1. insaat muhendisliginde okuyan ogrencilerin hayatlarini cehennem azabina ceviren derslerden biri. dersin içeriği içme ve kullanma sularının özellikleri, su ihtiyaçlarının tayini, isale hatları, terfi merkezleri, içme suyu depoları, şebeke hidroliği, hardy-cross ve ölü nokta metotları , içme suyunda kullanılan boru malzemeleri, boru birleşim teknikleri ve yataklama şekilleri, atık su ve yağmur suyu kanalizasyonu hidroliği, yağmur suyu giriş yapıları hidroliği, drenaj sanat yapılarının hidroliği: bacalar, ters sifonlar, yağmur suyu geciktirme havuzları, kanalizasyonda kullanılan boru tipleridir. ilk alışta geçilmesi vaciptir.
  2. sanki ben anlamıyorum, sanki bu su getirme ve kanalizasyon değil onbeş sene evvelinin,
    pompa konuluyor, bok püsür terfi ediliyor filan hani desem ki; aynı bokun laciverti, cuk oturacak, dedim bile,
    ama böyle havalı durmuş allah için, kentsel, sistem filan, havalı bok, m3 tasarım bmw olmuş.
  3. eski adı "hidroloji"ydi. tam biz hidroloji'yi verdik, adını değiştirdiler. adı bu oldu.

gayet gereksiz, saçma, oldukça basit ve de düttürü bir derstir. basit ve saçma olmasının yanında, üniversite hayatım boyunca en düşük notla (d+) geçtiğim ders olmuştur. verdikten sonra yeniden almayı hiç düşünmemiştim (ben inek bir öğrenciydim!). çünkü, bana çok aptalca konuları içeriyor gibi geliyordu. "istatistik" seviyorsanız, seversiniz. hiç çalışmadığım için bu derse, tam yorum yapamayacağım ama, soru tiplerini bilince yapılıyordu diye hatırlıyorum.

sen git "çelik yapılar" gibi gayet "boru" bir dersi en yüksek notlardan biriyle geç, gen böyle salakça bir dersi d+ ile geç. kendime yakıştıramamıştım. neyse, bu dersi de kendime yakıştıramamıştım zâten. o yüzden çalışmamıştım. geçti gitti. fırsatınız varsa bu dersi almayın derim. hiçbir işinize yaramayacak. zîrâ, dersi veren hoca(lar) belli. hidrolik'e yönelecekseniz bilmem de, ben sevmemiştim bunu.

kentsel altyapı sistemlerinin hidroliği hakkında bilgi verin