şükela:  tümü | bugün
59 entry daha
  • türkiye'deki önemli fizik hocalarından biridir. sözlüğe gelmiş ve ben ilk defa bir "sorularınızı yanıtlıyorum" etkinliğine soru bırakma şansını kaçırmışım, üzüldüm.

"4.5 milyar yıl önce dünya oluştu. birtakım rastlantılarla ve fizik yasalarıyla ilk canlılar ortaya çıktı." ifadesi eleştirilmiş. konunun üzerinden hızlıca geçmiş ve detaycı bir sözlük yazarı da buna giydirmekte beis görmemiş.

"bu kesinlikle doğru değildir" denmiş ki, takip eden cümledeki önerme "konuyla ilgili genel anlamda kabul görmüş veya ispatlanmış hiçbir teori yoktur" ifadesi ile çelişiyor olsa da, "panspermia" da denmiş mesela; "kesinlikle ispatlanmış bir teori yok" denmiş olduğu için buna şahsen minimal düzeyde yanıt vermek istiyorum. bu konuda elimiz tamamıyla boş değil;

adı carl sagan tarafından konmuş, güneş tarafından üretilen, özellikle soğuk gezegenlerde çok net gördüğümüz, kızılımsı-kahverengi, yapışkan, karbon içeren, karmaşık organik katı materyalin, yani tolinlerin bu süreçte ciddi bir payı olduğu düşünülmekte. bu madde jüpiter'in ve satürn'ün uydularından, asteroid kuşağı ve neptün ötesi cüce gezegenlerde, hatta kuiper kuşağı objelerinde bile görülmekte. laboratuar'da da üretilebilmekte. oksijen üretilen dönemin öncesinde, canlılığa yol açabilecek tüm gerekli materyaller bu karmaşık bileşiklerde bulunmakta. yani gezegenleri dölleyenin sadece uv seviyesinde değil, kozmik ışın seviyesinde bile yıldızlar olması çok büyük olasılık dahilinde.

bu konuyla ilgili daha sonra başlık açacağım için şimdilik bu kadarla bitiriyorum, ancak ben bile buna yanıt verebilirken, kerem cankoçak seviyesinde bir fizik hocasının hönk hönk bağıracağınız seviyede konudan bihaber olmasını nasıl beklediğinizi pek anlayamıyorum.

öte yandan ben "kerem bey'e ne sormak isterdim" diye düşününce şöyle sorular geldi aklıma;

1) türkiye'de gözlemevleri ne kadar verimli çalışıyor, geliştirilmek için ne yapılabilir ve halihazırda varolanlar haricinde, uluslararası ağa da katılabilecek yeni bir gözlemevi için lokasyon önerisi var mıdır? (astrofizikçi olmadığını biliyorum ama yine de fikri olabileceğine inanıyorum)

2) türkiye'de bir parçacık hızlandırıcı inşa etmek mümkün müdür ve parçacık hızlandırıcı ile füzyon enerjisi üretmek hakkında ne düşünmekte?
    şundan bahsediyorum.

3) schwarzschild yarıçapının aşılması ile kara deliklerde tekillik oluşmasına genel göreceliliğin bir tespiti, planck boyutunda ufak bir madde olamayacağı, daha doğrusu şu anda en fazla planck boyutundan 10 milyar kat büyük nesneleri inceleyebiliyor olsak da, tekilliğin bir sonu olması gerektiği ise kuantum teorisinin bir buluşu diyebiliriz sanıyorum. genel görecelilik aslında bunun etrafında "beyaz delik" söylemi ile dolanmakta. keza bizim evren dediğimiz şeye bir "beyaz delik" de diyebiliriz belki de. öte yandan, olabilecek en küçük boyutu aşan partiküllerin negatif kütleli ve kara deliklerin kendi içinde bir beyaz delik de olabileceği, yani her kara deliğin aslında kendi içinde bir evren olabileceği gibi iddialar ciddi ciddi dile getiriliyor pek çok yerde ve bu gibi fikirler hakkında ne düşünmekte?

ilk elden aklıma gelenler bunlar. kaçırmayaydım da soraydım keşke.
  • kafayı yiycem amk.

adam işini gücünü bırakmış buraya vakit ayırmış sorulan sorulara bak amk; caner taslaman'la tartışacakmısın? ya sizin ben hakikaten vizyonunuzu sikeyim. sorsanıza adama adam gibi bilimle ilgili mevzuları, sanki caner hocayla tartışsa görüşleriniz değişecek amk.

hocam kendine yakışır biçimde adam gibi soruları cevaplamış bir tek, böyle gerizekalı vizyonsuz adamlarla muhatap olmamış.