şükela:  tümü | bugün soru sor
 • borsada kullanılan bir deyimdir. sermaye sahibi bir grup önceden pozisyon aldıkları şirketin hisselerini yavaş yavaş toplamaya başlarlar, hisse fiyatı bir günde %15 civarı yükselir sonra satışa geçerek fiyatı biraz geri basarlar sonra tekrar fiyat tavan yapar, amatör yatırımcı bu hissenin daha çok yükseleceğini düşünerek alım yapar ve bir süre sonra hisse birden taban yaparak bütün kazancını geri verir. amatör yatırımcı daha fazla zarar etmemek için yeni aldığı hisseyi zararına daha ucuz fiyattan satar. sermaye grubu düşük fiyattan hisseyi almış olur amatör yatırımcı silkelenerek keriz yerine konmuş olur.
 • borsada genelde yabancı yatırımcı tarafından yapılan bir taktik. halka arzlarda ve borsada belirli bir hissede ralli şeklinde yapılan bir eylem

  halka arzda şöyle oluyor arz edilen hissenin satış fiyatından küçük yatırımcı giriyor işlem görmeye başladıktan belli bir süre sonra veya hemen yabancı, hisseden payını çekiyor karı alıp gidiyor

  birde ralli olarak yapılanı mevcut, bir hisseye sürekli alım giriliyor ve hissenin fiyatı arttırılıyor artan hisseye giren küçük yatırımcılar hisseyi daha da çok yükseltiyor ilk başta alım verip hisseyi yükselten kimse belli bir orandan sonra hisseden çıkıyor ve payı çok fazla olduğundan hisse otomatik düşüyor.

  burada enayi ralliyi göremeyip hisseye sazan gibi giren yatırımcılardır. silkelemeyi yapan da işini bilen kurt yatırımcıdır veya kendi hissesiyle oynayan işletmecidir. oyuna gelmemek için çok dikkatli olunması gerek. ancak ralliyi görüp hissede çok durmazsanız belki sizde enayilerden değil kurtlardan olup belli bir miktar para kazanabilirsiniz.
 • *tmsf'nin borsadaki spekülatörlere* kar$ı yürüttüğü operasyon. keriz silkeleme*cilerin silkelenmesi ile sonuçlanmı$tır.
 • alayı bügün aklanmış operasyon. türk yargı sistemi para sahiplerini aklamakta zaten çok hassas. yargılamanın bu kadar uzun sürmesi silkeleyenlerin de epey silkelendiklerini gösteriyor. küfür etmemek için zor tutuyorum kendimi..........

  http://ekonomi.haberturk.com/…kelemede-toplu-beraat
 • orjinali borsaya ait bir deyim.
  not: burası borsa kim kime korsadan sonra 2 numaralı özdeyişdir.
 • özellikle her gün yeni rekorlar kıran borsa' da uygulanan bir nevi dolandırıcılıktır. öyle ki borsa' da bir dönem yatırımcı sayısı 2 milyon civarında iken silkelene silkelene 200 bin civarına gelmiştir.
 • adam o kadar para kaldırmış birazını ceza olarak ödese koymaz, kusura bakmayın ama bunlar fasarya operasyonlar. defalarca tekrarlanan bir olay için çok da yadırgamıyorum artık adamlar cezasını ödeyecek varolan mevcut bağlantılarıyla aynı indiragandiye devam. deve misali bir devletiz zaten neremiz doğru ki? biraz hafıza tazeleyelim:
  [http://www.finansgundem.com/…in-komsusu-cikti/39238 http://www.finansgundem.com/…in-komsusu-cikti/39238]
 • eski futbolcu mecnur çolak elebaşı olmak üzere birçok eski futbolcunun isimlerinin geçtiği ve gözaltına alındığı operasyon.

  http://finanshaber.mynet.com/…na-yuzde-25-sana/4195