şükela:  tümü | bugün
  • kepek şampuanı kullanmak bu yollardan en etkilisidir. ama hangi şampuan?

kepek şampuanı etkin maddelerini sıralayacağım aşağıdaki liste;
    1- "muteber" tıbbi kaynaklardan literatür taramasının,
    2- çok sayıda kullanıcının değerlendirmelerinin (sadece etkinlik yönünden değerlendirmeler dikkate alınmıştır; yok saçımı pambık gibi yaptı, yok rengi çok tatliş, yok kokusu beni benden aldı türü gerzek yorumlar görmezden gelinmiştir),
    3- kişisel deneyimlerimin,
    bileşkesidir.

etkin maddelerin etki mekanizması gibi başlık okuyucusunun ilgi alanına girmeyen hiçbir gereksiz bilgiyi vermiyorum ve etki mekanizmasının kulağa mantıklı gelip gelmemesini önemsemiyorum. tek kriterim etkinlik, yani işe yarayıp yaramaması.

şu etkin maddeleri (active ingredient) içeren şampuanlar kepek problemini çözmekte olup listede ilerledikçe etkinlik seviyesi artmaktadır:
    1- çinko piriton (çinko pirition, zinc pyrithione, zpt): ör. clear, head & shoulders, zetion. piyasadaki çoğu kepek şampuanının etkin maddesi ve listenin en az yan etki ihtimaline sahip üyesi. en az %2 oranlı bir şampuan öneririm.
    2- salisilik asit veya salisilik asit + sülfür (salicylic acid, salicylic acid + sulfur): ör. neutrogena t/sal, zigavus medicade.
    3- kömür katranı (katran, coal tar, tar): ör. neutrogena t/gel.
    4- selenyum sülfür (selenyum sülfit, selenium sulfide): ör. head & shoulders clinical strength, selsun blue medicated. en az %2,5 oranlı bir şampuan öneririm.
    5- ketokonazol (ketoconazole): ör. ketoral, nizoral. % 2'lik konsantrasyonda olanları medikal şampuan olarak sınıflandırılıyor. %2'lik bir şampuan öneririm. daha etkilisi yok.

şimdi gelelim işe yaramayan veya yeterince işe yaramayan etkin maddelere. paranızı ve zamanınızı boşa harcamamak ve en önemlisi umudunuzun suistimal edilmesine izin vermemek için uzak durunuz:
    1- pirokton olamin (piroctone olamine): ör. sebamed kepek önleyici şampuan (evet sebamed).
    2- tea tree oil: ör. druide tea tree oil şampuan.
    3- ilk listedeki etkin maddelerden birini içermeyen fakat "patentli bilmem ne complex teknolojisi", "yüzde bilmem kaç doğal/organik içerik", "falan ağacı özü ve filan bitkisi yağı içeren mucize formül", "bilmem ne free" diye reklamı yapılan herhangi bir kepek şampuanı (ne kadar meşhur veya lüks marka olursa olsun).

çeşitli hususlar:
    1- öncelikle kepek -altta yatan bir hastalık olmadığı sürece- herkes için tamamen çözülebilir bir problemdir; pes edecek, umutsuzluğa kapılacak bir durum yok. fakat kepekten kurtulma işi biraz da deneme yanılmadır. nedeni bir sonraki maddede.
    2- canlılar üzerinde kullanılan hiçbir ilaç, kozmetik, tedavi yöntemi vs. % 100 etkili değildir. etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış olanlar bile (ilaçlar yasal olarak öyle olmak zorunda) kullananların belli bir yüzdesinde etkisini gösterir. bu oran düşüktür veya yüksektir fakat hiçbir zaman % 100 değildir. etkili olduğu kişilerde dahi etki şiddeti farklı farklıdır. kepek örneği üzerinden söyleyecek olursak; diyelim kepek problemi olan 100 kişi test edilen şampuanı kullandı ve 70 kişide kepek probleminde düzelme görüldü. bu % 70'in bir kısmında kepek tamamen geçerken bir kısmında orta düzeyde azalma oluşur, bir kısmında da az bir azalma görülür. yani en etkili dediğim ketokonazol içeren şampuanı bile kullansanız kepeğin geçmeme ihtimali var. bu durumda etkin maddeyi değiştirmelisiniz (deneme yanılma).
    3- listede aşağı doğru etkinliğin arttığını söylemiştim fakat yan etki sıklığı da aşağı doğru artıyor. yine de yan etki ihtimali en fazla olan ketokonazol için bile bu ihtimal çok düşük (% 1'den az).
    4- tüm etkin maddeler için yan etkiler temelde kaşıntı, batma ve kızarıklıktır; oluşursa kullanmayı bırakın.
    5- problem çözüldükten sonra şampuanı aylarca kullanmaya devam etmek o etkin maddenin etkisini azaltabilir. eğer kepek tekrar oluşursa etkin maddeyi değiştirin.
    6- şampuanın kullanma talimatına -yıkama sıklığı ve saçta bekletme süresi başta olmak üzere- harfiyen uyun.
    7- şampuan üzerinde etkin madde oranı yazmıyorsa listede bahsettiğim oranlardan düşüktür.
    8- peki bunlar arasından ben hangi etkin maddeyi öneriyorum? önce en güvenli olan 1. maddeden başlayın diyeceğimi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. en etkili olanından bodoslamadan dalın. burayı okuduğunuza göre kaç zamandır çözemediğiniz kepek probleminiz var, daha fazla uğraşmayın.
    9- son olarak kişisel gözlemim ülkemizde kepek problemi yaşayanların çoğu saçlarını standart bir şampuanla yeterince sık yıkamadığı için bunu yaşıyorlar. haftada 1-2 kez saç yıkamak kepeğe yol açar, gün aşırı yıkayın.
  • (bkz: sebamed)
  • bildiğim yerden geldi

