken bu adama aşıktım.)
  konu olarak; evli barklı çoluk çocuk sahibi kenar mahallede çok bıyıklı bir manav olan halil, arkadaşlarının ısrarına dayanamayıp bir gece klübüne gider, orada gördüğü konsomatris sabiha’ya aşık olur.
  insanlar konsomatrislere aşık olamaz mı nivyorkcuum?
  olur efenim neden olmasın, ama evliyken deel!
  işte bu acıklı konu, filmi ete kemiğe büründürür... (ne acıklısı efenim evli erkeksin sen otur evinde ne işin var gece kulüplerinde al yanına sevdiceğini, kabak çekirdeğini çitleye çitleye az yürüyüş yapın. ne yani çok mu zor?)

  kader böyle istedi
  vesikalı yarim ile aynı yıl içerisinde çekilen filmin başrollerinde yine izzet günayı görüyoruz. hayırdır izzet, bakıyorum da lütfi hocanın dibinden ayrılmıyorsun?…
  -kem küm gak guk…
  kes tamam.
  kadın başrolümüz de nilüfer koçyiğit.
  olay aynen şöyle gerçekleşti; izmir’de okul yoğmuş gibi istanbul’a okumaya gelen kızcağzımızı, havaalanında karşılamaya bir tane allah’ın kulu gelmez. kim gelir şoför izzet… ee belli yani bunun da içeriği kız adama adam kıza aşık daha ne olsun…

  seninle ölmek istiyorum

  1969 doğumlu filmimizde… amman tanrım inanmıyorum yine izzet. bak olum izzet, üçtür gözüme batıyosun açık konuş;
  -kem küm gak guk da kemli gak guk…
  ay sus tamam allah’ını seversen sus.
  ooo türkan şoray hanımefendi de burdaymış… olum bak bi işler çevirmişiniz ama ben bu olayı çözerim. benim adım nivyork benim adım tayms arkedeş!

  velhasılı kelam bu filmimiz de yine bir imkansız aşka boyun eğmiş, göz süzmüş, el etmiştir…
  despot sinirli kocasına dayanamayan türkan ablamız evi onarmaya gelen mimar abimizle… ya abicim o mimarın mayışını kim yatırıyo allanızı severseniz tee 1969 yılında bu ne çarpık ilişkiler. allah sizi kahretmesin e mi?

  ulan oturduğum yerden sinirlendim haa!
  buyrun tüketin açıp yutupdan izleyi verin… az merak edin ulan!

  hadi ruhunuzun kölesi olsun!
 • benny's video'dan çok uzun zaman* sonra 71'i de dün gece izleyerek nihayet bitirdiğim üçleme. bana göre en vurucusu, en sarsanı der siebente kontinent. izlediğim ilk filmi das weisse band olan michael haneke'ye funny games ile müthiş ilgi duydum. daha sonra bu üçleme geldi. şimdi diğer filmleri izlemeye çalışacağım...
 • üçlemenin tüm filmlerinin viyana'da geçtiği haneke filmi.
 • istanbul'a dair olanı için:
  birsen tezer - istanbul
  yaşar kurt - istanbul
  pamela spance - istanbul