• hıristiyanlıkta olaya kendini diğer inananlardan daha bi fazla vermiş, inzivaya çekilmiş kimse..
 • bizdeki karşılığı derviş olan kelime. kökeni elbette eski mısır'dır. eski mısır'da tanrılara daha yakın olmak ve onlarla hasbihal etmek için tapınaklarda münzevi hayat yaşayan kimseler keşişlerin ve dervişlerin atasıdır.

  bu noktada şaman geleneğine de değinmek gerekir. şamanlar da toprağa, ağaçlara, kadirşinas hayvanlara ve rüzigarın ruhuna daha yakın olmak için dönem dönem insanlardan kaçarlarmış.
 • (bkz: mean machine)deki muhteşem kaleci. 26 kisiyi elleriyle öldürmüstür.
 • ortaçağda, keşişlerin ölü kadınlara tecavüz ettikleri ortaya çıkarılıp bu adetten vazgeçilinceye kadar, hayatta iken soylu ya da yüksek mevkiye sahip ölülerin yanında tören hazır oluncaya dek odada başında nöbet tutması görevi verilirdi.
 • "hristiyanlıkta manastırlarda bir tarikata bağlı olarak hiç evlenmeden ibadetle meşgul olan papazlara verilen bir isimdir. arapça karşılığı "kıssîs"dir. kur'ân-ı kerim'de aynı anlama gelen "ahbar", "ruhban", "ribbiyyun" ve "kıssiyyun" kelimeleri bulunmaktadır (mâide, 5/63; tevbe, 9/34). (f.k.)"
  kaynak:dini kavramlar sözlüğü
 • aynı zamanda bir küfür. böyle deyyus gibin, lavuk gibin bir şey. keşiş işte ya. sanırım sözlükte kullananı pek yok benden başka.
 • hindistan’daki drepung loseling manastırı’dan bir grup tibetli keşiş, dünyayı dolaşarak her gittikleri yerde milyonlarca kum taneciğini bir araya getirerek mandalalar yapıyor. günde ortalama sekiz saat çalışarak, yaklaşık bir haftada, renkli kum tanelerini bir araya getirip ortaya muhteşem parçalar çıkarıyorlar. çalışmalarına otuz dakikalık dinlerici bir müzik ile meditasyon yaparak başlıyorlar. daha sonra mandalayı çizen keşişler chack- pur denilen geleneksel metal borular aracılığıyla renki kum tanelerini akıtarak şeklin içini dolduruyor. kum taneciklerinin renkli uyumu, insana baktıkça gerçekten huzur verebiliyor.

  ''kumlar toplanıp bir kaba koyuluyor; iyileştirme işlevinin tamamlanması için kaptaki kumların yarısı kapanış töreninde izleyicilere dağıtılıyor. geriye kalan yarısı ise yakın çevredeki bir su akıntısına bırakılıyor. böylece su, iyileşme duasını okyanusa kadar ulaştırıyor ve tanecikler tüm dünyayı iyileştirmek üzere her yere dağılıyor.''

  kumdan mandala
 • benim merak ettiğim bu adamlar niye sikten yaraktan işlerle uğraşır. bi de bu heriflerin yiyip içtiğini kim karşılıyor dünyayı gezerlerken, vatikan gibi tonlarca altına sahip garip bir oluşumları mı var yoksa amk.
 • "kimilerine keşişliğin sırf düşüncesi bile kabus gibi gelir. keşişliğin topyekun haz düşmanlığı demek olduğuna inanırlar, cezbe ise hakiki hayattır, hazzı dolu dolu yaşamaktır onlara bakılırsa. oysa keşişlik, hakikatte en azından iki nedenle haz dostudur. daha fazla arzu duyanın, ötekinin arzusunu beklemesine yardım eder, böylece ikisinin arzusu birden alevlenir. ikincisi, cezbe halinde yakılıp tüketilen kuvvetleri tazelemeye yardım eder." (bkz: wilhelm schmid) (bkz: aşk)