şükela:  tümü | bugün
 • kepler uzay teleskobu, 10'u dünya-benzeri olmak üzere 219 yeni gezegen keşfetmiş.

  https://twitter.com/…ldiz/status/876907006396735488
 • gerçek hayatta ne işimize yarayacak dedirten hadise.

  lan 2-3 tane dünya benzeri gezegen keşfedersin, bi önemi olur ama 219 nedir arkadaş? o kadar siktiri boktan bi gezegen mi bizimkisi de bu kadar benzeri var? ben içlendim açıkçası.
 • her bir keşif önemlidir. tahminim bu 219 gezegenin çoğunluğunun atanamamış yıldız olduğu. bizim jüpiter gibidir büyük ihtimal. 10 tanesi dünya bebzeri deniliyor, bunlarda maksimum mars ayarında gezegenlerdir.

  keplerin yeni keşifleri çok heyecan yaratmıyor bende çünkü mesafe olarak çok uzak ve görüntü alınması imkansız gezegenleri keşfediyor.

  toplam 219 gezegenin 1 tanesinde hayat olsa dünya temelinden değişecek. ancak görüntü yok. belgeyle belirin!
 • marduklu pezevenklerin izini bulamadigindan kelli pek bi atraksiyonu olmayan misyon. marduklu anunnakilerin poz poz resimlerini yayinlayacakti ki nasalı abiler ...

  " nasa'nın kepler misyonu, dünya ölçeğinde 10 gezinen alan buluyor
  perez, gezegenlerin on tanesi potansiyel olarak kayalık, dünya'nın büyüklüğüne yakın ve yörüngedeki yıldızların yaşanabilir bölgesi içinde – yani yüzeyindeki sıvı suyunu destekleyebilecekleri anlamına geliyor.

  “kepler veri seti, dünya benzeri analogların bir popülasyonunu içeren tek ki: dünya kadar kabaca aynı ebatta ve yörüngede olan gezegenler” olarak benzersizdir. dedi.

  bu son sürümü eklenmesiyle, kepler şimdi 4.034 gezegen adayı tespit etti ve bunların 2.335'i dış gezegen olarak doğrulandı. görev ayrıca, 30'dan fazla teyit ile, dünya'ya benzer boyutta 50 aday buldu.

  yeni keşfedilen 10 yeni gezegen arasında bir tanesi dünya'ya en yakın büyüklüğe ve ev sahibi yıldıza olan uzaklığı. ancak araştırmacılar bundan çok daha fazlasını bilmiyorlar.

  buna kıyasla, güneş sistemimiz, güneşin yaşanabilir bölgesindeki üç gezegene benziyor: mars, venüs ve dünya. ” sadece bunlardan birinde yaşamak isterim ” susan thompson, bir kepler araştırma bilim adamı söyledi.

  kepler misyonundaki bu yeni veriler, aynı zamanda “aile ağacı” uzaktaki gezegenler, küçük olanları iki farklı boyuta ayrılır: dünya benzeri gezegenler ve süper-topraklar ve gaz halinde mini-neptünler.

  araştırmacılar, potansiyel olarak yaşanabilir gezegenler ile bildiğimiz kadarıyla yaşanmayan gezegenler arasındaki bölünmüş çizgiyi keskinleştirdiğini söyledi. kepler'den önce, dış gezegenlerin nüfusu büyük ölçüde jüpiter boyutlu gezegenlerle dolması bekleniyordu. şimdi, dış gezegenlerin soğuk gaz devleri, sıcak jüpiterler, okyanus dünyaları, buz devleri, lav dünyaları ve kayalık gezegenler olabileceğini biliyoruz.

  gezegen adaylarının nihai kataloğu, galaksideki kaç tane gezegeni earth benzeri bulan araştırmacılara yardımcı olacaktır.

  katalog, bu yeni verilerle galaksimizdeki dış gezegenlerin yaklaşık yarısı ya gazlı, yüzeysiz, ya da öyle ağır bir atmosfere sahipti ki bildiğimiz kadarıyla yaşam mümkün olmayacaktı. ancak kepler'in ekstrakranet ve kayalık dünya boyutundaki gezegenleri bulma ve doğrulama kabiliyeti, gelecekte uzay teleskoplarıyla gözlem için adaylar da sunar.

  bu, ekplanet adaylarını ve kineler takımyıldızının bir bölümünü gözlemleyen ilk dört yıl boyunca alınan kepler'in araştırmasından gelen teyitleri ayrıntılandıran nihai kataloğ. araştırmacılar, ekopranet adaylarının en ayrıntılı katalogu olduğuna inanıyorlar.

