şükela:  tümü | bugün
  • devamında taramalı tüfek gibi konuşan ablaya "sus be kadın çenenin yayını sikiyim" deseydi daha bir efsane olurdu :)

her muhabbete cuk oturan bir cümle :)
  • cengiz budakin "öncelikle yapımda ve yayında emeği geçen herkesin allah belasını versin" girişinden sonra en viral programa giriş cümlesidir.
  • kapitalizmin umursamaz selamıdır. hep kapitalizm kazanır. utanmayı unutan dünyanın fırsatçılığıdır.
    rezaleti nakite çevirmeye çalışan bal satıcısı için
  • hafta sonu bir arkadaşımın imza gününe gittik. o da bir defter getirmiş ve gelenlerin kendisi için birkaç kelam yazmasını rica ediyor. düşündüm taşındım yazacak bir şey bulamadım. eşim diyor ki; "ne var düşünecek, öncelikle kestane balının diyarı zonguldak'tan tüm dünyaya selamlar diye başla." evet çok geyik ama sesli güldüm, insanlar baktı falan. nasıl bir cümle, nasıl bir ifade ise her yere uyuyor ve hiç eskimiyor. ilahi zonguldak, ilahi kestane balı.
  • bu cümle öbeği dilimize iyice yerleşti artık. sıra geldi yabancı dilde söylemlerine.

--- eng ---

first of all, greetings to the whole world from zonguldak, the homeland of chestnut honey.

--- eng ---

rusçasını yazayım dedim olmadı. sanırım font kodu unicode değil. lakin şöyle çevirebiliriz.
  • bir sesleniş cümlesi. evet çabuk tükettik her şeyi tüketme sevdamızdan ötürü. ama tikkatinizi çekmek istediğim bir durum var. adamın vizyonu geniş arkadaş, başkası olsa anca amcaoğluma selam eder ne bileyim muhtar ve ihtiyar heyetinden taleplerini söyler. ama adam ilçe, şehir,bölge, ülkeyi geçmiş. dünyaya sesleniyor. küçük düşünmüyor. ve zonguldak insanı işte. 30 büyükşehirden sıyrılıyor.
  • kestane balı da pahalı olduğu için insanlarda sinir yapacak selamlamadır.
  • gündelik hayatta epey kullanışlı olan bir gündem/konu değiştirme aparatı olmuştur.

örnek 1 iş hayatı;

arkadaşım: abi sen teklifi gönderdin mi adama?

poisonx: öncelikle kestane balının diyarı zonguldak gökçebey pazarlıoğlu köyünden tüm dünyaya selamlar...

örnek 2 halısaha tayfa;

arkadaşım: abi niye şut çekiyorsun versene yanına!

poisonx: öncelikle kestane balının diyarı zonguldak gökçebey pazarlıoğlu köyünden tüm dünyaya selamlar...

örnek 3 arkadaş ortamı;

mal sahibi olan arkadaş(kiracısı da ortamdan arkadaşımız): ya poi allahaşkına sen söyle dolara çevir 500 dolar etmiyor aldığım kira şuradan aylık geçen sene de zam yapmadık zaten arkadaşlık da bir yere kadar di mi?

poisonx: öndelikle kestane balının diyarı zonguldak gökçebey pazarlıoğlu köyünden tüm dünyaya selamlar...

örnekleri çoğaltmak mümkün. şayet aranızda depresyonda olan, olmak üzere olan, olup da farkında olmayan falan varsa direkt kullansın bunu. bir yerden sonra karşınızdaki kimseler bezip üstünüze gelmiyorlar konu ne olursa olsun.
  • ülke sınırlarını aşıp dünyaya yayılan yurdum insanı vecizesi.
    adam balcılık yaparken el salvador devlet başkanı'nın dikkatini çekti iyi mi *

sakinliği, gamsızlığı hakikaten efsane yalnız.
    efsaneyi hatırlayalım

hesabın var mı? giriş yap