şükela:  tümü | bugün
  • yıllar önce bir tatil beldesinde akşam yemeğimizi tadarken garsondan ekmek istemiştik de o da bize cevap olarak, kesinlikle, demişti. hala yad eder güleriz.

- ekmek alabilir miyiz?
    - kesinlikle (absolutely)
  • (bkz: olabilir)
  • ingilizce karşılığı absolutely olan kelime.
  • eksi sözlük gibi kaygan bir ortamda kullanilmasi abes olan kelimedir. kesinlikle x in tadi daha iyi olur, kesinlikle hededir, kesinlikle zdir, kesinlikle adir gibi sacmalamak, sacmalamanin daniskasidir. kesinlikle x in tadi daha berbat olur, kesinlikle hödödür, kesinlikle adir, kesinlikle zdir, dir, dirdirdirdir.

etmeyin gencler, hayata kesinliklik katmaya calisip daraltmayin pencerenizi, olmadi tencerenizi.
  • en şahanesi bu kelimeyi ofis ortamında bıkmadan günler boyunca "ketinlikle" şeklinde telaffuz edip muhatabınızı çıldırtmaktır. herkese tavsiye ederim. başıma geldi oradan biliyorum.

başaramayacağınızı düşünüyorsanız, (bkz: ayna karşısında konuşma provası yapmak)
  • zarf olarak genellikle isim cümlelerinde kulanılıyor bu sözcük ya da tek başına onaylama ifadesi olarak. fiil cümlelerinde ise olumsuzluğu pekiştirmek için kullanılıyor sıklıkla. bu çeşit bir kullanımını neredeyse hiç görmüyoruz artık: "soruya muazzam bir kesinlikle cevap verdi."
    geriye çekilip sözcüklere uzaktan bakınca, açıkça görülen anlamlarını terkettiğimizi farkediyorum sık sık.
  • "kesinlikli" olması lazım bunun doğrusu.
    ama kesinlikle iyi yerleşmiş türkçe'ye. kesinlikli'nin hakkını yemiş. yoksa kesinlik ile beraber bir belirgin detay daha olması gerekirdi. kesinlik ile x gibi.

türkçe''nin katili bunlar hep. yaaa, yaaa.
  • söylediklerine çok da katılasım yok..
    ama aldın sazı eline hadi öt bakalım..
    ayrıca her nasılsa bana karşı bi üstünlüğün var (patronumsun/ayartmaya çalıştığım kızsın/ kendisinden kredi almaya çalıştığım bankacısın/ her boku bildiğini sanan öğretmenimsin) ve sırf bu yüzden kafamı büyük bir ciddiyetle emme basma tulumba gibi sallamak ve sürekli bu kelimeyi sarfetmek zorunda kalmaktan nefret ediyorum

kesinlikle
    kesinlikle
    demektir..