şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kırıkkale ilçesi.hacı taşan'ın memleketi.allı turnam,bugün ayın ışığı,yüce dağ başında yağan kar idim,bir yiğit gurbete gitse,hacel obası gibi türküler hacı taşan'ın dolayısıyla keskin'indir.''türkü yozgat'ta doğar,kırşehir'de oyun havası olur,keskin'de elenir'' denir.keskin'in bozlakları vardır,halayları vardır,en önemli hazinesi türküleridir.
 • eski adı "maden" olan bir orta anadolu kasabası. kurşun çıkartılan maden ocaklarından dolayı bu ismi almıştır (ki çocukken bu madenlerin girişlerine kadar giderdik. ama içeri girmekten de çok korkardık, çünkü madenlerle bir sürü ilgili efsane duyardık: ilçenin altının tünellerle dolu olduğu, buraya girenlerin çıkamadığı gibi...*). keskin, önceleri ankara'nın önemli bir ilçesiydi. sonraları keskin'e bağlı kırık ve kale köylerinin yakınlarında mke silah ve mühimmat fabrikalarının açılmasıyla bölge göç almaya başladı. bu iki köy* gittikçe büyüdü ve birleşerek kırıkkale ilçesine dönüştü. tüpraş orta anadolu rafinerisi'nin de faaliyete girmesiyle kırıkkale, civardaki en önemli merkez haline geldi. 1989 yılında il olan kırıkkale'nin ilçelerinden biri de zamanla eski önemini yitiren keskin oldu.

  keskinliler ilçelerini tarif ederken "keskin'in havası sert, suyu berd, insanı merttir" derler. gerçekten de 1100m. rakımlı keskin, kışın soğuk ve karlı oluşuyla meşhurdur. hacı taşan'ın ve annesi keskinli olan neşet ertaşın türküleri, bozlakları bu yöredeki insanların sesidir adeta. ünlü ressam rahmi pehlivanlı da keskin'de doğmuş ve ilkokulu burada okumuştur**.
 • bir zamanlar anadolu'da filminin çekildiği yer.
 • bu ilçedeki çocukların iyi davul zurna çalması için şöyle denir:
  " şu mereti düzgün çal yoksa okula gönderirim"
 • bir kac yil evvelsine kadar eskisehir tepebasi belediyesine bagli bir koy iken artik bir mahalle olmus yerlesim birimi.
  cevresinde yukari sogutonu, yeni saglik kent evleri ve tavuk ciftlikleri bulunur.
  cevresindeki yerlesim alanlari buyuk depremden sonra artmistir.

  eskisehir bursa yolu'nda ilerlerken yukari sogutonu sapagina girip devam ettiginizde varabilirsiniz.
  yolu uzerinde ted eskisehir koleji de vardir.
  genellikle eskisehir'in sehir merkezine yagan yagmurlar bu koy ve civarini es gecer.
 • bağlı bulunduğu kırıkkale il olmadan evvel ankara'nın ilçesi olan, hatta daha da önceleri kırıkkale köyünün bağlı olduğu ilçemiz. havasının ve suyunun sert, insanının mert olduğu söylenir.
 • eskilerde ticaretin, simli kurşun madenlerinin olduğu, ticaret yollarının geçtiği küçük bir ilçe. osmanlının çöküşüyle gelen göçmenlerin yerleştirilmesiyle şekil değiştirip, mke ve tüpraş'ın kırıkkale'ye gelmesiyle unutulmuş, büyük şehirlere göçle küçülüp küçülüp basit bir anadolu kasabasına dönmüştür. geriye kalan sadece birkaç eski ahşap ev ve eski keskin hikayeleridir.
 • köşeleri/hadleri belli, katilik/kesinlik içeren anlamında da kullanılır.
 • tadla ilgili bir sifat olarak yavan'in zit anlamlisi.
 • asit oranı yüksek şarapları tanımlamak için kullanılır.