şükela:  tümü | bugün
 • yakin bir gelecekte dunyali hatunlar gitsin kepler 22b'li hatunlar gelsin taleplerini dogurmaya gebe gezegen. dunyamizin iki bucuk katiymis, 17 bucuk milyar nufusu olsa, bunun yarisi hatun olsa, bunun yarisi bizim yaslarimizda olsa, bunun yarisi da...
 • kendisine "çakma dünya" diyen ilk insan olmak istiyorum: çakma dünya! keşke gitmek mümkün olaydı.
 • yanlış duymadıysam 1 yılı da 290 günmüş. düşününce eylül ortasına yılbaşı ne de güzel yakışır. anne diyor benim neden eylül ortasında yılbaşım yok diyor...
 • 600 ışık yılı uzaklıktaymış kendileri. bir kaç yüz seneye anca gidebileceğimiz (kendi kendimizi yok etmezsek eğer) gezegen.

  gelen uyarılar üzerine edit: yazar bir kaç yüz seneye anca yola çıkabileceğimizi ima etmekte...
 • dünyanın 2.4 katı büyüklüğündedir. o yerçekiminde değil hatun çükünü kaldıramazsın.
 • buraya olur da gidersek (türklerin uzaya gitmesi) mallık yapıp kutuplara doğru ya da çöllere yakın bir yerlerden yerleşim yapmayalım.

  şöyle ılıman, deprem bölgesi olmayan, imara müsait, kışları çok sert geçmeyen, sahil kenarından bir yerler parselliyelim. toki zaten bir şeyler düşünür. lütfen bişeylerden ders çıkaralım artık. (duyarlı, uysal vatandaş portresi)

  boyutu dünyanın 2.5 katı. herkese bol bol yeter.
 • uzaktaki yeni dünya. içinde sakinleri var mı bilinmez. temsili resmi:

  http://www.nasa.gov/…timedia/images/kepler-22b.html
 • aradaki mesafeyi hesaplamaya çalıştım. uzak. kentilyon kilometrelerden falan bahsediyor. gidemeyiz ağa. şöyle daha yakın bi' tane olaydı iyiydi.
 • galaktik imparatorlugun ilk gezegenlerindendir artik kendisi.

  robot konusunda kasiyoruz. o kadar asmis ai uygulamalarimiz yok henuz, teoride her sey ama 30-40 yila kalmaz o da cozulecektir. cern'den higgs ile ilgili aciklamalar yapilmasi bekleniyor. ote yandan elalem isik hizinin evrensel hiz limiti olmadigini tartisiyor. nikola tesla'nin vaktinde "einstein'in isik hiziyla ilgili fikirleri yanlis" demesi onaylanacak mi, bekliyoruz.

  gun gelecek belki de celik magaralarda yasayacak bu insanlik. nukleer savasta agzina sicacagiz belki de bu dunyanin. uzak mesafelere yardirabilmemizi saglayacak teknolojiler gelisecek. o yildiz sistemi senin bu yildiz sistemi benim gezecek insanlar belki. the stars like dust, anlatabiliyor muyum ? belki de insanlik bir zamanlar insanlarin sadece tek bir gezegende yasadigini unutacak, hatta inkar edecek. belki de spacer-settler-earthmen ayrimi kadar keskin olmasa da sonradan yerlesilen gezegenlerdeki insanlar arasinda ayriliklar baslayacak.

  su gezegeni gordum, aklima aurora geldi direkt arkadas. birakin kepler 22-b diye gezegen ismi mi olur ? aurora desinler suna ustadin anisina.

  (bkz: isaac asimov)
 • güneşi kepler-22 bizim güneşten %25 daha az ışık yayıyormuş. yörüngesi ise dünyanın güneşe olan yörüngesinin %85'i büyüklüğündeymiş. biraz daha az ışık yayan bir güneşe biraz daha yakın bir gezegen yani. birbirini dengeleyen bu iki faktör hesaba katılınca yüzeydeki ortalama sıcaklık yaklaşık 22 derece olarak hesaplanmış.

hesabın var mı? giriş yap