şükela:  tümü | bugün
 • mezun olan cesitli tür ve boyuttaki talebeler tarafindan cesitli sermoniler esnasinda havaya atilan baslik türevleri.
  (ara: oehh)
 • kanadalı indie-rock grubu...(bkz: low)...(bkz: mogwai)
 • güneş sistemimizdeki biricik gezegenimiz dünya haricinde, içinde bulunduğumuz samanyolu gökadası'nın küçük bir bölümündeki 100.000'in (yüz bin)* üzerinde güneş benzeri yıldızların ışıkölçümü değişimlerinin incelenmesi ve bu yıldızların etrafında dolanan dünya boyutlarındaki karasal gezegenler ve üzerlerinde buradaki türlere benzer canlı yaşam oluşmasına olanak verebilecek sıcaklık, atmosfer ve sıvı halde suya sahip olanlarının keşfi için nasa tarafından hazırlanan yeni teleskop ve görevinin adı.

  teknik olarak, 0.95 m çaplı, 12 derecelik görüş açısına sahip bir teleskop ve 42 adet 50x25 mm boyutunda 2200x1024 piksel çözünürlüklü birleştirilmiş (95 megapiksel'e eşdeğer bir çözünürlük) ccd algılayıcıya sahip. nasıl bir kamera olduğuna örnek vermek gerekirse, yörüngede planlandığı yere varacak olursa eğer, uzaydan herhangi bir köydeki evin balkonunda ortalama bir ampülü gece yakıp söndüren birini rahatça algılayabilir. yapacağı işe örnek olarak ise bizlerin dünya'dan izlediğimiz "venüs geçişi" olayını gösterebiliriz. gezegenler bu geçişlerdeki yıldızların yaydığı ışıklardaki azalmalarına bağlı olarak değerlendirilecek.

  *samanyolu gökadası'nda 300 milyar civarı değişik tipte küçüklü büyüklü yıldız var, ancak kepler 3,5 yıllık görevi boyunca, yıldızlardaki ışıkölçümünde herhangi bir engelleme oluşmaması ve çok yoğun sayıda uygun yıldız bulundurduğu için seçilen yer, şilyak ve kuğu (lyra ve cygnus) takımyıldızı bölgesi. ancak bu görev yaşamın başka nerelerde oluşup çeşitlendiğini anlayabilmemiz için küçük bir adım daha sadece.

  daha detaylı bilgiler ve haberlerin takipleri için;

  http://www.nasa.gov/…n_pages/kepler/main/index.html (nasa - kepler görevi ana sayfası)
  http://www.nasa.gov/…4769main_fs-gen_1208_print.pdf (kepler görevi temel veriler pdf sürümü)
  http://www.facebook.com/…epler-mission/34648016222? (facebook'taki kepler görevi'ne ait sayfa)
  http://twitter.com/nasakepler (twitter'dan takip edebileceğiniz duyurular)
  http://www.youtube.com/…nvlo4m&feature=channel_page (nasa'nın youtube kanalı ve kepler görevine ait açıklayıcı bir video)

  not: nasa'daki tv anasayfasından kalkış canlı izlenebilir (http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html) şu an kalkışa sekiz buçuk saat var, umarız herşey yolunda gider..
 • inceleyeceği alanın detaylı görüntüsü;
  http://kepler.nasa.gov/…kyway fov-croberts copy.jpg
 • görevi açıklayan, türkçe altyazı seçenekli bir video;
  http://www.youtube.com/watch?v=lvjdiakj48a
 • şartları dünyamıza çok benzer bir gezegen bulursa ne olacak? beni heyecanlandıran soru bu işte. diyelim ki, üzerinde bir çeşit yaşamın var olduğunu kesin olarak öğrendik; o zaman neler yapacağız nasıl inceleyeceğiz onları. fiziğin, ışığın sınırlarını aşarak makul sürede bir bağlantı kursak bile, yaşam hakkında evrimsel süreçleri gözleyerek öğrendiğimiz önemli bir nokta var ki yaşamın şekillenişinde rastlantının payı çok büyük ve karşımıza hiç hayal bile edemeyeceğimiz. belki organik bazlı olmayacak bir hayat şekli çıkabilir. özellikle bilinçli bir canlı çok çok uzak bir ihtimal gibi görünüyor. kim bilir? yaşamın izleyebileceği tek yol dünyamızdaki gibidir belki organik temel olmazsa olmazıdır canlılığın. du bakalım, ömrümüz yeter inşallah varlığımızı anlamlandırmaya...
 • şimdilik bu kadar yaklaşabiliyoruz kendilerine..
  http://www.keplertheband.com/
 • (bkz: kepler-22b)