şükela:  tümü | bugün
 • evde, eski kitap ve dergilerimi karıştırırken yansıma dergisinin nisan 1975 sayısında kerim korcan'la yapılan bir söyleşi dikkatimi çekti.meğer şairliği de varmış.işte 1932 yılında yazdığı bir şiir ( ilkokul arkadaşına yazmış)

  "fikriye

  sağlığında pek şendin
  oynardın,çok güzeldin
  kendini pek üzerdin
  dersinle sen fikriyem

  birden hasta olmuştun
  sekiz günde solmuştun
  bilmem ki ne olmuştun
  sen çarçabuk fikriyem

  öldü dediler seni
  duydum ben bu haberi
  işte o günden beri
  ağlarım ben fikriyem"
 • ilkokulun dördüncü sınıfına kadar okuyabilmiş, geçimini sağlayabilmek için marangozluk, kitapçılık gibi işler yapmış korcan'ın başlıca romanları 'linç', 'idamlıklar', 'ateşten köprü'dür.
 • doktorcular olarak anılan ekibe dahil olmuş komünist roman yazarı.
 • bir hapishane yazarıdır aynı zamanda. iyi anlatabilmek için çok da iyi bilmek gerekir hapis hayatını.
  bilmek, oradakilerin hayatına dahil olmak, onların yaşamını paylaşmak ve aynı karavanalardan yemek yemek. hatta kurtlu nohutları birlikte ayıklamak, kökleriyle birlikte pişen ıspanağı doldururken tabaklara,alttaki kumun iyice dibe çökmesini beklemek gerektiğini de bilmek gerekir. sanırmısınız ki
  "bir tayın, herşeyine yeter sayılabilir bir mahkumun? çorba istemez mi aç mideler? ayda bir portakal istemezmi, çirişli dudaklar ıslansın diye? bir baş soğan istemez mi, lokması ağzında büyümesin, katıversin ekmeğine diye? yüzü sevinçle ışısın, ışırken de acısı damla damla fışkırsın diye gözlerinden."
 • oğlu sabah korcan bugün bir kalp krizi sonrası hayatını kaybetmiştir.
 • tatar ramazan eserinin yaratıcısı.
  önce hikayelerden oluşan tatar ramazan kitabı tiyatro oyununa daha sonra 1990larda filme çevrilmiştir.
 • ...
 • namaz kılan bir komünisttir. "ben osmanlı laikiyim" der imiş. kökeni olmasa da sakaryalı olması hasebiyle hemşerimdir.
 • elimde e yayınlarından 1975 yılında çıkan ter adamları adlı romanı bulunan yazar.
 • 1918 doğumlu, adapazar'lı kerim korcan 1938 yılında 20 yaşındayken donanma davası'ndan tutuklanmış, 10 yıl hapis yatmıştır. 1957'de hikmet kıvılcımlı'nın vatan partisi'ne girdi. o yıl yine tutuklandı 2 yıl yattı.

  babası yoksul bir saat tamircisi olan yazar, ilkokulu dördüncü sınıftan terk etmek zorunda kalmış, berber çıraklığı, marangoz kalfalığı yapmış. zamanla kendi kendini yetiştirmiş, yazarlıkla yaşamını sürdürmeye başlamış. 12 eylül sonrası ortamda sakıncalı olarak görüldüğünden beş altı yıl boyunca kitapları basılmamıştır. sadece teliften geçindiği için o yıllarda maddi olarak zorluklar çektiği de biliniyor.

  1988'de ateşten köprü adını verdiği romanı yayımlandı. fakat yayımından birkaç gün sonra dgm savcılığı'nca toplatıldı. yargı sürecinden sonra aklandı. bu arada romanları da tekrar basılmaya başlanmıştı. 1989 yerel seçimleri sonrasında belediyelerce organize edilen kültür şenliklerinde ağırlanmaya başladı. 1990'da istanbul'da öldü.