her yıl kış ayları ile hava soğuduğunda başıma gelen bu kepek illetinden 2 basit yöntem ile çok kolay kurtuldum. açıklıyorum: 1) yıkanırken sıcak su ile değil sıcağa yakın ılık suyla yıkanıyorsunuz. 2) saç kurutma makinesini son sıcaklıkta değil orta sıcaklıkta açıyorsunuz. bitti gitti. ben de işe yaradı.
  • 1. aspirin: kepek probleminiz moralinizi mi bozuyor? 2 aspirini toz haline getirin ve saçınızı yıkarken her seferinde kullandığınız şampuana ekleyin. karışımı saçınızda 1-2 dakika bekletin, sonra iyice durulayın ve normal şampuan ile tekrar yıkayın.

2. kabartma tozu (karbonat): kepeği kontrol altına almak için saçlarınızı ıslatın ve sonra bir avuç dolusu kabartma tozu ile saçlarınızı saç derisine doğru iyice ovalayın. sonra saçınızı iyice durulayın ve kurutun. bunu saçınızı her yıkadığınızda yapın, fakat sadece kabartma tozu kullanın, şampuanlamayın. saçınız başlangıçta kuruyabilir. ancak, birkaç hafta sonra saç deriniz doğal yağlar üretecek, saçlarınız daha yumuşak olacak ve saç derinizin pul pul olmasından kurtulacaksınız.

3. limon : pul pul kepek kafanızı kaşındırıyorsa, çözümü buzdolabınızda arayın. sadece saç derinize 2 yemek kaşığı limon ile masaj yapın ve sonra suyla durulayın. daha sonra bir fincan suya bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın ve bununla saçlarınızı durulayın. bu uygulamayı kepekleriniz kaybolana kadar her gün yapın.

4. ağız gargarası: kötü durumdaki yoğun kepeği tedavi etmek için, saçınızı düzenli olarak şampuanla yıkayın, sonra ağız gargaralarıyla durulayın. daha sonra saçlarınıza düzenli arıtıcı kreminizi sürebilirsiniz.

5. tuz: şampuandan önce sıradan sofra tuzunun aşındırıcılığı kepekten kurtulmanız için iyi bir çaredir. tuzluk alın ve kuru olan saç derinize biraz tuz serpin. sonra, saç derinize masaj yaparak tuzu yedirmeye çalışın. kuru ve pul pul olan saç derinizi şampuan uygulaması için hazır hale getirmiş olacaksınız. daha sonra şampuanla yıkayın..

6. sirke: kepekten kurtulmak için, her şampuanlamanın ardından 2 fincan soğuk suya 2 fincan elma sirkesi ekleyip saçınızı bununla durulayın. ayrıca, saçınızı şampuanlamadan önce saçınıza doğrudan 3 yemek kaşığı sirke uygulayarak saç derinize masaj yapın. birkaç dakika bu şekilde bekleyin ve saçınızı durulayın. sonra her zamanki gibi saçınızı şampuanlayın.

kaynak: yorumcumm@googlegroups.com
  • elli yıllık bir kepek sahibi olarak ve şu başlık altında önerilenlerin hepsini ve fazlasını yapmış biri olarak iddia ediyorum ki böyle bir yol kesinlikle yoktur!
    var diyen ya safça yalan söylemekte ya da bundan menfaat sağladığından yine yalan söylemektedir.

ey kepek sahibi bırak bu işin peşini!
    o istemediği sürece ne yapsan ondan kurtulamazsın, o isterse azalır, isterse çoğalır hatta bazen canı ister tamamen çekip gider..
    ama bu hasret maalesef fazla sürmez, hemen geri döner o.ç..

işin kötüsü, kepekten kaçınamadığın gibi ondan zevk de alamıyorsun.
    yani tecavüzcüden bile kötü bu.. pislik şey n'olcak!
  • 500 farklı metot denedikten sonra nasıl kurtulduğumu açıklıyorum.... hazır mısınız....

saçları 2 günde bir veya 3 günde bir yıkamak.

gerçekten bunu yapınca geçti. neler neler denedim. soğuk suda mı yıkanmadım. kaç euroluk şampuanlar mı denemedim. kafama karıkoca ilaçları mı sürmedim. hepsi kısa süreli çözüm oldu. her kepek gördüğümde dayanamayıp kafamı yıkıyordum. ne büyük hata yapıyormuşum meğerse. saçta yararlı ne varsa alıp götürüyomuşum da haberim yokmuş... ilk başta saçınız kötü reaksiyon veriyor onu söyleyeyim ama zamanla saç bu duruma alışıyor. hazır karantinadayken rahat rahat deneyebilirsiniz.
  • sirkeli su işe yarar.
    bir diğer bitkisel seçenek lavantadır. aktardan alın, bitki çayı demler gibi demleyin. banyo yaparken, ılık su ile çoğaltıp (bir maşrapa kadar) son su olarak saçınıza dökün. hem kepeği, hem dökülmeyi önler.
  • kepek dediğiniz şeyin aslında egzema olmadığından emin olun. cildiye eğer egzema demişse düzenli betasalic veya advantan kullanıp sonra konazol şampuanla yıkayın. erken önlem almazsanız egzemaya bağlı saç dokülmesi de yaşayacaksınız, derdiniz bir iken iki olacak.
  • şampuanı değiştirmek
    saçları iyi durulamak
    ilaç kullanmak
    rejoice reklamındaki gibi yüzlerce elle ovmak, başa buz koymak, kökünden kazıtmak, başı kökünden kesmek