şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: kepek) (bkz: ekmek)
 • daha az kalorili olmasının yanında b vitamini ve oksidanlar ihtiva eder. sindirimi daha uzun sürer ve bağırsakları harekete geçirdiğinden dolayı boşaltım sistemini hızlandırır. bu nedenle diyet yapanlara uzmanlar tarafından tavsiye edilir.
 • tadı tuzu olmayan, karın doyurmayan, kepek unuyla yapılan ekmek çeşidi.yiyenler nasıl yiyor akıl ermiyor.
 • (bkz: kepekli ekmek)
 • kalori açısından bildiğimiz beyaz ekmekten pek bir farkı yoktur. beyaz ekmeğin 100 gramı yaklaşık 265 kcal, kepek ekmeğininki ise 245 kcal gelir. "nasıl olsa diyet şeysi" diye somunla götürdükten sonra "benim bünyem böyle napıyım kilo veremiyorum" diyen hanım kızlarımıza duyurulur.

  bunun yanında beyaz ekmeğe göre lif oranı daha yüksektir, glisemik indeksi daha düşüktür, daha uzun süre tok tutar, protein oranı daha yüksektir, vitamin mineral açısından daha zengindir. ayrıca daha lezzetlidir kanımca.
 • içerdiği yüksek lif oranından dolayı daha rahat tuvalete çıkmaya yardımcı olan ekmek çeşidi.
 • yemektense hiç ekmek yememenin daha hayırlı olacağı ekmek. daha sağlıklı olacağından falan değil de, çok kötü be abi. tatsız tuzsuz bir şey. illa ki bir çeşit esmer ekmek yenecekse: (bkz: çavdar ekmeği). mümkünse fırından, zira bunun da hazır paketli olanları pek bi şeye benzemiyor.
 • buğday taneciği 3 kısımdan oluşur;
  endosperm; buğdayın beyaz un elde edilen kısmıdır. buğday taneciğinin yaklaşık %80'ini endosperm oluşturur. bol miktarda nişasta içerir.
  kepek; vitaminlerinin büyük kısmını ve proteinlerin %19'unu içerir.
  buğday özü; omega 3 ve 6 yağları ile minerallerin çoğu bu kısımdadır.
  rafine edilen tahılın besin içeriği azalır. çünkü buğday rafine edilirken buğday özü ve kepeğin çoğu kaybedilir. dolayısıyla posa, vitamin (b1, b2, niasin, e vitamini gibi), mineral (magnezyum, çinko, fosfor, potasyum vb) gibi faydalı maddelerin kaybı olur.
  özet olarak tam taneli tahıllar kanser, diyabet, şişmanlık ve diğer kronik rahatsızlıklara karşı koruyucu özellik gösterirler. ancak tam taneli tahılın içerisindeki faydalı maddelerin çoğu rafine işlemi sonucu kayba uğramaktadır.
  peki bu durumda kepek ekmeği sağlıklımıdır? hayır. çünkü unun rafinerisi elemekle olur ve maalesef kepek ekmeği unu tam anlamıyla elenmediği için , buğdayın kabuğunda bulunan kimyasal, depolanma koşullarından oluşan börtü/böcek vs, arındırılamaz.
  yemeyiniz, yedirmeyiniz...