şükela:  tümü | bugün
354 entry daha
  • klasik bir vegan sicmasi akıl var mantık var siz adam olmazsınız mk bu hayvan da hönkürerek ağlıyor o zaman.
    https://youtu.be/8xda9fvzqg0
  • videodaki kadın you are such a beautiful boy diyor da madem o kadar durumun farkında neden öldürülmesine göz yumuyor
  • nasıl kötü bir dünyada yaşıyoruz ve neden asla huzura eremiyoruz görmeniz için basit anlatımlı linkler bırakıyorum.

https://youtu.be/ucn7sggocni

https://youtu.be/sitvjwe2avw

bu vahşet herkesin ellerine bulasmis durumda... doğa, karma, evren her ne isim verirseniz verin, buna sessiz kalmıyor ve bu yüzden dünya bu kadar boktan, adaletsiz. insanoğlu ektiğini biçiyor.
  • ya önce uyutun amk şu hayvancağızları
  • gerçekçi olun, şimdi hepiniz duyar kasıp atıp tutacaksınız ancak yarın öğlen, köfteci yusuf'ta köfte ve piyazı gömüp 'abi güzel ama fazla kaçırdık galiba' diyeceksiniz...
  • (bkz: okja) adlı filmde de benzer konu ve sahne var. kurmaca olsada izlenmesini öneririm. hayvanlar bence de herşeyin farkındalar, kurbanlıklar boşuna kaçmıyor. ikilemdeyim, vejeteryanliğa ramak kaldı.
  • doğanın veyahut evrenin "duygu", "vicdan" gibi yanılsamalar ile arası pek iyi değil maalesef.
    bu yanılsamalar bize, -canlı olmamız dolayısıyla evrenin entropi açlığına karşı gelmeye çalışan- evrimden kalan bir miras. bize ve diğer canlılara.

bu vicdan yanılsamasına da genelde bir sıkıntı yoksa başvuruyoruz. yanılsama deyip duruyorum çünkü gerçekten sıkıntıda olsak, gerçek açlığın ne demek olduğunu yaşasak birbirimizi yeriz. geçtim hayvanları.

insanlar/hayvanlar/doğa hiçbiri iyi-masum değil. o göktaşı düşmeyip dinozorlar hala var olmasaydı ne biz ne de inekler olacaktı.
    alıntı:
    "kısacası, anlamsız bir didişme, gereksiz bir mücadele.
    yapabileceğimiz en iyi şey, sofistike bir şekilde bu hayattan keyif almak, küçük çapta fırtınalar estirerek, bazen kahramanı ve iyiyi oynayarak kendimizi ölüme kadar oyalamamızdır."
  • bu hayvanların et ve süt endüstrisi içindeki yaşamlarını düşününce, kesilmeleri mükafat gibi bir şey. harari aktarıyor;

"tarih boyunca yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri, yavruları doğumdan kısa süre sonra kesmek, annenin tüm sütünü sağmak ve sonra hamile bırakmaktır. bu hala çok kullanılan bir yöntemdir. pek çok modern süt çiftliğinde, süt inekleri kesilmeden önce yaklaşık beş yıl yaşar. bu beş yıl boyunca inek neredeyse hep hamiledir ve doğum yaptıktan sonraki 60-120 gün boyunca azami süt üretimini sağlamak için özel olarak beslenir. doğumdan kısa süre sonra buzağılar anneden ayrılır. dişiler bir sonraki süt ineği nesli olmak üzere yetiştirilir, erkeklerse et endüstrisine verilir."

buzağı nereye gidiyor? vücudundan az büyük ufak bir kafese koyuluyor ve tüm yaşamını burada geçiriyor. yaşam dediysek ortalama 4 ay. kafesten hiç çıkmıyor, kaslarının gelişmemesi için diğer buzağılarla oynamasına veya yürümesine izin verilmiyor. çünkü yumuşak ve sulu bifteklere ihtiyacımız var. ilk defa sadece kesimhaneye giderken yürüyorlar. trajediye bakın. ilk ve son yürüyüşü ölüme doğru oluyor.

vegan ya da vejeteryan değilim. (saygım sonsuz.) özellikle tavuk, süt ve süt ürünlerini tüketeceğimden eminim. (zaten et alabildiğimiz yok, yokluğunu da aramaz olduk ya neyse.) sonunda da kanser olup geberip gideceğim. ancak bu endüstriyi doğal seçilim sananlar zırvalıyorlar. bu dosdoğru kapitalist yapay seçilimdir. her türlü tüketim ve üretimimiz, tarihsel nüfus artışına oranla aşırı üstel biçimde artmış durumda. burada doğal bir durum yok. ihtiyacın kadar beslen, israf etme, doğaya saygı duy düşünceleri işlemiyor. doğal seçilim gibi sözde "bilimsel dayanaklara yaslanıyorum" safsatalarını geçelim.

velhasılkelam bu hayvanların duyguları var ve yaşamlarını baştan sona bir nesne olarak geçiriyorlar. genetik bilimi, klonlama sayesinde bu vahşetin sonunu artık getirmeli. keza sadece hayvanlara yapılanlar değil, et endüstrisinin doğaya verdiği zarar da felaket boyutlarda.
  • bu vejeteryan ve veganlardan hic birisi de bu inekler kesilmesin biz bu eti labratuvar ortaminda uretebiliriz, nasil yapsak ustune kafa yormuyor.

vizyonuna tukurduklerim, kafa basmiyor, vizyon yok. bir noktaya odaklan yaz babam yaz. neyse amerikalilar sorunuza care uretmeye calisiyorlar, cozdukleri zaman ben de vejeteryan olacagim
  • vegan lgbtq crossfitci zenci yahudi dalyarakları hüzne gark etmiş inektir
5 entry daha