şükela:  tümü | bugün
 • inşallahla maşallah evlenmiş keşke diye bir çocukları olmuş derdi, hayattan çokça kazık yediğini dile getiren türkçe hocam.
 • geriye dönüp bakıldığında hayıflanma ile anılması vardır kelamın. varsındır olmuştur hayatımızda ki belli bir dönemin sanrılarıdır belki de kimimize göre.
  varlığımızda ki anlarda herdaim süregelen bir sıradanlık ile hayatımızda olacak devamlı. hasılası ise birey olarak süregelen aynı muzdaripliğe devam etmemektir.

  *
 • dünyanın en saçma ve gereksiz ötesi söz öbeği. imha edilmesi taraftarıyım. bu kadar boş ve anlamsız bir kelime olamaz.
 • zamanın yıkılmaz duvarıyla squash oynarken, topa her vuruşunda önündeki duvarı yıkıp zamanı geri döndürmek temennisi ile raketinden çıkan figan.
 • tuzağına düşmemek için, diline her geldiğinde tekrarla: "işlerin en hayırlısı, olmuş olandır."
 • ufacık ayrıntılar hayatın akışını öyle çok değiştirir ki! bir bakış, bir gülüş, basit bir kelime ya da o kelimenin söyleniş şekli o yandan alır öbür yana atar hayatı... olasılıklar sonsuzdur, ufak tefek farklılıklar da olsa kiminin sonu aynı kapıya da çıksa. işte "keşke" bu küçük detaylara takılıp kalanların, "peki ya öyle olsaydı?"ların arasında kaybolanların kafasında büyüdükçe büyüyen, onları şimdiyi/sonrayı düşünemez hale getirendir.

  bu kadar basit şeylerin büyük sonuçlarını hayal etmek hem inanılmazdır hem de alabildiğine ürkütücü. hayatın akışı içinde küçücük hissettirir insanı kendine; ama bir yandan da bir bakış ile pek çok şeyi değiştirecek denli muktedir. zaman zaman halihazırda var olan şeylerin/durumların aslında nasıl farklı olabileceklerine kafa yordurur yahut bazen salt pişmanlık içerir yapılanlara dair, "hiç yaşanmasaydı"lar yankılanır zihinde.

  keşkeler tehlikelidir. hele ki keşkesiz hayatınıza dolmaya başladılarsa; dünü, çok daha önceki günü sorgulatıyorsa size tekrar tekrar; sizi siz yaptığını bildiğiniz ayrıntılardan pişman ediyorsa siz ne kadar hayatınızın aynı gittiğini, mutlu ve rahat olduğunuzu hissederseniz hissedin basit de olsa koca bir değişiklik var onun tam ortasında... orada olmaması gerektiğini adınız gibi bildiğiniz, hayatınızda istemediğiniz ama kontrol edemediğiniz; her seferinde bir köşeden başını uzatıp kaş göz eden keşkeler.
 • ne çirkin bir kelimesin sen yahu, insanı pişmanlıklar girdabında sürükler durursun. söylememek isterken bile özyineli (bkz: recursive) cümle kurduruyor insana. keşke şöyle keşke böyle, ortada değişen bir bok yok, harcadığın cümlelere mi üzülesin, bir şey değiştirememenin verdiği acıya mı katlanasın.. başkasına "hııı keşke öyle yapmasaydın" dersin, aman çok yardımcı oldun.

  keşke yazmasaydım.
 • işletme biliminde sarf edilmesi istenmeyen bir kelimedir. şöyle ki; iş hayatında herkes alternatifler arasından seçimler yapar fakat seçilen alternatif karlı olmasına rağmen başka bir alternatif daha yüksek getiriye sahip olabilir. işte bu durumda kişi bir alternatif maliyetin altına girmiş olur. buna fırsat maliyeti de denmektedir. kaçırılan alternatifle seçilen alternatifin arasındaki fark bir maliyettir ve keşke denmesine sebep olur.
 • ne kadar az kullanılmışsa,
  o kadar iyi yaşanmıştır hayat.
 • "asla keşke deme....." aylardan kış, deli gibi yağmur yağıyor, üzerimde ince bir mont, çıkıyoruz arkadaşımla içtiğimiz mekandan, vedalaşıyoruz, saat gece yarısı, at gibi sarhoşum ve ertesi gün iş var. sıkıntıdayım uzun zamandır keşkelerimle ve bir keşkem daha düşüyor aklıma o saatte. keşke diyerek alıyorum kutu biramı kapatmak üzere olan bir bakkaldan, başlıyorum adımlamaya bornovanın tanıdık sokaklarını aklımda keşkelerle. yağmur akıyor üzerimden önce ayakkabılarımı dolduruyor sonra sokakları, keşkeler yıkanıp gitmiyor ama üzerimden, bitmiyor, artıyor keşkeler, yeni bir büfe, yeni bir bira, bir tane daha, yağmur da doluyor birama, aldırmıyorum, polisler de aldırmıyor, geçip gidiyorlar yanımdan arabalarının camından bakarak. "keşke", bir daha söyleme, söyleme işte, bir bira daha, oturuyorum bir parka, bank da ıslak, keşke kuru olsa diyorum, asla olmaz, keşke, keşke, keşke, bitmiyor, bitmez, hiçbir şey tam olmaz hayatta asla keşke deme, düşme peşine, yaşanan yaşanmıştır, olan olmuş bitmiştir, keşkeler tamamlamaz insanı eksiltir daha çok, takılma keşkelere, sen bu değilsin, sen bu değilsin, keşke olsaydın, değilsin. asla keşke deme, sonra keşkeler kalır, sen akıp gidersin o yağmurla, yüzün değişir, keşkeler parazit yapar resmine, tanıyamaz olursun kendini. yaşa ve unut, sonucu ne olduysa da boğma kendini keşkelerinle, tamamlamaya, düzeltmeye çalışma, düşme peşine, pişman olursun. asla keşke deme, bana benzersin.