• hindistan'in guney, karnataka ve tamil nadu eyaletleri arasinda bulunan, dogal guzellikleri ile bilinen, turizmi gelismis hindistan eyaleti. egitim ve saglik konularinda da, hindistan'in geri kalanina fark atmistir, buyuk olcude sosyalist yonetimi sayesinde. okuma yazma orani, %95 civari. nufusun cogu hindudur. abd'de vs. gorulen cok zeki hintli tiplerin cogu buradan cikmistir nedense. ayurveda'nin anavatanidir ayrica.
  • hindistanın en temiz eyaletidir hristiyan nufus baya kalabalıktır halkı hindistanın diğer yerlerine gore zengindir.
    doğal güzelliği harikadır lagunları, gölleri, nehirleri, kanalları,palmiyeleri, plajları görülmeye değerdir eğer oradaysanız bu kanallarda yat turları yapılması kesinlikle şarttır.dileyen bu yatları konaklama amaçlı da makul fiyatlara kiralayıp öyle de takılabilir.bunun yanında (bkz: kovalam beach) vardır.sörfçü mekanıdır.
  • temmuz-eylül 2001 arasında kırmızı renkli yağmurların yağdığı şehir. işin ilginci yağmurdan alınan örnekler üzerinde yapılan incelemede 10 mikron çapında, yaklaşık kan hücresi büyüklüğünde ve çoğalabilen bir tür maddeye rastlanmış olması ve bu maddenin dna içermemesi. dolayısıyla sözkonusu şehre uzaylı yağmış olması ihtimali mevcut.

http://www.earthfiles.com/…id=1103&category=science
  • çok lezzetli yemeklerin çıktığı hint eyaleti. seçme şansınız varsa hint restoranları arasında kerala olduğunu belirten birini seçin, yoksa menüsünde 'kerala curry' gibi bir kerala yemek arayın. pişman olmak mümkün değil, her lokmada kat kat aroma, keşfetmekten başı dönüyor insanın. tabii en acı olanını seçerseniz diliniz uyuşur tat alamazsınız. onun dışında afiyet olsun.

(bkz: olsa da yesek)
  • orak çekiçli kızıl bayraklar altında belki de 18 günlük hindistan gezisinin en keyifli 4 günü burada geçti. hindistan'ın diğer şehirlerinde gördüğünüz ya da bildiğiniz herşeyi unutturup bambaşka bir yüzü ile karşılaşıyorsunuz. sokaklarda sizden 10 rupii isteyen çocuklar yerine eğer birşey isteyecekse kalem isteyen çocuklar sarıyor etrafınızı, gözlerinin içi gülümseyen insanlar, daha temiz daha lezzetli, nehir ve göl boyunca alabildiğince uzanan palmiye ağaçları. hindistanı gezerken sanki vatani görevimi yaptım buraları da gördüm yeter bana derken kerala'yı görünce buraya tekrar gelmeli diyorsunuz.
  • bonobo'nun en iyi şarkılarından biri. klibiyle birleşince şarkının büyüleyiciliği inanılmaz artıyor. gemma arterton'ın oyunculuğunun da çok başarılı olduğunu söylemek gerek.

şarkıdaki looplar ve katmanlaşmayla birlikte ilerliyor aslında klip. burada insan hayatına bir gönderme olduğunu düşünüyorum. klibin orijinal hali 4 dakika. editsiz, düz bir şekilde izlerseniz 1:40 civarı ediyor. insanların da hayatında böyle bir süreç var. 80 senelik ömrü olan bir insan hayatında 80 senesinin tamamını dolu dolu 80 sene yaşamış gibi mi yaşıyor, yoksa 2 adım ileri 1 adım geri mi gidiyoruz hayatta? klipteki gibi hayatımızın önemli bir çoğunluğu loopları tekrar tekrar yaşamak ve sanki 5 adım gitmiş gibi hissederken kendimizi 1 adım ileride bulmakla geçiyor.

