şükela:  tümü | bugün
  • bazı insanların kollarında, özellikle üst kısımlarda böyle kırmızı kırmızı pütürcükler olur ya da bacaklarında kırmızı kırmızı noktacıklar. onlar işte genetik bir problem olan keratosis pilaristen kaynaklanıyormuş. sağlığa zararlı değilmiş ama psikolojik etkileri varmış falan fıstık.
    http://en.wikipedia.org/wiki/keratosis_pilaris
  • (bkz: klitoris)
  • şekerli ürünlerin kızarıkların artmasına neden olduğunu öğrendiğim hastalık. *
  • bir deri hastalığı. çok ağır olmayan formlarında üroderm vb şeyler kullanılıyor. eğer her yerinize yayıldıysa roaccutane' a kadar yolu var.
  • bacak, kol gibi bölgelerde kırmızı noktalar olmasını sağlayan hastalıktır. kalıtsaldır ve araştırmalarıma göre bir çaresi yoktur. bu hastalıktan dolayı başvurduğunuz cildiyecilerin çoğu nemlendirici verip yollamaktadır. bu hastalığa herhangi bir çare bilen varsa mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.
  • kalıtımsal ve -bildiğim kadarıyla %100 geçirmeyi başarabilen- bir ilacı olmayan deri hastalığı.

benim de, üst kollarımın arkasındalar ve kendimi bildim bileli varlar. ergenlikteyken, sivilce çıkardığımı düşünüp üzerine gitmemiştim ama sonra kafaya takmaya başladım ve tabi ki tuttuk cildiye yollarını.

ilk doktorum bir tane krem yazdı (adını hatırlamıyorum) ve bir de ürederm verdi klasik; ama üstünkörü vucut yapar bunu diyip geçti. sağolsun, kendisini güzelce (!) anarım hep. kulakları çınlasın.

neyse, arkadaş ben bu kremi kullanmaya başladıktan 1-2 gün sonra bir kaşınmaya başladım, çıldıracağım. bütün vücudumu sadistçe kaşıyorum. vücudumu kanatmaya ve kendimi durduramamaya başlayınca tekrar doktor ziyaretine gittik. iğne falan yaptılar da irademi kontrol altına alabildim. meğersem alerji yapmış krem!

tabi ki, ikinci kez doktor yoluna tıpış tıpış gittim. daha önce alerji yapan kremi vermemesini ve bana hastalığımla ilgili açıklama yapmasını istedim... doktor, bu zıkkımın genetik olduğunu; halk diliyle "tavuk derisi" denildiğini ve bilinen bir tedavisinin olmadığını söyledi.

ilacımı kullanırsam kontrol altına alırmışım ama kestikten sonra kafasına göre takılmaya devam edermiş. tekrar bir krem verdi (burada ilacın ismini yazmak istemedim, olur da bu giriyi okuyanın alerjisi falan olur, yanlış birşey yapmayalım. soran olursa dm'den cevaplarım) o zamandan beri yaz geldiğinde ya da azıttığında arada bir sürüyorum. iğrenç kokusu var ve vıcık vıcık bir krem ama işe yarıyor. deri bir-iki güne soyuluyor ve lanet olasıca kırmızı pürüzler ebesinin nikahına karışıyor. kullanmaya devam etmeyince de geri hortluyorlar geberesiceler.

sonuç şu ki; bu zıkkımın tedavisi ile ilgili farklı yorumlar var. bazıları buğday- gluten bağlantısı olduğunu, bazıları peeling ya da suna dumankyamsı tariflerle çözdüğünü iddia ediyor.

bilmiyorum, herkesin keratosis pilaris'i kendine. alternatif tıp hiç denemedim ama krem kullanacaklar da dikkatli olsun bence. sonuç olarak, gerçekten can sıkıcı bir deri hastalığı malesef...

-------
    aylar sonra gelen edit:

1-entry içinde de belirttiğim gibi, buğday- gluten bağlantısını ciddiye aldım. kendi açımdan söylüyorum ki, bende gluten bağlantısı yüksek ihtimalle var. karbonhidrat içerikli beslenmemi azalttığımda, pütürcüklerin de agresifliği azalıyor... ancak uzun dönemde gluten kesmek gibi bir amacım yok, bünyemi o kadar kısıtlamayacağım. ancak dikkat ediyorum birkaç aydır glutene, bu şekilde daha iyi oluyor sanki. tekrar söylüyorum, şahsım için geçerli bir bilgidir bu.