  ” bir dönemin bitimi gibi bir şey gibi geliyor, fakat aslında, onu yeni bir başlangıç ??olarak görüyorum ” thompson dedi. “şaşırtıcı, kepler'in bulduğu şeyler. bize bu karasal dünyaları gösterdi, ve hala dünya'nın galaktikte nasıl ortak olduğunu anlamamız için yapması gereken tüm çalışmalara sahibiz. insanların bu katalogla neler yapacaklarını görmekten heyecan duyuyorum. “

  haberler, bu misyonların başarılarını kutlamak için kepler bilim konferansı ve nasa'nın kepler'in exoplanet haftasında ekstoplanet keşiflerini mümkün kılan bilim insanları için geliyor.

  2009'da piyasaya çıktığından beri, kepler, potansiyel gezegenler geçtiğinde yıldızların yaydığı hafif ışık kararmasına dayanan ekstraplanet adaylarını belirlemek için gökyüzünün bir bölümünde 200.000'den fazla yıldız izliyor.

  ilk dört yılda kepler, kuğu takımyıldızının bir bölümünü gözlemledi. beklenen ömrünü aşmış diğer misyonlar gibi, kepler 2014'te galaksimizin diğer bölümlerini de içerecek şekilde arama çalışmalarını genişletti ve o zamandan beri veri topluyor. bu k2 görevine döndü.

  hedef, bir gezegenin yüzeyinde suyun toplanabileceği ve yaşamı potansiyel olarak destekleyebileceği, bir yıldızın yaşanabilir zeminde daha dünya benzeri gezegenler keşfetmek oldu.

  bu gezegenler, genellikle, dünya'nın 1.6 katına ve kayalık araziye sahiptir.

  araştırmacılar, kepler misyonunun galaksimizdeki dünya benzeri gezegenleri barındıran güneş benzeri yıldızların oranını belirleyen hedeflerinden birini yerine getirmekle yetinmemiş olmasına rağmen, bu veriler astronomların önümüzdeki birkaç yıl içinde bu sayıyı belirlemesine yardımcı olacaklarını belirtti.

  ve araştırmacılar, anketin dünya'ya benzer boyutta 50 ekstraplanet adayı ürettikleri için çok heyecanlıydılar.

  kepler misyonu ekim ayında sona erecek, ancak ekip bilimsel topluluk için gelecek ölçüm görevlerini yerine getirmek için veri ölçümlerini bırakacak.

  bu diğer görevler – tess, 2018'de geçiş ekstrakran survey satellite ve daha sonra james webb uzay teleskobu gibi – dünya'nın ötesinde yaşam arayışlarına devam edecek.

  tepe, kepler'de olduğu gibi, gezegenleri ana yıldızlarının önünden geçerken gözlemlemek için bir transit yöntemi kullanacaktır. ancak kepler uzun süre uzakta olan yıldızlar için gökyüzünün bir bölümüne bakarken, tess bütün gökyüzünü gözlemleyecek ve en aydınlık ve en yakın yıldızlara odaklanacaktır. her yıldıza 30 gün boyunca gözlem yapılacak.

  bununla birlikte, james webb uzay teleskobu, büyük eksplan gezileri gözlemleme ve atmosferleri boyunca süzülen yıldız ışığını algılama yeteneğine sahiptir; bu da bilim insanlarının gezegenlerin atmosferik bileşimini belirlemesine ve onları biyolojik bir ekosistem yaratacak gazların varlığı açısından analiz etmesine imkân tanır.

  2014'te başlayan k2 misyonu, nasa'nın “keşif yayını” nı ekleyerek, kepler'in mirasını gökyüzünün yeni alanlarına ve yeni çalışma alanlarına genişletiyor.

  2018 yazına kadar adayları belirlemeye yetecek kadar yakıt var ve james webb uzay teleskobunun gözlemlemek için hedefleri belirleyerek kepler ve tess arasındaki boşluğa köprü kurmaya yardımcı oluyor.

  james webb uzay teleskobu, k2 tarafından keşfedilen hedefleri bir miktar detaylı olarak inceleyecek ve en azından 10 eksternal plana ayrıntılı bir şekilde odaklanabilecektir. yaklaşık on yılda, nasa'nın geniş alan kızılötesi tarama teleskobu (wfırst) bu gezegenleri ilk kez görüntüleyebilecek.

  ” 2030'lara sabırsızlıkla bekliyorum ” courtney giyinme, nasa sagan üyesi dedi. “güneş benzeri yıldızların yaşanabilir bölgesi içinde dünya gibi gezegenlerin doğrudan görüntülerini çektiğimiz günü hayal edebiliriz.”

  (bkz: https://deylihaber.com/…de-10-gezinen-alan-buluyor/)

  (bkz: http://www.deccanchronicle.com/…t-these-worlds.html)