şükela:  tümü | bugün
 • birde herpetik keratit çeşidi vardır ki göz bebeğinin şekilden şekle girmesine neden olur (bkz: bir insanda sadece bir kisinin farkettigi guzellik)
 • bi daha asla havuza lensle girmeyeceğime yemin ettiren, durduk yere insanın başına iş açan şey. araştırdığım kadarıyla kısmi körlüğe yol açabiliyormuş ama kornea nakli de baya yaygın birşeymiş, düzeltiyolarmış yani...
 • lens kullananlarda oldukca sık gorulen bu sebeble felaket tellallıgını ilke edinmi$ kimi doktorlar tarafindan ''bu herkeslerde olmaz senin immün sistemin çökmü$.'' $eklinde yorumlarini cok da ciddiye almamaniz gereken kornea enfeksiyonu.
 • lens kullananlarda eskisine nazaran daha az görüldüğü söylenmekte. lenslerin oksijen geçirgenliği artmış vs..vs.. bugüne kadar sürekli konjonktivit (bkz: konjonktivit) olan biri olarak diyebilirim ki bu durum konjonktivit'ten daha acılıymış. bi kere gözde sulanma, akıntı had safhada..bir de ışığa hassasiyet vardı ki sormayın. gözümü açamıyordum. doktor dedi lens yasak sana. lensleri çıkardık aynı gün içinde gözlük yaptırdık, gözlüğe geçtik. (öbüründe amaaan iki gün idare ederim sonra yine dönerim lenslere durumu vardı bunda sıkıyorsa olsun çünkü direk korneada sorun.)
  benim aynı gün içinde ilaç tedavisi ile gözümde belirgin bir rahatlama var. erken bir tedavi ile sorunsuz atlatırsınız.
 • kesinlikle tehlikeli bir olaydır. bir sabah, gözünüze bir sürü iğne batıyormuş gibi yoğun bir yanma hissiyle, gözünüzü 1 mm bile açamadan doktora koştururabilirsiniz.
  benim gibi çok dikkatli bir lens kullanıcısı olmuş olsanız bile doktorunuz bu durumun mutlaka lensten kaynaklandığını söyleyecektir, siz de inanmak istemeyip kendinizi "yeu geçsin de bu takarım lenslerimi, haha gözlük mü?, hayattaaa" şeklinde avutmaya çalışabilirsiniz. oysa ki iyi bir tedavi süreci sonunda kreatitten gözbebeğinin içinde sadece ufak bir iz kalması bile, sizi ömür boyu lens kullanımından men etmeye yetecektir. hatta lazer ameliyatlarının, korneanızın yarayı tam olarak kapatamadığından dolayı daha fazla risk teşkil ettiği anlatılacaktır.
  konjonktivit ten daha uzun bir tedavi gerektirmesi yanında, gözünüzün hangi bölgesinde olduğu da görüş alanınızın ilerde sorunsuz olması açısından önemlidir. ilaçları çok düzenli bir şekilde kullanmak gerekir, zaten" görme kaybı riski var" yorumları size seve seve bunu yaptıracaktır.

  evet, 7 sene komplikasyonsuz ve hijyenik bir şekilde lens kullanmama rağmen, bir gece ansızın yaşadığım bu felaketten sonra 3 senedir lens takamıyorum, lazer ameliyatı olmayı göze alamıyorum ve bu durumdan dolayı da çok mutsuzum. olan oldu diyor, bu durum oluşmamış lens kullanıcılarına bu vesileyle öneride bulunmak istiyorum; lütfen lenslerle yatıp kalkmayı alışkanlık haline getirmeyin, bana bir şey olmaz demeyin ok mi?
 • genelde korneanın dışardan gelen bir hareket sonucu iltihaplanmasıdır, bu etki de genelde kornea üzerinde çizilmeye yol açan sivri bir cisimciktir. nadir durumlarda göze darbe alınması sonucu da oluşabilir. oluşan travma sonucu kornea iltihaplanır. birden fazla çeşidi vardır. ciddi bir durum olup olmadığı, tedavinin ne kadar süreceği doktora ne kadar sürede gittiğinizle ve yaranın büyüklüğü/derinliği ile alakalıdır. ışıktan rahatsız olma, gözde ciddi bir ağrı hissi, göz kırpma ihtiyacı belirtilerinin bir kaçıdır.

