şükela:  tümü | bugün
  • türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı ve adalet ve kalkınma partisi genel başkanı recep tayyip erdoğan tarafından söylenmiştir.

alıntı: çipras, “ziyaretinizin sadece tarihi değil aynı zamanda türk-yunan ilişkilerinde yeni bir sayfa olmasını dileyerek hoşgeldiniz diyorum” dedi. erdoğan ise celal bayar’dan sonra ilk kez yunanistan’ı ziyaret eden türkiye cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı. başbakanlığı döneminde çipras’ın makam odasında üç ayrı yunan başbakanı ile görüştüğünü, bu nedenle odanın yabancısı olmadığını söyleyen erdoğan, yunanistan cumhurbaşkanı pavlopulos’la yaptığı görüşmeyi kast ederek, “sayın cumhurbaşkanı’na da söyledim. halklar arasında bir sorun yok, yeter ki ideolojik saplantısı olanları bir kenara koyalım” dedi. cumhurbaşkanı, “keşke geçmişteki uygulamalar nedeniyle rum vatandaşlarımız göç etmeseydi. ama bunlar artık geçmişte kaldı” şeklinde konuştu. kaynak, arşiv
  • güzel bir kelam etmiş. özellikle istanbul için ciddi birer renktiler.
  • ikame olarak biz de suriyeliler'i aldık diye devam etmesi gereken reyiz sözü...
  • keşke rumlar çoluk çocuk demeden 1973 yılında katliam yaparak dünyanın gözleri önünde türk soykırımına girişmemiş olsalardı diyerek cevaplayacağım söylem.
  • son derece doğru ve haklı bir söz. gerçi farklı bir döneme dair olsa da, ezginin günlüğü'nün (bkz: signomi) isimli şarkısı nagehan aklıma gelmiştir; her halükarda ilintilidir. ne güzel olurdu gitmeselerdi...
  • 6-7 eylül olayları 1955 yılında oldu ve gayrimüslimlerin başına gelen ilk kötü olay da değildi.

1973'te kıbrıs'ta olanlar ile ilişkilendirilebilmesi nasıl bir mantıktır bilemiyorum.

kıbrıs konusunda ise türklerin çoğu gerçeklerden bihaber. kuzey kıbrıs'tan on binlerce rum sürüldü. bütün dünya türkiye'yi haksız buluyor, o yüzden hiçbir devlet kuzey kıbrıs'ı tanımıyor.
  • kesinlikle katıldığım bir söylem. izmir'de birçok etnik yapıdan insan yaşamaktaydı ne yazık ki günümüzde bu çeşitlilik azalmış durumda. bize kültür olarak, mimari olarak, mutfak kültürü olarak kattıkları şeyler saymakla bitmez.

ama bunu diyen adam ve bu adamın peşindekiler 6-7 eylül olayları'nı gerçekleştiren zihniyetin günümüzde yaşayan versiyonları. bu nedenle ne derece inandırıcı geliyor pek emin olamadım doğrusu.

(bkz: afedersin ermeni)
  • kalan az sayıda rum'a vatandaş olunca sanki 3 nesil öncesinden türk gibi kimlik düzenlenmiş, safkan, arı türk gibi adamlar yazık kamufle olmak için hatice,ayşe adını mı aldı acaba.

keşke gitmeseler demenin anlamı yok, türkler kaçıyor zaten gitmeseler şimdi kaçacaklardı.

(bkz: keşke keşkek olsa da yesek)

edit.
  • adnan menderes'in demokrat partisi iktidarında gerçekleşmiştir. ayrıca "keşke göç etmeseler" hafif olmuş, "keşke göç etmek zorunda bırakmasaydık" olacaktı.

eğer 6-7 eylül'den bahsetmiyorsa gene kötü, osmanlı dönemi olan mübadeledir söz konusu olan. ama sanmıyorum erdoğan'ın osmanlı ile ilgili bir noktada eleştiri yapacağını. cumhuriyet dönemidir onun eleştirdiği.
  • "keşke bu cümlede ifade ettiklerini içselleştirmiş bir mantaliteye sahip olsa" dediğim söz öbeği.

her cumhurbaşkanı bunları söyleyebilecek kadar kendine güvenemez. erdoğan bu konuda çok şanslıydı.

güneydoğu anadolu meselesi hakkında hiçkimsenin bırak gerçekleştirmeyi, söylemeye bile cesaret edemeyeceği şeyleri seçmenine kabul ettirebilecek ve eleştiri almayacak gücü/desteği vardı.

maalesef tüm bu gücü ülkesinin refahı değil, siyasi ve kişisel çıkarları için kullandı.

isteseydi çok farklı bir noktada olabilirdik.