şükela:  tümü | bugün
 • vegan değilim ama böyle memeli, düşünebilen, hissedebilen ve kompleks canlıların sistematik olarak öldürülmesi ve işkenceye maruz bırakılması gerçekten çok trajik.

  hayvanlar, boğazlanarak ve kendi kanlarında boğularak öldürülüyor. yaşarken de ölürken de işkenceye ve kanlı bir infaza mahkum ediliyor zavallılar. tek suçları ise ot yiyen masum bir hayvan olmaları.

  bu hayvanlara çektirdiğimiz acılar ve yaptığımız işkenceler yüzünden insanlık huzur bulamıyor ve devamlı hastalıklar, savaşlar, doğal afetler ile falan birbirini yiyor. çünkü adına ister karma diyin ister tanrı. acılar öksüz değildir ve kötülük eken kötülük biçer.

  2500 yıl önce yaşamış siddhartha gautama( nam-ı diyar buddha) dışında insanlığı bu kötü ve vahşi alışkanlığından sakınmak konusunda uyaran hiçbir dini önder de olmamış.

  fazla değil bir müddet sonra insanlık bu yaptıklarından çok büyük utanç duyacak. tıpkı bundan 3000 sene önce putlara insan kurban etmekten utandığı gibi.

  hayvansal gıda tüketimi için süt ürünleri, yumurta falan insan için fazlası ile yeter de artar bile.

  hiç tüketmese de olur. ancak illa tüketecekse de hayvanlara çok daha az zarar veren hayvansal gıda kaynakları da fazlası ile mevcuttur.
 • hayvanın bariz şekilde enfeksiyonu var muhtemelen viral. ağlama değil.
 • kesimhaneye gittiğini nasıl anlamış? büyük ihtimalle hasta olduğu için gözyaşı salgılayan hayvan.

  hayvanlar üzülebilir, korkabilir ancak bu sebeplerle gözlerinden yaş gelmez. hayvanlar rutin olarak göz sağlıkları için gözyaşı salgılarlar. hasta olduklarında videodaki gibi aşırı gözyaşı salgısı olabilir.
 • ağlayıp ağlamadığını görmek önemli değil ama biliyoruz ki bir memeli olarak bizimle aynı kaygıları, aynı acıları yaşıyorlar. yavrusundan ayırırken yine aynı stres. peki ne uğruna, biraz damak tadı. onları kesmek, onlara bu sıkıntıları yaşatmak zorunda mıyız? biraz duyguları olan bu konu hakkında düşünür.
  tanım: insanın içini acıtan inek.
 • hayvanların ölüm korkusu olmadığını anlayabilen insanların varlığını göstermiş başlıktır.

  bu yüzden ceylanlar aslanların ağızlarına kafalarını sokmakta, timsahlarla beraber yüzmektedir. *
 • gotunuzden element uydurmayin, nereye gidecegi belli olmayan yakin cekim inegin goruntusu bu.
  yok agliyormus da yok duygulanmis da oldu canim hazir havaya girmisken bir de oturup siir yazsin. tamam vegansiniz et yemiyorsunuz anladik da hayvanlari insan kategorisinde degerlendirme hevesi nedir kuzum?
  hayvanlar senin benim gibi dusunceli olsalar sulalemizi sikerlerdi. o cussede ve gucte biraz sonra kesilecegini bilse, gercekten idrak etse oyle durur mu, ortaligin amina koyar. empatiyi de abarttiniz, peki ayni empatiyi sivrisinek icin yapiyor musunuz? sivrisinege kodum mu oturtuyorsunuz ama. sizin olacak isiniz yok ya neyse...
 • kesimhaneye giderken zorluk çıkarmasın diye çekiçle bacak kırma tekniğini de ekleyelim de tam go vegan olsun

  "az sonra zaten kesilecek, bacaklarını kırsak ne olacak ki"

  sonra diyorlar neden mizantropi.
 • hepimiz maalesef bencil canlılarız. bunları bildiğimiz halde et tüketmekten kendimizi alamıyoruz. bunları izlemek istemiyoruz/m. çünkü vicdanın yükü ağır basacak. et yememe ihtimalini bile göze alamadığımız için üç maymuna devam ediyoruz.
 • duyguları olan, acı çekebilen herhangi bir canlıyı yemek bir vicdan yüküdür.
 • insanın içini acıtıyor, bu kesin... her canlıda bu var... ortada bir can var sonuçta...

  ama gelip burada duyar kasmak trajikomik... koyun olsun inek olsun bu gibi hayvanların doğal ortamda hayatta kalabileceğini düşünmek saflık... bu dünyada birçok yerde yaz olduğu gibi kış da var, baharda yazda rahatlıkla yiyecek bulabilirler, sınırlı da olsa su kaynağı da bulabilirler ama ve bu hayvanlara kışın yem vermezseniz, temiz su vermezseniz birçoğu bu olaydan daha acıklı bir şekilde ölür... vahşi hayvanların saldırısına uğrayanları yazmıyorum bile...

  vegan olmak bir tercih, saygı duyarım ama buraya gelip saçma sapan duyar kasmayın lütfen...

  bu hayvanların çok acı çekmeden kesilmesi derseniz anlarım ama hayvanların doğal ortamda yaşaması derseniz cidden mantıklı değil...

  ek: manisa'daki istisnai bir olayı gönderip duruyorsunuz... bir hayvana dokunmamış insanların böylesine duyarlı gözükmesi çok ilginç... küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar yabani hayata alışkın değiller, bir nebze keçiler olabilir onlar da çeviklikleri sayesinde kaçabilirler ancak kışın yine yiyecek ve içecek ihtiyacı olacaktır...