şükela:  tümü | bugün soru sor
 • star wars aleminde kessel ismindeki gezegen spice madenleriyle birçok kaçakçinin korsanin ilgisini çekmektedir... kessel run en tehlikeli kaçakçilik şeysidir...
 • star wars a new hope'un başinda han solo millenium falcon'u savunmak için kessel run'i dört parsekten daha kisa zamanda yaptiğini söyler. lakin parsek konuyla ilgili bir birim değildir... insanlar lucas'in siçtiğini söyleseler de lucas da han solo'nun konuyla alakasizliğini belirtmek için böyle yaptim diyerek kivirir...
 • star wars episode iv a new hope'taki me$hur sozde gafin konusudur.
  --- spoiler ---
  han solo, cantina sahnesinde luke ve ben'in millennium falcon'i hic duymami$ olmamalarina $a$irir, duymamiz mi gerekirdi cinsi bir soruya da "bu gemi kessel run'i 12 parsekten daha azda yapmi$tir!" cevabini verir.
  --- spoiler ---

  bundan, geminin ne kadar hizli oldugunu cikarmamiz gerekmektedir. sorun, parsek kavraminin tamamen ilgisiz olmasidir.

  a) konu, cok uzun zaman once, cok uzak bir galakside gecmektedir, parsek tamamen arz gezegeniyle ve gune$iyle ilintili bir kavramdir.
  b) parsek, bir uzaklik birimidir, 3.26 i$ikyilina denk du$er, oysa han'in soyleyi$inde sanki bir hiz birimiymi$ havasi vardir; yani cumle, "ankara'dan istanbul'a 3 bucuk kilometrede gittik" gibi bir$eydir.

  dolayisiyla, star wars'taki en buyuk gafin bulundugu du$unulur ki buna kar$i da 3 onemli savunma vardir:
  a) buradaki parsek, arz ile gune$ arasindaki degil, coruscant ile gune$i arasindaki ili$kiye gore ayarlanmi$tir, bizimkinden farkli bir uzaklik birimi du$unulmelidir. ayrica, han solo'nun "parsek" degil "parsak" demesi de burada gozden kacmamalidir.
  b) bu bilincli bir hatadir: aslinda han solo, karakterine uygun olarak, bilir-bilmez, yari cahil vaziyette ovunmektedir; ne dediginin cok farkinda degildir. bu durum biz ilkokul seviyesinde fizik bilenlere*, han'in karakteri hakkinda daha olaylar iyice geli$meden iyi bir fikir verir.
  c) dedigi dogrudur: kessel sisteminin ortasinda bir karadelik yer alir, bu karadelige yakla$tikca tehlike artar. dolayisiyla gemiler genelde daha geni$ bir rotadan dola$arak yolu uzatir. eger geminiz cok hizli ve guclu, ve kaptani da cok iyi veya cok cilginsa, kessel'e varmak icin gidilen yol ve harcanan sure kisalir. dolayisiyla, kessel run'i 12 parsekten azda yapmi$ olmak demek, karadelige digerlerinden cok daha fazla yakla$abilmeyi gerektirir ki cok onemli bir ovunc kaynagidir.

  ben mi? ben kafayi siyirmi$im canim bunlarla ugra$tigimdan belli!

  not: isin ilginci, kessel run'in kac parsekte yapildigina dair tevatur ce$itlidir; internette her yerde 12, 2, 4 gibi farkli veriler kullanilmaktadir, o da ayri mesele. aslinda adam gayet guzel "12" diyor filmde oysa...
 • ikinci dünya savaşı sırasında da kullanılan bir terim. şöyleki: kessel almanca'da kazan demek, askeri terminolojide de etrafı tamamen çevrilmiş askeri birlik gibi bir anlamı var. işin sözlük kısmını bu şekilde hallettikten sonra gelelim ekşi kısmına; almanların stalingrad'a doğru yaptığı intihar taarruzu sırasında, alman ve romanyalı askerlerden oluşan 250000 kişilik bir birliğin ruslar tarafından etrafı çevrildi. bu gariban askerciklere lojistik destek olmak isteyen luftwaffe, bir hava köprüsü oluşturmaya çalışmıştı. işte bu köprüye de kessel run deniyormuş. tabi luftwaffe nin elinde millenium falcon gibi yetenekli bir gemi olmadığı için sonuç tam bir felaket olmuş, alman uçakları uçaksavar ateşi ve rus avcı uçakları tarafından katledilmiştir.

  not : işbu entry i yazan şaşkın almancayı tüm 80 kuşağı yaşıtlarının kullandığı kaynaklardan öğrenmiştir ve kesinlikle wwii tarihi uzmanı değildir. yazdıklarını götüm götüm silme/editleme hakkını saklı tutar.
 • han solo'nun 12 parsek'ten daha kısa sürede tamamladığı yarış. bu adama methiyeler düzmek istiyorsanız, kendisini kessel koşusuyla anın.
 • solo a star wars story filminde konu edinilen olay.
  orijinal seride bahsedilen bu olayı yeni han solo filminde görmekteyiz.