2-bir de, araştırmalarım sonucunda loofah pad (bildiğin kabak kesesi) kullanmaya başladım. normal keseden farklı olarak, bu da biraz rahatlatıyor sanıyorum.

3- oynamayın. pütürcükleri rahat bırakın. oynadıkça daha kötü oluyor.

------
    aylar sonra gelen edit 2:

kremin ismini soran çok fazla suser oldu. umarım faydası olmuştur. ancak ben kendi tedavimi yapmış bulunuyorum ve şu anda bu pütürcükler tamamen benim kontrolüm altına girmiş bulunuyorlar. arada tek tük rastlaşıyor olsak da, neredeyse yok oldular diyebilirim.

bunu nasıl mı başardım?

öncelikle bu tamamen benim deneme yanılma ve kendi bünyemle alaklı olduğunu tekrar hatırlatmak isterim. bende işe yaradı diye, sizde de %100 yarayacak değil... sadece kendi deneyimlerimi paylaşıyorum ki, bu rahatsızlığın beslenmeniz ile olan alakasını siz de keşfedin diye...

daha önce bahsettiğim gibi gluten bağlantısı olma ihtimalini denemiştim ve sonuç almıştım bir nebze. daha sonra farklı bir rahatsızlığımdan dolayı pirinçi hayatımdan çıkarmak durumunda kaldım. pirinç hayatımdan çıktığından beri, pütürcükler de gitti. vallahi de billahi de sönümlendiler.
  • isminin soylenemeyisi bir yandan, halk arasindaki adi bir yandan insani acayip diyaloglara sokabiliyor.

- a bu kollarin ne boyle? tavuk .ötü gibi.
    + tovbe yav, oyle mi denir? tavuk derisi hastalığı olarak biliniyor zaten, o dedigin kisim nerden cikti?
    - ay ne bileyim, agzima oyle geldi. sen normal adini soyle oyle sorayim o zaman.
    + klitoris pilaris.
    - ney ney????!!!!
    + hay dilimi! aklimi karistirdin yav, zaten beni normal isimlisi bulmaz ki. tamam tamam adı tavuk .ötü.
    - ha şöyle. simdi soyle bakalim, ne bu kollarinin hali, tavuk .ötü gibi?
    + ya, kil koklerinde keratin bla bla bla bla... iste boyle oluyor sonucunda.
    - hmm... iyimiş...
  • suratımın bazı kısımları ara sıra kızarıyordu ama önemsemiyordum. bugün alnım kızarınca alerji konusunu araştırmaya karar verdim. araştırırken denk gelip kolumdaki ufaklıkların ne olduğunu öğrenmiş oldum. bazen sıklaşıp bazen azalıyorlardı. meğer azalıp artması yediklerimle ilgiliymiş. hem bu ufaklıklar hem de kızarıklıklar için beyazlara** veda etmenin zamanı geldi sanırım*
  • bendeki versiyonu daha çok bacakların üst kısmında yer eden versiyonu. kendimi bildim bileli var ve ne zaman şekerli, unlu gıdalar tüketsem artış gösteriyor. son zamanlarda ürtiker diye bir belayla daha boğuşmaktayım. (antibiyotikten sonra ortaya çıktı). ürtikerle keratosis pilaris'in el ele yürüdüğünü fark ettim. ne zaman vücudumun muhtelif yerlerinde ürtiker belirse keratosis de yerini alıyordu. ürtikeri (kırmızı kabarcıkları ve kaşıntıyı) geçirsin diye içtiğim antiallerjik veya antihistaminik ilaçlar ürtikeri geçirdiği gibi kırmızı noktacıkları da anında geçirdi.

bu kırmızı noktacıkları ne zaman kaşısam ürtikere dönüşüyor. ikisi arasında ne gibi bir bağlantı var çözemedim.
  • ben kendimi bildim bileli kollarım pütür pütürdür benim, hiç de dikkat etmemiştim bu nedir acaba diye. geçen yıl biri sordu bana senin kolların niye böyle diye. o zaman farkettim ki kimi insanlarda var bu pütür sadece. işsiz midir nedir diye düşünmüştüm içimden bana soran için. ama sonradan gördüm ki insanlar tabii ki özellikle kadınlar arasında bu konuya bir takılma olmuş. özellikle gluten veya buğday etkisini gözlemleyeceğim ben de. bakarsınız yok olurlar.