şükela:  tümü | bugün
  • kerkük kal'asında ömer naci merhumun ve isimli isimsiz binlerce şühedanın ruhunu inciten hadiseler zinciri...

    geçtiğimiz aylarda osmanlılar döneminde askeri kışla olarak kullanılan kadim yapı 'ilgisizlikten' dolayı yıkılmıştı . yine geçen ay kerkük kalesi'nin içerisinde bulunan ulu cami'nin giriş kapısı peşmergelere göre 'kendiliğinden' yıkılmıştı şimdi de yine kale'nin içerisinde bulunan ve mimari özellikler bakımından bir örneği bulunmayan gök kümbet'in giriş kapısı yine 'ilgisizlikten' dolayı yıkılmış.

    evet, ilgisizlik olduğu muhakkak; ama asıl neden bu değil elbette. ırak'ın kuzeyinde bağımsız bir kürt devleti kurmak ve bu devletin sınırlarına kerkük'ü de dahil etmek isteyen barzani'nin kerkük'te türk izleri bulunmasına da tahammülü yok. kendisinin bir izi yoksa, başkasının da bulunmamalı.

    barzani'ye 'abi' diyen davutoğlu'nun, cibuti'de, çad'da eser inşa eden tika'nın kerkük'e el uzatmasını beklemek elbette saflık olur. türklük tüm cesameti ve olanca azametiyle dimdik ayakta; yarasaların akşam karanlığından istifade sinsice açtığı küçük yaralardan habersiz, sessizce kan kaybediyor. güneş doğduğunda yarasaların inlerine çekilmek zorunda olduğuna inanmak, her şeye rağmen ümitlerimizi de diri tutuyor.