şükela:  tümü | bugün
 • mit mensubu olduğunu iddia edilen ali yıldırım'ın kızı, apo'nun eski eşi.
 • kürt yazarlarca "dersim katili" olarak adlandırılan korgenarel abdullah alpdoğan ile dersim ayaklanması sırasında ve sonra sık sık görüşen ve çevresinde "devlet yanlısı ve chp‘li" olarak tanınan ali yıldırım’ın kızı.
 • (bkz: kesire yıldırım)

  terör örgütü tarafından ölüm kararı çıkmış ancak aşağıda da yer alan mahkemedeki savunmasına göre apo, bu kararı onaylamamıştır. halen isveç'te yaşadığını belirtmiştir.

  ''kesinlikle örgüt üyelerine ben kişi adı vererek, öldürülme talimatı vermedim. benim evli olduğum kesire yıldırım, merkez üyesidir. kongerede ölüm kararı çıktı, ancak ben bunu uygulatmadım. halen kendisi galiba isveç'te yaşıyor''

  http://www.belgenet.com/dava/durusma02.html
 • hakkındaki bir söylenti de, 1983 yılında doğum yapmak için bekaa vadisinden alınarak diyarbakır dicle hastanesine götürüldüğüdür.
 • isvec'te yasiyormus.
 • abdullah öcalan'ın 78'den beri evli olduğu eşi. yurt dışında yaşıyormuş, öcalan'dan boşanması söz konusuymuş. öcalan'ın sonrasında öcalan yurtiçi'nden başka biriyle evlenmesi gündemdeymiş. hükümlülere yönelik aile odası düzenlemesinden ne için yapılmış olduğu böylelikle ortaya çıkmış. ekşi haber sivas'tan bildirdi.
 • 2013 tarihinden beri entry girilmemiş hayırdır
 • kesire yıldırım hakkında bilgiler bilindiğinin tersine çok sınırlı. elazığ’ın karakoçan ilçesinde 1951 doğdu. babası ali yıldırım’ın mit ajanı olduğu yaygın bir iddia.

  kesire öcalan’ın babası ali yıldırım aslen tunceli’nin mazgirt ilçesindendi. dersim isyanında, isyanı bastıran kuvvetlerin komutanı korgeneral abdullah alpdoğan’ın adamı olduğu ve o zamanki adıyla mah’ın saha elemanıydı. açığa çıkınca alan değiştirdi. elazığ’ın karakoçan ilçesine yerleşti. karakoçan adliyesi’nde mübaşir olarak çalışmaya başladı. emekli olduktan sonra da dava vekilliği yapmaya başladı.

  kesire 1967-70 yılları arasında okuduğu elazığ kız ilk öğretmen okulunda türk milliyetçisiydi. okulu bitirince öğretmenlik yapmak yerine ankara başkent gazetecilik özel yüksek okuluna kayıt yaptı. ailesi de ankara’ya etlik semtine taşındı. elazığ’da sağcı ve milliyetçi kesimlerle ilişkisi olan kesire ankara’da nedense sol çevrelere girmeye başladı. dev-yol çevresiyle ilişki içindeyken yolu öcalan’la kesişti.

  kesire, sbf’de okuyan araban’lı ismet olarak bilinen ismet kılıç’la duygusal ilişki kurmuştu. ismet kılıç, öcalan’ın çevresinde toplanan grubun içindeydi. öcalan kesire ile tanıştıktan sonra kesire’nin ismet ile ilişkisini bitirdi ve kesire ile yaşamaya başladı. kesire okuldan mezun olur olmaz, 1978 24 mayıs’ında ankara gençlik parkı nikâh salonunda, öcalan’la yıldırım nikâhıyla evlendi.

  ancak, hareket içinde kesire’nin babasından dolayı kesire’ye güven duyulmadığı gibi, ajan olarak, görev gereği hareket içinde olduğuna dair güçlü bir kanaat vardı. abdullah öcalan, kesire’nin pkk’yı terk edip kaçmasından sonra kesire ile ilgili şöyle diyordu:

  “..son derece eğitilmiş ve çekici, büyük ihtimalle sübjektif olarak da objektif olarak da mit ajanı, ama kanıtlayamadım ve hep bu endişeyle yaşadım.” (a. öcalan, gerçeğin dili, sayfa 159 )

  kesire, kocası öcalan’ı sürekli tahakkümü altında tutuyordu. öcalan’ı her ortamda aşağılıyor ve otoritesini tanımadığı gibi, sarsıyordu. cemil bayık yazdığı pkk’nın resmi tarihinde kod adı fatma olan kesire’nin durumunu şu sözlerle aktarıyor:

  “fatma gerçekten dayanılacak bir olay değildi, bir vampirdi, kan emici idi, bütün arkadaşlara saygısızlık ediyordu.”

  ismet imset ise şunları söylüyor: “kesire ile öcalan evlendikten sonra diyarbakır’a yerleştiler. evlerine gelen militanların yanında öcalan gibi bir lideri sürekli aşağılamaktan geri durmadı.” öcalan ise kesire’nin “ bazı arkadaşlara ‘sizin gibi köylü parçaları evimizin kapısı önünde köpek gibiydiler, biz kemik atardık’ diyerek kadroları aşağıladığını” söylüyordu.

  abdullah öcalan’ın pkk kadrolarına nasıl davrandığını herkes bilir. en yakın arkadaşlarının bile infaz emirlerini gözünü kırpmadan veren, onları aşağılayan ve çözümlemeler adı altında onları kişiliksizleştiren öcalan, söz konusu pilot necati ve kesire olunca her şey tersine dönüyordu. yaygın kanı öcalan’ın bütün sırlarını bilen kesire ve pilot’a teslim olmuştu.