şükela:  tümü | bugün
 • ülkemizin izahı cilalı trend projesi. gecekonduların yıkılıp yerlerine parkların, sosyal alanların, modern yapıların yapılması sürecini içeren proje olarak açıklanıyor.
 • regeneration (yenilesme/yenilestirme) olayinin yandan yemis halidir. batı'daki uygulamalarda sosyal dokuya yonelik guclu projeler fiziksel uygulamalarla beraber ele alinmaktadir. buna karşın ulkemizde salt mekansal donusume yonelik bir olgu olarak lanse edilmektedir.
 • şehircilik boyutunda, mevcut yapılaşmanın ihtiyacı karşılamaması durumunda. bulunulan yerden, ulaşılması arzu edilen; gelecekteki konuma gidişi tanımlayan, öncelikle hedefe odaklı proje planlaması.
 • kentlerin buyuk oranda kendi dinamikleri sayesinde donustuklerinin farkında olmayan turkiye ve benzeri ulkelerde bolca uygulanan zorlama projelere verilen isimdir. ek olarak ithalati sirasinda kazaya ugramis bir kavramdir.
 • yıkılan gecekonduların hepsinin armutlu,sarıgol,gazi mahallesi ve okmeydanında oldugunu öğrendiğim andan itibaren bu yıkımların hepsinin yalnızca bir tesaduften ibaret oldugunu duşundurten proje.
 • öncelikle "neye dönüştürülecek?" sorusunun sorulması gerektiği vitrini güzel rant projeleri…

  neye dönüşecek??

  - küresel sermayeye hizmet edecek “dünya kenti”, “markalaşma” söylemleriyle, tarihsel kimliklerinin yok edildiği bir kente mi??
  - belirli bir ölçekte bütünlüğe sahip toplumsal oluşumlarının parçalandığı ve sonucunda sosyal dışlanmanın arttığı yoz bir kente mi??
  - yeni rant merkezlerine mi??
  - turizm ve ticaret alanlarına hizmet amacıyla doğasının yok edildiği bir kente mi??
  - elimizde kalan bir avuç orman alanının da işgaline olanak tanıyan yeni yasalarla, yeşilsiz (suni yeşilli) bir kente mi??
  - alt yapı ve ulaşım sorunlarını çözmeden dikilmeye çalışılan yeni “tower” larıyla, daha sorunlu bir kente mi??
  - bizim kültürümüzü tanımayan mimarların tasarladığı dev projeleriyle, içinde yaşattığı halkından uzaklaşacak yeni bir kente mi??

  böyleyse eğer; (bkz: bırak dağınık kalsın)!!!!!!!
 • şu sıralar pek bir moda olan ama pek bir el yordamıyla gerçekleştirilmeye çalışılan ve de çoğu gerçekleştirilemeyen projeler kapsamında ele alınabilecek ağdalı kavram.
 • radikal gazetesi nde yer alan habere göre bayındırlık ve iskan bakanlığı müsteşarı sabri erbakan kentsel dönüşüm konusunda durumun vahametini "biz bunu yapamazsak cenab-ı hak yapıyor. erzurum ve bingöl de depremler sonrası mecburen kentsel dönüşüm yaptık" diyerek açıklamış!!!!
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=186303
 • işe yaramadığı durumlarda, "kentsel geri dönüşüm" şeklini alan proje planlaması.