--- spoiler ---
    klipte epey bir doğa dışı olay var, videoyu youtube'dan izlerseniz en popüler commentler arasında bu olayların listesini bulabilirsiniz. bu doğa dışı olayların kıyamet alameti olduğunu belirten ciddi bir grup var, mantıksız da değil. bence işin daha da ilginç yanı, insanların bunu ilk bakışta kolay kolay tespit edememesi. şimdiye kadar onlarca insana klibi izlettim ve çoğu klibi ilk izlediklerinde sinir harbi geçirdi, sürekli looplar yüzünden tatları kaçtı. enteresan olan, izleyenlerin hepsinin bu looplar içinde ana karakterimize takılıp kalmaları. 10'dan fazla doğa dışın olayın içinde bir iki taneden fazla fark eden çıkmadı. halbuki odaklanılması gereken kadının kendisi değil, gördükleri ve yaşadıkları. ana karakterimiz aslında bu olağanüstü olayların hepsini fark ediyor ve onlardan kaçıyor. klipteki insanlarsa bütün bu olanlara kayıtsız, sadece kadının peşinden koşuyor. onlar şu anki döngümüzün içinde sisteme uyumlu yaşayan herhangi bir insan gibiler ve onların gözüne batan tek anormallik, olağanüstü olayların farkında olup çıldırırcasına onlardan kaçan ana karakterimiz. biz de yaşadığımız bu düzenin ve sistemin içinde aynı şeyleri tekrarlayıp tekrarlayıp duruyoruz. bir anormallik sezdiğimiz anda tepki vermek istersek anında diğerleri tarafından dışlanıyoruz ve sistemin dışına itiliyoruz. bunun kıyametle birleştirilmesi de anormal değil aslında. bence klipteki kıyamet zaten her gün etrafımızda olan ve kayıtsız kaldığımız olaylar, bizzat kendi hayatımız. her günümüz bir kıyamet ve biz farkında olmadığımız için küçük hayatımızın içinde küçük çemberler çiziyoruz. klibin sonunda, muntazam bir şekilde dizilmiş, birbirinin kopyası gibi olan insanların tek yaptığı yukarıya, ana karakterimize bakmak. yazacaklarım bu kadar, şimdi huzurla kendi sarmalınıza dönebilirsiniz.
    --- spoiler ---

on üstünden ondur vesselam.
  • goa ile birlikte hindistan'ın en gelişmiş eyaleti.
  • zamanında chera hanedanının yaşadığı topraklara verilmiş isimdir, anlamı "kera'nın çocukları" demektir.

komünist parti'nin popüler olduğu bu bölge, sebebi ekonomik dışlanma ve ırk sorunları, turizm ve spor konusunda hindistan'ın en önemli eyaletlerinde biridir.

doğa turizmi daha çok önem taşır, sebebi de kerala çevresinin tropik kuşakta bulunması, bu da tropik sık ormanlara sebep veriyor.

eyaletin çoğunluğu hindudur ancak önemli derecede hristiyan ve müslüman nüfus vardır. hristiyanların neredeyse hepsi aziz tomas hristiyanları mezhebindedir.

turistik alanları:
    kovalam
    ashtamudi
    munnar
    nelliyampathi
    nilambur
    elapeedika
    athirappilly
    batı gat dağları
  • hindistan'da eğitim düzeyinin oldukça yüksek olduğu ve ziyaret edilesi bir eyalet. ayrıca bonobo'nun harikulade bir şarkısı.
  • devam eden ve kaçınılmaz olan rutin'likte gözden kaçan tüm ayrıntılar. efsane bir klip ve kalitesinden ödün vermeyen bir bonobo şarkısı (albümü daha).

bonobo riske girmeyen bir albüm yapmış kabul ama kendime ettiğim bir itiraf var o da; bonobo'nun tarzını zaten değiştirmemesi.

son olarak gemma arterton harika gözüküyor daha fazla klipte yer almalı.
hesabın var mı? giriş yap