şükela:  tümü | bugün
 • plastik olanları değil de son dönemlerde yaygınlaşan bambu olanları sağlık açısından tercih edilmeli. hatta bir küçük, bir büyük kesme tahtası iyidir.
 • yıpranmış kesme tahtaları tehlike saçıyor

  kasap, lokanta ve börekçilerde kullanılan kesme tahtalarının yıpranan kısımlarına çiğ et parçaları, kan, börek yağı, sebze suyu doluyor ve ciddi hastalıkları yayan olan mikroorganizmaların üremesine ve diğer ürünlere bulaşmasına neden oluyor.

  hijyen konseyi sözcüsü mehmet imrek, genellikle kasap, lokanta ve börekçilerde kullanılan kesme tahtalarının yıpranan kısımlarına çiğ et parçaları, kan, börek yağı, sebze suyu dolduğunu belirterek, "bu durum, ciddi hastalıklara neden olan mikroorganizmaların üremesine ve diğer ürünlere bulaşmasına sebebiyet vermektedir" dedi.

  imrek, hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan konseyin, hiçbir yere ve makama bağlı olmadan gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleriyle tüketicileri, kamuoyunu uyarmak, bazı noktalara dikkati çekmeyi amaçladığını söyledi.

  bazı kasap, kebapçı ve lokantaların hijyenik olmayan ürünleri kullanmasının yanı sıra üretim alanlarının hijyen kurallarına uygunsuzluğu eklendiğinde tüketicileri, sağlık açısından çok ciddi tehlikeler beklediğini dile getiren imrek, bu noktada kesme tahtalarının büyük önem taşıdığını anlattı.

  birçok kesme tahtasının, kullanıma ve tahtanın özelliğine bağlı olarak zamanla yıprandığını vurgulayan imrek, şöyle devam etti:

  "tek blok şeklinde görülen bu tahtalar, aslında birkaç parçanın birleştirilmesiyle oluşturulduğundan çok çabuk yıpranmakta, birleşim yerleri birbirinden ayrılmaktadır. genellikle kasap, lokanta ve börekçilerde kullanılan kesme tahtalarının yıpranan kısımlarına çiğ et parçaları, kan, börek yağı, sebze suyu dolmaktadır. bu durum, ciddi hastalıklara neden olan mikroorganizmaların üremesine ve diğer ürünlere bulaşmasına sebebiyet vermektedir. bir sonraki kullanım için hijyen kurallarına uygun şekilde temizlenmeden ve dezenfekte edilmeden bırakılan bu yıpranmış kesme tahtaları üzerinde bulunan mikroorganizmalar, ortam ısısı ve pisliğine de bağlı olarak hızla çoğalmakta ve hastalık yapıcı ciddi boyutlara ulaşmaktadır."

  birçok börekçi ve lokantalarda kullanılan kesme tahtalarının, çatlamış, yıpranmış ve aralarına artıklar dolmuş olduğunu belirten imrek, "çatlaklar arasındaki çürümüş et veya diğer gıda kırıntıları, bazı zararlıların yiyecekleri olabilmektedir. daha sonra başka bir gıda üretimi veya yiyeceğin servise sunumu esnasında kullanılan bu tahtanın üzerinde kalan kırıntılar veya bunları zararlılar, sağlık açısından risk oluşturmaktadır" dedi.

  mutfaklarda kesinlikle halk sağlığını tehlikeye düşüren bu kalitesiz ve niteliksiz ürünlerin kullanılmasına yasak getirilmesi gerektiğini vurgulayan imrek, şunları kaydetti:

  "kalitesiz ve yıpranmış kesme tahtalarının yerine sağlıklı, lifli ve yüzeyi pütürsüz sağlık bakanlığından onaylı plastik kesme blokları kullanılmalıdır. 5 temmuz 2013'te resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren hijyen eğitimi yönetmeliğine göre lokanta, kebapçı, büfe ve diğer yiyecek üretimi yapan iş yerleri ile çalışan personelin hijyen eğitimi alması zorunlu hale getirilmiştir. bu eğitimde kesme tahtaları üzerinde özenle durulmalı hatta para cezası ile cezalandırmaya gidilerek caydırıcı ve uyarıcı bir etki oluşturulmalıdır."

  alıntı
 • tahta olanlar mikrop yuvası.çam tercih edin.
 • ...
 • piyasada bir çok çeşidi bulunan ama hangisinin iyi olduğu bilinmediği ürünlerdir. en iyisi dedikleri bile kararıyor. birde böyle fantastik versiyonları var.