• turşu imalinde anahtar rolü oynayan muhteva.
  • sardunyalıların hemen hemen her yemeğe kattıkları şey.
  • kokusu burun sızlatan,yıkama ve ayıklama işlemi esnasında bu kokusu elinize yapışan,ama turşuya da ayrı bir tat katan bir çeşit sebze yaprağı (bkz: ben bugün bunu gördüm).
  • azıcık haşlayıp acısını aldıktan sonra suyunu sıkıp ince ince kıyıp üzerine bol limon dökülürse dünyanın en muhteşem salatasına dönüşen ot. ayrıca sebze ya da mantar çorbasının üzerine bir tutam taze kereviz yaprağı koyarsanız ve bunu 9 kişiye ikram ederseniz tüm dilekleriniz gerçek oluyormuş.
  • eğer çarşı pazardan aldıysanız * yememeniz gereken bölüm. çünkü kerevizin yaprağı değil de kökü hedef alındığı için, yapraklar hunharca * ilaçlanmaktaymış. hatta kereviz yaprağına yapılan ilacın köke, dolayısıyla insana geçtiğine dair haber vardı. *. eğer yenilecekse ya organik alın ya da kendiniz yetiştirin.
  • kıymeti bilinmeyen güzel şeylerden

bir yazar çokça ilaçlandığından bahsetmiş, buna üzüldüm.
    sen de mi be kereviz yaprağı
  • kereviz sapini kullandim, elimde bir demete yakin kereviz yapragi var. nasil degerlendirilir bu yaprak sey?

tanim: maydonoza benzeyen yesillik.

sevgili yazarların genel önerisi yapraklarını çorbaların üstünde kullanmak. bu da amme hizmeti olsun madem.
  • salatasını ve çorbasını deneyebilirsiniz.
  • çorbası olur, salatası olur hatta kurut baharat gibi kullan

edit: kavurması varmış onu da yeni öğrendim
  • alın size tüyo: turşu kurarsanız, en üste kereviz yaprağı konulur. hava temasını engeller şişince ayrıca enfes bir tad katar.
hesabın var mı? giriş yap