şükela:  tümü | bugün
 • kenyada yetişen kahvelerin tamamı.

  sadece sınıflandırmadan bahseden başka bir kenya kahvesi başlığı için (bkz: kenya aa)

  kenya'nin kahve çekirdeklerini sınıflandırması genel olarak diğer birçok ülkeye göre daha farklıdır. kenyada çekirdekler aa, ab, pb, c, e, tt ve t olarak sınıflandırılır. bu sınıflandırma sistemi kahvenin kalitesinden ziyade büyüklüğü ve şekli ile alakalıdır. kenyada çekirdeklerin boyutu büyüdükçe kahvenin tat ve kokusunun da zenginleştiği temel alınarak bu sistem kurulmuştur. yani en büyük boy çekirdeklerde daha fazla aroma ve tat vardır diye düz hesap yapılabilir. elbette bu her zaman için doğru sonuçlar vermeyebilir. yani ebat ve şekil açısından aa sınıfında olan 2 farklı kahveden birisi diğerinden fersah fersah daha iyi olabilir. işte işin bu kısmını aşmak için de kenya yönetimi müzayedeler düzenlemektedir. kahve tadımcıları önlerine sınıflandırılmış olarak gelen kahveleri tadarak hangilerini alacaklarına karar verir ve buna göre müzayede yapılır. işte bu nedenledir ki nitelikli bir kenyada "aa" sınıflandırmasının yanında varsa çiftliğin yada yetiştiği yerin adı, yoksa lot numarası yada her ikisi birden bulunur.

  peki ab yada pb veya diğerleri daha mı kötü demektir? olabilir de omayabilir de. onlar için de aynen yukarıda yazdığım gibi tadım ve açık artırma yapılır. düzgün görünümlü ve iri çekirdekler aa klasmanında oldugundan ab klasmanında biraz daha küçük çekirdekler vardır. bu çekirdekler illaki kötü demek değildir ama illaki iyi de değildir zira aa için ayıklandıktan sonra geriye kalanlar arasından ayıklanırlar. pb ise peaberry çekirdekleri temsil eder. eğer bir kenya kahvesi yanında pb görüyorsanız bu çekirdeklerin çok üstün yada çok kötü olduğunu değil yusyuvarlak şekle sahip olduğunu, yani bir kahve kirazından 2 yerine tek çekirdek çıktığını gösterir. peaberryler aslında ikiz çekirdeklerdir.

  kenya kahvelerinin kaliteli olanlarının genelinde blackcurrant ve narenciye tatları hakimdir, asiditesi yüksek, gövdesi nispeten düşüktür, oldukça temiz bir fincan kahve elde edebileceğiniz çekirdeklerdir. yada şöyle anlatalım. kenya kahveleri doğru kavrulduğunda ve uygun bir yöntemle demlendiğinde kahveden ziyade aromatik bir fincan çay içiyormuşsunuz hissini verir. geneli, hatta tamamına yakını ıslak işlemle işlenen bu kahveleri koyu kavurmak cinayettir. evet birçok kahveyi aşırı derecede koyu kavurmak cinayettir ancak kenyaların büyük bir çoğunluğunda full city kavurma derecesini pek aşmamak gerekir. bu da ikinci çıtlamaya girmemek demek, kahve yağlarının açığa çıkmaması demek oluyor. peki kenyaları daha koyu kavurursak ne olur? aroma ve tatsal açıdan zenginliğini yitirmesine, tektipleşmesine neden olmuş oluruz. yani ortaya buram buram blackcurrant ve portakal kabuğu kokuları alabileceğiniz, hafif buruk bir kahve çıkacakken acı su çıkarmış oluruz. haa koyu kavrulabilen kenyalar yok mudur? vardır ama sayıları fazla değildir.

