• hakkında okuduğum tadı yok şeklindeki yorumlardan sonra hayretler için kaldığım makarna türüdür. tamam ben sağlıklı beslenme uğruna damak tadımı kaybettiğim için yeni programıma giren kepekli makarnayı büyük bir aşkla yiyor olabilirim ancak kesinlikle söylendiği gibi değil gayet lezzetli hatta ton balığı ve az biraz sosla yenildiğinde müthiş bir yemek diyebilirim.
  • mutfagimin yillardir "varsayilan" makarnasi. beyaz makarna bizim icin ancak cok canimiz cekerse yapilacak bir kacamak. ti. galiba artik o da olmayacak.

makarnanin her turunu "olmasi gerektigi gibi" yaparim. tuzlu kaynar suda hasla ama cok da yumusamasin, sonra suz, uzerini sulama, sonra nasil bir sosla istersen oyle ye.

yani zaten yumusacik yemiyoruz bu yemegi ama bir de kepekli olunca iyice diri kaliyor. beyaz makarnayi en ozleten tarafi da bu zaten.

dun bunu "suyunu cektirme usuluyle" yaptim ilk defa. meger kepekli makarnaya bu lazimmis. efsane oldu.

bizim anneler "uzerini kapatacak kadar su koymalisin" dediler ama ben biraz fazla koymusum. hic sorun olmadi bu, makarna kepcesiyle alirken suyunu suzmus de oluyorsunuz zaten.

biberi yagda cevir, uzerine makarna, uzerine domates, uzerine bir miktar su bir miktar da tavuk suyu, agzini kapat, suyun miktarina gore, kaynayinca altini kisabilirsin. normal bildigin pilav yapar gibi yani. hatta su eklemeden once makarnayi kavurmak da istedim ama spagetti olunca yapamadim. oyle de deneyecegim.

yalniz makarna da onemli, nuhun ankara nasil olur bilmiyorum. onu da deneyecegim. bu seferki barilla'ydi.

son olarak, bu yontemi herhangi bir italyanla paylasmazsaniz sevinirim, durduk yere allah kitap yemenin alemi de yok simdi :/
  • tok tutan yiyecekler sıralamasında tarafımdan birinciliği kazanmıştır. bir tabak kepekli makarnayla 3 öğün açlık hissetmemek mümkündür. makarnanın midenizin çeperlerini terketmemek için verdiği uğraş, takdir edilesidir. bir tabak makarnayla bütün gün tok olduğumuzu düşündüğümüzde, evet kendisi çok ekonomik bir diyet yemeğidir. kendisinin en temel alternatifi olan yulaf ezmesine göre ise daha yutulabilirdir, kaygandır ve çiğnenebilirdir.
    kahrolsun yulaf ezmesi, yaşasın kepekli makarna.
  • bence tat olarak normal makarnadan bir farkı yok. ha zaten kalori olarak da pek bir farkı yok. o zaman diyeceksiniz bu makarna niye var? kepekli olduğundan dolayısıyla daha az işlenmiş olduğundan daha uzun süre tok tutup bu arada bağırsakların da düzenli çalışmasına katkıda bulunsun diye var.
  • diyetisyenlerin önerdiği, hatta 6 yemek kaşığı kadar yenmesine müsaade ettiği makarna.

e diyetteyseniz ve normal makarna yiyemiyorsanız, buna denize düşen yılan gibi sarılıyorsunuz arkadaş... makarna güzelleşsin diye yukarıda sos tarifleri verilmiş ama, maksat kaloriyi düşürmekse, o sosla yiyeceğine git normal makarna ye, daha az kalori almış olursun.

lezzeti, sarımsakların bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile kavrulduğu ve rendelenmiş domates eklendiği, keza fesleğenle son dokunuşun yapıldığı şekilde bulabilirsiniz. diyet yapan bünyede orgazmik mutluluk yaratır bu haliyle.

afiyet olsun...
  • burgu olanları 9-11 dakikada pişiyor. eğer al dante seviyorsanız 9 dakika pişirmeyi tavsiye ederim.
    normalde burgu 6 dakikada pişiyor (ben 5 dakika kadar tutarım). yani fazladan 3-4 dakika pişirmeniz yeterli. öyle abartılacak kadar uzun bir pişme süresi yok.
    ayrıca kalori olarak normal makarna ile hemen hemen aynıdır diye tahmin ediyorum. sadece kepekli olduğu için glisemik indeksi daha düşük, daha uzun süre tokluk hissi veriyor.
  • yanlış ellere düştüğünde, kişiyi makarnadan da yemekten de soğutabileceği, üzerimde uygulanmış bir deneyle sabit olan, o günden beri elimi uğruna çatala atmadığım ve atmayacağım makarna çeşidi. bana yıllar sonra bamya yerim dedirtmesiyle de, tarihe geçmiştir. benden uzak, sevenlerine yakın olsundur.
  • dile gelmiş mahlukat kategorisinde incelersek haşlanırken suyuna bir paket knorr bulyon attığınızda veyahut üzerine bir ufak kutu light ton balığı döktüğünüzde ya da sarımsaklı yoğurtla yediğinizde "ben de makarnayım!" diyebilen bir gıda türü. vicdan azabını hafifletici etkisi de var.
  • tam buğday makarna güzel ama kepeklisi için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.
  • erişte olarak evde yapılabilen makarnadır. marketlerden alacağınızdan çok daha lezzetli olacaktır. yalnız kalori olarak normal makarnadan farkı yok. zaten olayı kalorisi değil, kan şekerini hızlı şekilde yükseltip kısa sürede acıktırmaması. yani ölçüyü kaçırmamak lazım.
    (bkz: glisemik indeks)
hesabın var mı? giriş yap