şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hıristiyanlıkta olaya kendini diğer inananlardan daha bi fazla vermiş, inzivaya çekilmiş kimse..
 • bizdeki karşılığı derviş olan kelime. kökeni elbette eski mısır'dır. eski mısır'da tanrılara daha yakın olmak ve onlarla hasbihal etmek için tapınaklarda münzevi hayat yaşayan kimseler keşişlerin ve dervişlerin atasıdır.

  bu noktada şaman geleneğine de değinmek gerekir. şamanlar da toprağa, ağaçlara, kadirşinas hayvanlara ve rüzigarın ruhuna daha yakın olmak için dönem dönem insanlardan kaçarlarmış.
 • (bkz: mean machine)deki muhteşem kaleci. 26 kisiyi elleriyle öldürmüstür.
 • ortaçağda, keşişlerin ölü kadınlara tecavüz ettikleri ortaya çıkarılıp bu adetten vazgeçilinceye kadar, hayatta iken soylu ya da yüksek mevkiye sahip ölülerin yanında tören hazır oluncaya dek odada başında nöbet tutması görevi verilirdi.
 • benim merak ettiğim bu adamlar niye sikten yaraktan işlerle uğraşır. bi de bu heriflerin yiyip içtiğini kim karşılıyor dünyayı gezerlerken, vatikan gibi tonlarca altına sahip garip bir oluşumları mı var yoksa amk.
 • "kimilerine keşişliğin sırf düşüncesi bile kabus gibi gelir. keşişliğin topyekun haz düşmanlığı demek olduğuna inanırlar, cezbe ise hakiki hayattır, hazzı dolu dolu yaşamaktır onlara bakılırsa. oysa keşişlik, hakikatte en azından iki nedenle haz dostudur. daha fazla arzu duyanın, ötekinin arzusunu beklemesine yardım eder, böylece ikisinin arzusu birden alevlenir. ikincisi, cezbe halinde yakılıp tüketilen kuvvetleri tazelemeye yardım eder." (bkz: wilhelm schmid) (bkz: aşk)
 • türkçe'de hem priest hem de hermit anlamına gelen kelime, yani hem inzivaya çekilen hristiyanlar hem de bildiğimiz rahipler için kullanılır. bilinen ilk münzevi, yani inzivaya çekilmiş keşiş(hristiyan olaraktan), thebaili(yunanistan'daki değil mısır'daki) paul'dur derler ve bu adam ms 300'lere tarihlenir. bize keşiş kelimesi arapça'dan geliyor derler, aslında farsça'dan gelir; ve türkçe'de papaz ve yardımcı papaz(deacon) şeklinde rütbesel ayrım pek yapılmaz ama keşiş kelimesi esasında yardımcı papaz'dan da aşağı bir din adamlığını ifade eder. yardımcı papaz'dan daha aşağı bir kilise rütbesi yoktur benim bildiğim, bu noktada ortaya çıkan şey keşişleri papaz değil de 'halktan olup da kendisini dine adamış biri' olarak görmemiz gerektiği olabilirdirdir.
 • (bkz: lee sin)
 • "artezyen, bugün fransa'nın belçika sınırında bulunan calais bölgesinde bulunan artois kasabasında ilk kez xii. yüzyılda kartuzyen keşişlerinin açtıkları su kuyularına verilen addır." murat çakan - etimolojik hikayeler

  yastıkname dipnotları ve eklerine göre japonya'da heian döneminde aylar:
  1. filizlenme* ayı (ocak)
  2. çamaşır serme* ayı (şubat)
  3. serpilme ayı (mart)
  4. havlupüskülü* ayı (nisan)
  5. çeltik filizi ayı (mayıs)
  6. susuz ay (haziran)
  7. şiir yazma* ayı (temmuz)
  8. yaprak dökümü ayı (ağustos)
  9. uzun gece ayı (eylül)
  10. tanrıların olmadığı ay/kaminazuki (ekim)
  11. kırağı ayı (kasım)
  12. yılın sonu/koşan keşiş ayı (aralık)

  (bkz: monk)
  (bkz: monachus monachus)
  (bkz: manastır)
 • uludağ'ın eski ismidir.
  hala bazı dağ köylerinde bu isimde bilinir.