  ilk gittiğim doktor "kör olacaaaksıın" demişti bana, öyle bir ihtimal var mı varsa da ne kadar yüksek bir ihtimal bilmiyorum. tek bildiğim adamın birinin dönerken omzunu gözüme çarpması, ertesi gün acı içinde kalkmam, ağrı kesici yazdırmak için doktora gittiğimde beni hacettepeye sevk etmesi, gider gitmez hastaneye yatırıldığım ve 10 günden fazla orada kaldığımdır. ilk dört gün falan çok kısa aralıklarla göz içine merhem sürüldüğü için en uzun aralıksız uyuma süremin de 8 dakika olduğunu belirtmek de fayda var.
 • durduk yere de olabilen çok tehlikeli bir hastalıktır. otobüste giderken sağ gözüm iki dakikada bir sulanmaya başladı ben de selpakla yaşı siliyordum, otobüsten inerken insanların tuhaf bakışlarına maruz kaldım noldu lan neden bakıyor bu millet bana diye kendi kendime sorarken arkadaşın biri gözüne noldu ne biçim de kanlanmış götüm gibi olmuş dedi gidip aynaya bakmamla ufak bir şok geçirdim. gözün beyaz kısmı neredeyse tamamen kanlanmıştı ve retinada ufak beyaz bir leke vardı. eve dönerken eczaneye uğradım ya benim göz durduk yere kızardı böyle bunu geçirecek bir şey var mı diye sorduğumda bana visine adlı bir damla verdi eczacı. tamam bu noktada yaptığım salaklığı kabul ediyorum direkt olarak göz doktoruna gitmeliydim ama bir şey olmaz geçer diye düşünmüştüm. sabah kalktığımda gözdeki kızarıklık geçmişti ama retinadaki iltihap büyümüştü. göz doktoruna gittiğimde bu iltihabın çok ciddi bir olay olduğunu 5 gün boyunca her 2 saatte bir göz damlası ve bunun merhemini kullanmam gerektiğini söyledi. 5 gün sonunda göz doktoruna tekrar gittim bu arada iltihap neredeyse geçmişti. doktor iltihap olan noktanın geçtiğini ancak kabardığını bunu kazımanın daha çabuk geçireceğini söyledi. kazımanın göz ile ilgili garip bir terim olduğunu düşünüyordum safça ta ki doktor eline bir iğne alana kadar. gözüme bir damla damlatıldı uyuşturucu ve retinadaki o bölge iğneyle kazınmaya başlandı. bu kazıma benim de sürekli gözümü kırpmamdan dolayı 5 dakika kadar sürdü ama düşündüğüm kadar acıma olmadı. bu noktada gözün sargıya alınıp kapatılması gerekiyormuş ancak çok zeki olan doktorum buna gerek görmedi. uyuşukluk geçtikten sonra yaklaşık 10 saat gözümde inanılmaz bir ağrı oldu. 5 gün sonra doktora tekrar gittiğimde gözümün iyileşmeye başladığını ancak iz kalmaması için başka bir damla daha kullanmam gerektiğini söyledi. sonuç olarak gözüm iyileşti ancak bu iyileşme süreci baya bir zaman aldı.
 • bebekliğimde (bkz: kornea ülseri) olarak adı konulan rahatsızlığım son 2 yıldır bu isimle anılıyor. tedavisinin kornea nakliyle mümkün olduğu söylenmekle beraber 24 yıldır beyinle göz arasındaki iletişimin artık nakil olsa da doğru bir şekilde işlemeyeceği ve %20 gören sağ gözümün bundan daha iyi göremeyeceği söylenmekte olup sol gözüme inanmak ve güvenmekle yoluma devam ediyorum.
 • korneamı üçüncü defadır kemiren sinsi hastalık. benim kerata herpetik olduğundan canı sıkılınca, hormonlara, strese bağlı olarak tekrarlayabiliyor. lens yok, darbe yok, ekstra hijyene dikkat var. başka hiçbir açıklaması yok, göze vuruyor resmen.
 • bir süre özellikle sabahları gözüm kıpkırmızı uyanıyordum. alerjiktir yav bi kaç güne geçer herhalde diyerek kan çanağına dönen sol gözümle yaklaşık bi on gün geçirdim. geçmediğini görünce de ciddi bi şey olabileceğini düşünerek bi göz doktoruna gitmeye karar verdim ve muayene sonucunda keratit tanısı konuldu. dört çeşit damla günde 3'er 4'er kez ( ciloxan, flarex, stafine, eyestil ) ve kirpikler için özel bi şampuan önerdi doktor. yaklaşık üç hafta düzenli olarak kullandım ve tekrar muayeneye gittiğimde rahatsızlığın geçmiş olduğunu ve damlaları bırakabileceğim söylendi. damlaları bıraktıktan sonra gayet güzel güllük gülastanlık geçirilen bir haftanın ardından dün gece uyanıp aynada gözümü yine kıpkırmızı görmemle bu sabah tekrar randevu almak zorunda kaldım.

  bu yaşıma kadar ne gözlük kullanmış ne de görme bozukluğu şikayetiyle doktora gitmiş biriyim. acayip sevinmiştim geçti diye şu an tam bir moral bozukluğu içindeyim. bakalım ne olacak.
hesabın var mı? giriş yap