şükela:  tümü | bugün
  • hayvan diskisindan (bokundan) islatilarak bir gasnak icinde bastirilip kurutulduktan sanra yakilan seydir... sariyahsi icanadoluda
  • (bkz: tezek)
  • ic anadoluda kucuk bas hayvan bokundan yapilana denir. buyukbas hayvandan yapilana ise bok kerpiç denirmiş. inşaatta kullanilan kerpiçe ise taş kerpiç denirmis. isimlendirmeler bolgesel olarak farklilik gosterebilir.
  • koyun gübresinin bir fazı.
    şöyle açıklanabilir. koyun ahırlarının zemini zamanla koyun dışkısı ile kaplanır. koyun dışkısını bilenler bilir küçük bilye gibi tanelidir normalde. anadolu'da koyun gübresinin bu işlenmemiş, bozulmamış, taze, dumanı üstünde* haline ve bunun parçalanmamış kuru haline (bkz: gıı) denir. bu dışkılar ahır zemininde birikip, koyun sürüsü tarafından ezildikçe, zemini bir tabaka halinde kaplar. bu tabaka, genelde ilkbahar aylarında, koyunlar meraya çıkmaya başladığında bel küreği ile kerpiç şeklinde kesilerek kaldırılır. işte kaldırılan bu kerpiç şeklindeki sıkışmış koyun dışkısı agregatına "kerme" denir. kuruması için dışarıda harran evleri benzeri kubbemsi yapılar halinde biriktirilirler. "kerme" tezekler arasında en kıymetlisidir. çünkü sıkıştığı için daha kalorili yanar, daha iyi ısıtır. ayrıca kümes ya da avlu gibi küçük yapılar yapmak da mümkündür yapı malzemesi gibi kullanarak. kerme kaldırılma işlemi imece usulü yapılır genelde epey zor olduğu için. kaldırma işlemi sırasında tüm köyü kendine has kokusu kaplar. ilk duyduğuzu sırada kusacak gibi olabilirsiniz. ama insana kendi çıkardığı gazın güzel kokmasına benzer şekilde zamanla bu kokuyu seversiniz. hatta özleye de bilirsiniz.
    epeydir her geçen yıl kullanımı memleketimde azalsa da bu yıl yeniden kıymete bindi malum kömür, doğalgaz, petrol fiyatları sebebiyle.

    bu da böyle bir b*k hikayesidir.
hesabın var mı? giriş yap