şükela:  tümü | bugün soru sor
 • half life 3'ü burada bekleyeceğiz.
 • bir yılı 386 gün süren earth v2. 1400 ışık yılı ötedeymiş.
  http://www.nasa.gov/…oncept_comparisonwithearth.jpg
 • gezegende feci bir frp dünyası şekli var. bizde bu şans varken elf kızı istemeye gider orc hordası buluruz, aman dikkat hiç bulaşmamk lazım...

  edit: kendisini einstein zanneden sığırcıklar, millet bilmiyor sanki çizimlerin illüstrasyon olduğunu. milletin iki dakika neşelenmesine, geyik yapıp dünya derdini unutmasına bile fırsat yok anasını satayım şu memlekette..

  (bkz: engage amk)
 • yeni dünya.
 • ısmi yine uçlu kalem ismi gibi olan gezegen.

  hayır adamlar ulan bizle taşak mı geçiyorsunuz amk dünyalıları diye gelip götümüzü kesse haklılar.
 • 4.5.2=40 yapar işlemini sağladığı için junior bahçelilerin olduğunu düşündüğüm gezegen. daha sonra gelen b harfi ise bunu doğrular nitelikte.
 • ismi kepler-452 olan güneş gibi bir g-type yıldızın çevresinde, bir yıllık dönüşünü 385 günde tamamlayan gezegen. ayrıca habitable zone'da bulunuyormuş.

  düzeltme *: şuan kepler teleskobuna gezegenin 1400 yıl öncesine ait yansımaları geliyor.

  ekleme: birkaç yazar arkadaştan mesaj aldığım için aşağıdaki bilgileri ekleme ihtiyacı duydum;

  bu gezegeni keşfeden araç bir uzay teleskobu. ismi kepler. diğer fırlatılan uydular gibi. şuan güneş sistemimiz içinde kendi yörüngesinde dönüyor o da.

  kepler teleskobu tarafından keşfedilen kepler-452b gezegeni dünyamızdan 1400 ışık yılı uzaklıkta. bu da en kolay haliyle şu demek; bilinen en hızlı şey ışığın uzay boşluğunda ilerlerken gerçekleştirdiği hızdır. ışık sadece 1 saniyede 300 bin km yol alır. bu da 1 yıl için 9.460.800.000.000 km yapar. yani kepler-452b dünyadan 1400 ışık yılı uzaklıkta denirken; 1400 x 9.460.800.000.000 km uzaklıkta olduğu ifade ediliyor.

  uzaydaki tüm cisimler (gezegenler, meteorlar, uydular, vs..) yıldızlardan aldıkları ışıkları uzay boşluğuna iletirler (yansıtırlar). teleskoplardan gördüğümüz görüntüler ise bu yansımaların teleskoplara ulaştıkları anki görüntüleridir. yani 1 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegeni izliyorsak eldeki veriler, gözlemimiz sırasında onun 1 yıl önceki yansımasıdır.

  farzedelimki aynı dünyada ki gibi insalar orda da var olsalar ve şuan bize teleskopla baksalar onlar da bizim 1400 yıl önceki (ms. 600'lü yıllar) yansımamızı görürler.

  tabi sırf teleskoplar için geçerli bir durum değil bu. mesela sabah kafayı kaldırıp doğrudan güneşe bakarsak, (direk bakamıyor olsak da) biz onun 8 dk. önceki görüntüsünü görürüz.

  basitçe anlatmaya çalıştım.

  ek: kepler teleskobunun gözlem methodu daha farklı. kepler'in nasıl gözlem ve tarama yaptığını @dopermen #53445557 nolu entrysinde bahsetmiş.
 • şimdiye kadar yapılan en hızlı uzay aracı ile gidersek kabaca 30 milyon yıl sonra ordayız.
 • burada yaşam olduğuna eminim diyor ve bahisleri açıyorum. ilk entry girenlerden olma şerefine nail olmak da güzel olacak netekim. yeni coruscant.
  (bkz: kepler 452b'ye ayak basan ilk insan)
 • bizim güneşimizden daha yaşlı bir güneşe sahip gezegen.yaklaşık 6 milyar yaşındaymış.