1. ülkemizin izahı cilalı trend projesi. gecekonduların yıkılıp yerlerine parkların, sosyal alanların, modern yapıların yapılması sürecini içeren proje olarak açıklanıyor.
 2. regeneration (yenilesme/yenilestirme) olayinin yandan yemis halidir. batı'daki uygulamalarda sosyal dokuya yonelik guclu projeler fiziksel uygulamalarla beraber ele alinmaktadir. buna karşın ulkemizde salt mekansal donusume yonelik bir olgu olarak lanse edilmektedir.
 3. şehircilik boyutunda, mevcut yapılaşmanın ihtiyacı karşılamaması durumunda. bulunulan yerden, ulaşılması arzu edilen; gelecekteki konuma gidişi tanımlayan, öncelikle hedefe odaklı proje planlaması.
 4. kentlerin buyuk oranda kendi dinamikleri sayesinde donustuklerinin farkında olmayan turkiye ve benzeri ulkelerde bolca uygulanan zorlama projelere verilen isimdir. ek olarak ithalati sirasinda kazaya ugramis bir kavramdir.
 5. öncelikle "neye dönüştürülecek?" sorusunun sorulması gerektiği vitrini güzel rant projeleri…

  neye dönüşecek??

  - küresel sermayeye hizmet edecek “dünya kenti”, “markalaşma” söylemleriyle, tarihsel kimliklerinin yok edildiği bir kente mi??
  - belirli bir ölçekte bütünlüğe sahip toplumsal oluşumlarının parçalandığı ve sonucunda sosyal dışlanmanın arttığı yoz bir kente mi??
  - yeni rant merkezlerine mi??
  - turizm ve ticaret alanlarına hizmet amacıyla doğasının yok edildiği bir kente mi??
  - elimizde kalan bir avuç orman alanının da işgaline olanak tanıyan yeni yasalarla, yeşilsiz (suni yeşilli) bir kente mi??
  - alt yapı ve ulaşım sorunlarını çözmeden dikilmeye çalışılan yeni “tower” larıyla, daha sorunlu bir kente mi??
  - bizim kültürümüzü tanımayan mimarların tasarladığı dev projeleriyle, içinde yaşattığı halkından uzaklaşacak yeni bir kente mi??

  böyleyse eğer; (bkz: bırak dağınık kalsın)!!!!!!!
 6. şu sıralar pek bir moda olan ama pek bir el yordamıyla gerçekleştirilmeye çalışılan ve de çoğu gerçekleştirilemeyen projeler kapsamında ele alınabilecek ağdalı kavram.
 7. radikal gazetesi nde yer alan habere göre bayındırlık ve iskan bakanlığı müsteşarı sabri erbakan kentsel dönüşüm konusunda durumun vahametini "biz bunu yapamazsak cenab-ı hak yapıyor. erzurum ve bingöl de depremler sonrası mecburen kentsel dönüşüm yaptık" diyerek açıklamış!!!!
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=186303