şükela:  tümü | bugün
 • hindistan'in guney, karnataka ve tamil nadu eyaletleri arasinda bulunan, dogal guzellikleri ile bilinen, turizmi gelismis hindistan eyaleti. egitim ve saglik konularinda da, hindistan'in geri kalanina fark atmistir, buyuk olcude sosyalist yonetimi sayesinde. okuma yazma orani, %95 civari. nufusun cogu hindudur. abd'de vs. gorulen cok zeki hintli tiplerin cogu buradan cikmistir nedense. ayurveda'nin anavatanidir ayrica.
 • hindistanın en temiz eyaletidir hristiyan nufus baya kalabalıktır halkı hindistanın diğer yerlerine gore zengindir.
  doğal güzelliği harikadır lagunları, gölleri, nehirleri, kanalları,palmiyeleri, plajları görülmeye değerdir eğer oradaysanız bu kanallarda yat turları yapılması kesinlikle şarttır.dileyen bu yatları konaklama amaçlı da makul fiyatlara kiralayıp öyle de takılabilir.bunun yanında (bkz: kovalam beach) vardır.sörfçü mekanıdır.
 • başkenti trivandrum şehridir.
 • okullarında ve kamu kurumlarında kullanılan windows'ları kaldırıp yerine linux kullanmaya karar vermiş, hindistan'ın en yüksek bilgisayarlaşma oranına sahip eyaleti.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/383766.asp
 • burada konuşulan dil için:

  (bkz: malayalam)
 • milliyet'in haberine göre neredeyse bütün çocukların ikiz doğduğu hint köyünün adı
  http://www.milliyet.com.tr/…0,5248684&galeriid=6572
 • çok lezzetli yemeklerin çıktığı hint eyaleti. seçme şansınız varsa hint restoranları arasında kerala olduğunu belirten birini seçin, yoksa menüsünde 'kerala curry' gibi bir kerala yemek arayın. pişman olmak mümkün değil, her lokmada kat kat aroma, keşfetmekten başı dönüyor insanın. tabii en acı olanını seçerseniz diliniz uyuşur tat alamazsınız. onun dışında afiyet olsun.

  (bkz: olsa da yesek)
 • gidilip görülesi,cochin de bir iki gün geçirilip backwaters da kaybolunası,ayurvedik tedaviler masajlar olunup yüzlerce çeşit deniz ürünü yenilesi,houseboat da bütün bir gün ve gece geçirilesi hindistan ın hindistan a benzemeyen en güzel eyaleti.
 • 2011 ve 2013 yıllarında 2 kere ziyaret ettiğim hindistan eyaleti.
  kerala mutfagında , kuzey hindistan dan farklı olarak hindistancevizi yağı ve sütü çoklukla kullanıllır.
 • cochin fort'ta zamanda geriye yolculuk yapabileceğiniz, aleppey'de backwaters'larda devletin botları ile gezebileceğiniz (eğer düşük bütçeli seyahat ediyorsanız houseboat'a gerek yok), varkala'da stresten uzak deniz kıyısında birkaç gün rahatlayabileceğiniz ve kovalam'ın arka sokaklarında hindistan cevizleri arasında dolaşıp deniz fenerine çıkabileceğiniz hindistan eyaleti. eğer vaktiniz varsa her ne kadar karala'ya ait olmasada bu kadar güneye inmişken biraz daha güneye inip hindistan'ın en güney ucu olan kanniyakumari'ye ulaşabilir, hem gündoğumunu hem günbatımını denizden izleyebilirsiniz. daha evvel belirtildiği gibi kuzey hindistan'a göre çok daha temizdir ama bir rajastan kadar tarihi ve mimari güzellikleri yoktur. ekim ayında denizi çok yükseldiği için kumsal küçülür bu da eğer uçsuz bucaksız bir kumsal arıyorsanız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. ayrıca kumu siyah renklidir. bir de insanları kuzey bölgelere göre daha uzun boylu ve iridir. çoğunlukla güleryüzlü ve yardımseverdirler.