şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sanırım twitter'dan şimdiye dek çıkan en iyi türk hesaplardan biri olacak.

zira yabancı tweet'leti çalıp duran kesimi ifşalamaya başlamışlar bile.
    (https://twitter.com/kesinyasanmadi)

kendilerinin gönüllü ekip üyesi olmayı ciddi ciddi düşünüyorum.

bekle beni "haftanın en çok gülünen 20 tweet'i" listesini hazırlayan onedio editörü. seçtiğin tüm tweet'lerin orijinalini bulup bu ekibe yollamayı düşünüyorum.

şimdi tweet çalanlar düşünsün!
  • cahil kimseler masal anlatmaya başladığı sırada panzehir niyetine suratlarına fırlatılabilen harikulade cümle.

bir nevi cahilsavar.
  • boş bir bkz olmayı hak etmeyendir. kullanalım, kullandıralım.

misal; (bkz: #66814584)
  • (bkz: #37498993)
  • twitter'da reyting almak için hikaye uydurmalar moda oldu. etkiye tepki gereği bu akıma bir isim verildi: "kesin yaşanmıştır bu." bugün gördüm ki bu ismin artık bir logosu da var. yakında şirketleşip borsada işlem görürse şaşırmam.*
  • her şeye "kesin yaşanmıştır bu" diye karşılık verenler bence olaylara yanlış bakıyorlar.

mesela birisi "5 yaşındaki çocuğum şöyle dedi" diye bir tweet atıyor, diğeri hemen gelip bunun kurgu olduğunu söylüyor. hatta bazıları işi biraz daha abartıp kurgu olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. ne gerek var?

ben bu tür olaylara etgar keret gibi yaklaşıyorum; bizlere anlatılan bir hikayenin gerçek olması gerekmez, eğlenceli olması yeterlidir. bir insanın 5 yaşındaki çocuğu ona elbette çok komplike bir cevap veremez, bunu zaten biliyoruz. ancak şimdi gelip de "5 yaşındaki çocuğumun elinden oyuncağını aldım, ağladı" yazsa daha mı iyi olacak? hem iyi bir hikaye değil hem de bizi eğlendirmiyor. aksine bazı insanları üzebilir bile.

mesela şu tweet'e bakalım. bana öyle çok çok komik gelmedi ama eminim birçok insana gelmiştir. instagram'ın böyle bir şey yapmayacağını biliyoruz (tabii başka uygulamaya erişim izni verildiyse bir api gerçeği de var, onu da gözardı etmeyelim) ancak eğlenceli diyebiliriz. olayın gerçekte yaşanmamış olmasının bizim hayatımıza bir etkisi var mı? yok. okuyunca çok hafif de olsa güldük mü? bence evet.

şuna bakalım. açıkçası ben buna "kesin yaşanmadı" diyemem çünkü o kadar garip cümleler kuran çocuklar tanıyorum ki anlatamam. anlatsam inanmayacağınız için anlatamam yani.* hadi diyelim ki bu olay gerçek değil, eee ne olacak? ben okurken güldüm. gerçek olması ya da olmaması benim hayatımı değiştirmeyecek. ancak beni güldürmesi hayatımı değiştirecek, daha pozitif olacağım.

açıkçası ben de buraya yazdığım bazı olayları hikayeleştiriyorum. bunu tabii özünden kopmadan yapıyorum ancak koparak da yapabilirdim, senin için ne fark eder ki? sen okurken gülüyorsan problem yoktur. etrafınızdaki her şey kurgu zaten. okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler/diziler, reklam panoları ve daha binlerce şey. bunlar sizi memnun ediyor da x bir şahsın uydurduğu bir olayı okumuş olmak mı rahatsız ediyor? eğer öyleyse yanlış yaptığınızı söyleyebilirim.