  ayrıca kenyalardan genel olarak iyi single origin espresso çıkmayacağı yönünde bir inanış vardır. bu da hem doğrudur hem de değildir. çekirdeğe göre değişkenlik gösterir. mesela benim en son denediğim kenya gethumbwini, kenya gethumbwini peaberry ve kenya ngunguru kahvelerinden enfes espresso çıkarken kenya karunyadan filtre kahvede bile tatminkar bir sonuç alamadım. fakat aynı kahve yani kenya karunya french pressde coştu. gethumbwininin ise sadece peaberry versiyonu ile filtreden ve espressodan iyi sonuç alabildim. ngunguru ise her yöntemle süper sonuç verdi. fakat burda kahve ile ilgili güzel şey, seneye alınacak hasatta bu durumların değişebilme ihtimali, ki bu bir taraftan da satıcılar açısından hiç de iyi bir şey değil. yani düşünün bu sene kenya ngunguru satmaya başladınız, bu çekirdeği çok begenenler oldu, seneye de ngunguru alıyorsunuz hasat zamanı ama çekirdek bir evvelki seneden daha kötü çıkıyor, bu çekirdeğe hasta olmuş müşterileriniz var, devamını istiyorlar, eliniz kolunuz bağlanıyor. hiç sorun değil, şöyle yapın, gidin ucuza kenya alın, nasılsa kimse size aa mı diye, yada hangi çiftlikten diye yada lot numarası nedir diye hesap sormayacak, kavurun kömürleşene kadar. oooh mis her sene aynı tat... ne var merocuğum? bir şey anlatıyorum canım şurda ne var!? haaa starbucks o son dediğini yaptı diyorsun.. hmmm.. kusura bakmayın sevgili gözlüklüler, starbucks yapmış.. artık kenyaları tektipleştirip ucuz olanı almak için kendiniz bir yol keşfedersiniz o zaman, benden bu kadar. merovaanım ordan fincana bir kenya koy da neşemizi bulalım. hadi canım meşgulüm ben köprüden geçiyorum etrafta bir sürü dayı var hadi.
 • yetiştiği topraklardaki turunçgil aromasını bünyesinde barındırdığından ötürü çekirdekleri asidik bir özellik ve nmayhoş bir tada sahip, hassas burunlarda "metrobüs teri" kokusu izlenimi bırakabilen bir kahve çeşidi. soğuk olarak servis edilmeye de müsaittir.
 • sert ve aromatiktir
 • vacuum pot'da güzel bir tada bürünen kahve çeşidi.
 • şu aralar girip çıktığım tüm starbucks dükkanlarında deli gibi elden çıkartılmaya çalışılan kahve çeşidi.

  bunlar elde mi kaldı, mantarla mücadele eden güney amerika'da kahve hasadının dibe vurması mıdır sebep, anlayamadım. aşağı yukarı günün her saati filtre olarak kenya demleniyor, "espressonun özüne kenyayla varın" reklamları yapılıyor v.s..
 • starbucks'taki en iyi ve içimi en yumuşak olan kahvedir. americano'yu seven biriyseniz normal, guatemala veya christmas blend'e göre harika bir tadı olduğunu iyi bilirsiniz. şu sıralar maalesef yok.
 • kolombiya kahvesiyle girdiği yarışta benim için 2. olan gönüllerin şampiyonu kahvedir.hele hele akdenizliyseniz ve turunçgil aşığıysanız turunçgil tadını hissettiğiniz anda kendisine bağlıyor meret...
 • colombia kahvesine göre ağızda daha fazla aroma bırakan bir tadı vardır. medium grubundaki kahveler arasında en çok tavsiye edilesi kahve türüdür.
 • starbucks'ınkini filtre kahve olarak tüketirken açıklamasında yazan narenciye tatlarını vermeyen (ya da alamadığım) kahve çekirdeği. espresso için daha uygun olmalı ki üzerinde lezzetini greyfurt, kuru üzüm vs. ile tamamlayabilirsiniz yazıyor. filtre kahve için alıyorsanız her zamanki su miktarına normalden yarım ölçek daha fazla kahve koymak soluk gibi duran ama yine de tatmin edici aromasına sakin bir canlılık katıyor. 7.5/10.

  (bkz: filtre kahve/#65741760)
 • sevemedim karagözlüm seni doyuncaa.

  bu çekirdekle aram hiç iyi olmadı. epey karakteriktik. çok fazla meyve tadı alıyorsun. ayrıca bana göre drip yaparken (ve filtre) normale göre biraz daha az gram kullanmak lazım.

  az evvel bi karimikui aa yaptım. eeeh. gidip adam gibi ethiopia demleyeceğim az sonra. tadım kaçtı yani resmen.

  tabi kenya çekirdeğinin de bi sürü türü var sonuçta. hepsini denedim diyemeyeceğim.

  (bkz: kenya karimikui aa)