şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkuleri unludur. bazilarinin sozleri cift anlamliliklar tasir, protest bir tarzlari vardir.
  altin hizma mulayim en bilinenlerindendir.
  aha da sozleri:

  altin hizmav mulayim
  seni hak'tan dileyim
  yaz gunu temmuzda
  sen terle ben sileyim

  gün gordum, gunler gordum
  seni gordum $ad'oldum

  altin hizmav incidir
  gomlegi nar incidir
  benim lal olmu$ dilim
  ne dedim yar incinir

  altin hizmav tumaga
  yana$ip al yanaga
  guzel gel goru$elim
  men gidirem iraga
 • petrol rezervlerini 10 milyar varil civarinda olan irak kenti
 • amerika'nin ve muttefiklerinin, irak'i isgalinden sonra alanen ve derinden yurutulen politikalar sayesinde turkiye icinkibris sorunu muadilinde yeni bir kargasanin, cozumsuzlugun meydana gelmesi muhtemel mekanidir.

  soyle ki; amerikalilar'in yapmis oldugu istatistikler dogrultusunda, kerkuk'un yuzde 35'i kurt, yuzde 35'i arap, yuzde 26'si turk ve yuzde 4'u de diger etnik gruplardan olusmaktadir. buna bagli olarak, irak'in federal bir yapiya baglanmasi yonundeki surecte (ki, turkiye buna siddetle karsi cikmakta; federasyon yerine 18 vilayetten olusan yonetim anlayisini savunmaktadir) amerika, israil ve avrupa ulkelerinin ortaklasa gerceklestirmeye calistiklari politikalarin bir ayagi olan kuzey irak'i kurtler icin cazibe merkezi haline getirme cabalarinin sonucu olarak; 2005 yilinda yapilmasi dusunulen nufus sayiminin ardindan gidilecek referandum ile, kerkuk'un mumkun mertebe kurtler'in yogun olarak yasadigi bir yer haline getirilme gayretleri surmektedir. buna bagli olarak,
  irak'in devrik lideri saddam huseyin'in araplastirma politikalari cercevesinde buraya yerlestirilen araplar'in tekrar geldikleri yerlesim yerlerine gonderilmesi ve yerlerine zorla goc ettirilen kurtler ve turkmenler'in getirilmesi gundemdedir. (ki, gonderilecek arap sayisinin 200bin civarinda oldugu tahmin edilmektedir) oysa, balik hafizali olmayanlar hatirlayacaktir ki, irak'in isgali sirasinda bolgede yasayan turkmenler'e ait tapu ve nufus kayit kutukleri bir sekilde yok edilmistir.

  gorunen o ki, butun bu gelismeler devam ederken, olasi 3'lu federasyon gundeme geldiginde turkiye dahil olmak uzere birkac ulke yine garantorluk vazifesini ustlenmis olacaktir. simdi sorarim size, bu yaklasan yeni bir kibris vakasi degildir de nedir? degilse, burnumuzun dibinde bir kurt devleti insaa edilmekte haberiniz ola...
  (kuzey irak'in cogunlugunun kurt kontrolune birakilacak olmasi, kurtce'nin irak'in ikinci resmi dili, pesmergelerin "kurdistan ulusal muhafiz gucu" olarak yerini almasi ile birlikte dusunelim.)
 • ülkemizde, genelde insanların, hakkında herhangi bir araştırma yapmadan ya da hep aynı kaynakları kullanarak ezberden ve ajitatif biçimde konuştuğu kent. belli başlı kaynaklara bakmak gerekirse;

  osmanli arşivlerinde sehrin nüfus yapisi din temeline göre ayrılmıstır. en son 1906/7 sayımında şehrin 67458 müslüman nüfusu, 2588 gayri müslim nüfusu olduğu belirtilmektedir(kaynak: http://www.devletarsivleri.gov.tr/…musul/1b_a4e.htm).

  irak'ta 1957 sayımina göre, üç büyük etnik gruba göre nüfus yapısı şöyledir:
  kürtler: 187593
  araplar:109620
  türkmenler:83371

  1977 yılında(yoğun arap asimilasyonun başlamasından yaklaşık 15 sene sonra, birçok kürt, türkmen ve hristiyan azınlık yerlerinden zorla sürülmüştür) yapılan sayımlara göre rakamlar şöyledir:
  araplar:218755
  kürtler:184875
  türkmenler:80347

  en son 1997 yilinda yapilan sayimlarda ise sonuçlar söyledir:
  araplar:147171
  kürtler:139754
  türkmenler:83756
  ancak bu 1997 tarihli sayimlarda etnik kökeni ne olursa olsun arapça konusan herkes arap olarak sayilmistir, (mesela tüm hristiyan azinliklar ve türkmen ve kürtlerin önemli bir kısmı arap olarak kaydedilmiştir) bu yüzden de türkmen ve kürtlerin sayisinin daha fazla olmasi kuvvetle ihtimaldir.
  (kaynak: iraqi al-amn al-amna[irak güvenlik istihbarati], musul ve kerkükteki tapu daireleri ile hiçbir ilgisi yoktur, kayitlarin hepsi bağdattadir.)

  sonuç olarak etnik yapısı gayet karmaşık olan, tarih boyunca birçok etnik grubun bir arada yaşadığı ve yoğun dış baskılara maruz kalmış kerkük şehri için türkmen şehri demenin elle tutulur bir yanı yoktur. ki bilimsel veriler bir yana, türkiye gibi birden çok halkın birarada yaşadığı bir ülkede, sınırlariniz dışındaki sehirlere türk, türkmen gibi sifatlar yakıştırılması, kendi ülkenizin rejiminin ve temellerinin mantığıyla ters düşmektedir. bu gibi konularda kaba bir milliyetçilikten ve toprak beklentisinden dogan, hiçbir bilimsel dayanagi olmayan duygusal yaklasimlar ve ısrarlar(yakın geçmişteki tecrübelerin gösterdiği üzere) sonuçta türkiye'nin zararina olmaktadır.
 • sandra mackey'e göre, son resmi nüfus sayımında (1957'de) çıkan tabloda, nüfusunun % 40'ı türkmenlerden, %35'i kürtlerden, geri kalanı da arap, asuri, ermeni ve diğerlerinden oluşan şehir. aynı yazara göre nüfusu tahminen 850.000 dir.
 • perdeleri örtük
  lambaları sönük
  sırtında yıllar yük
  hatıraları kırık dökük
  bir yer olacak orada
  adı kerkük

  arif nihat asya
 • sanıldıgının aksine misak ı milli sınırlarına dahil olmayan ancak o donem turkmen olan nufusu(ne yazık ki şimdi yapısı değiştirilmeye çalışılıyor) nedeniyle turkiye'nin hak iddiasında bulundugu sehir
 • ic savas cikmasi beklenen ırak sehri