şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ios 12 ile birlikte gelen iphone uygulaması. bu uygulama ile siri üzerinden yapay zeka mantığında basit yöntemlerle güzel işler yapışabiliyor. örneğin hey siri ekşi sözlük’deki gündem başlıklarını aç diye bir kestirme kodlayabilirsiniz. rss feed adresini bilmek yetiyor.
 • bence ios 12'ye gelen en müthiş özellik. android'teki tasker gibi çalışan bir şey sanırım. basit anlamda betik oluşturarak kısa yollar ve işlevsel şeyler yaratıyorsunuz.

  burda neler yapılır bunda bir sınır var mı yok mu bilmiyorum bunu ilerleyen günlerde geliştiricilerin yaptığı şeylerle görebileceğiz. nelere izin verir apple nelere vermez anlamadığım mevzular biraz.

  neyse burada ben birkaç işinize yarayacak şey gösterecem. siz de bu sayede işin mantığını anlayıp kendinizce işinize yarayacak şeyler ortaya çıkarırsınız.

  öncelikle app store'dan kestirmeler uygulmasını indiriyoruz. apple'in uygulaması.

  kısa yoldan wifi açma kapama ve hücresel veri açma kapama butonu yapmayı anlatacam.

  1- programı açtık ve kestirme yarat dedik.

  2- betik oluşturma diye yazan yerin üstünde arama barı var oraya, menu yazın ve "menuden seç"i tıklayın,

  3- bilgi istemi ve altında bir ve iki diye bir şey yazıyor olacak. bunların üstüne tıklayarak bir yerine aç, iki yerine kapa yazıyoruz.

  4- tamam dedikten sonra en altta yine bir arama barı var, oraya da hücresel yazın ve "hücresel veriyi ayarla" seçeneğini seçin.

  5- şimdi aç, kapa ve end menu yazan yerin altına hücresel veriyi ayarla geldi. buraya hafifçe basılı tutarak, aç, kapa ve end menu yazan kısımdaki aç'ın altına bırakın.

  6- 4. maddeyi aynen tekrarlıyoruz. 5. menude yaptığımız gibi bu sefer kapa yazan yerin altına bırakıyoruz ve hücresel veri butonunu off konumuna getiriyoruz.

  şöyle bir şey olması gerek: https://eksiup.com/69b02c6fe13

  7- sağ üstte bittinin altındaki butona basıp kestirme adını, simgesini ayarlayıp, araç takımında göster seçeneğini aktif ediyoruz.

  daha sonra araç takımından istediğiniz gibi ayarlayarak kullanın. bir de araç takımında seçimi yapınca kalanı için dokunun gibi bir yazı yazıyor ve ekranı kapatıyor biraz bunun gitmesi için de araç takımı dörtgenin sağ üstündeki daha fazlayı tıklayın düzelecektir. ilk yapınca biraz aptallaşıyor ama sonra düzeliyor ve butonlar tamamen gözükmeye başlıyor.

  son olarak hücresel veri gibi bluetooth ve wifi açma kapama gibi şeyleri de yapabilirsiniz.

  aşamalarda sadece 4. maddede hücresel yerine, wifi ayarla, bluetooth ayarla yazarak diğer maddeleri aynen uygulayarak wifi aç kapa, bluetooth aç kapa butonları da yapabilirsiniz.

  yalnız bluetooth ikonu ios 12 bug'ı olarak üst barda gözükmediği için buton çalışmıyor sanabilirsiniz, sıkıntı yapmayın buton çalışıyor ayarlardan kontrol edebilirsiniz.

  faydalı şeyler buldukça ekler editlerim.
 • şu an için zamanın ötesinde. inanıyorum ki bizim alt jenerasyon bu kestirmelere kod yazıp telefona dokunmadan her işini halledecek.

  benim aklımda şu var. hey siri eve geldim dediğimde wifi yi açıp bluetooth soundbar’a bağlanıp spotify dan bir çalmaya başlaması.

  bunu yapıp beninle de paylaşırsınız 2020 de.
 • döviz ve altın güncel bilgisini veren bir kestirme.

  https://www.icloud.com/…b9778f941b898f0d2ff4a7c8024

  ios cihazınızdan girip kestirmeyi indir derseniz direkt olarak işlenecektir.
 • https://www.icloud.com/…d94c48a4f13a4318160c132b28c

  sosyal medya hesaplarından video ve fotoğrafları indirmeye yarayan kestirme.

  youtube, facebook, twitter, dailymotion ve instagram'ı destekliyor.
 • ios 12 güncellemesini yapmamın yegane sebebi, haliyle epey mesai harcadım ama otomasyon konusunda epey yavaş ve efektif demekten uzak.

  tek işime yarayan sürekli mail attığım kişilere tek seferde son çektiğim fotoğrafları seçip hızlıca göndermek gibi tirt bir betik yazabilmek oldu. o da binbir takla attırdı.

  ilgilenenler, şurada bir kaç deneysel uygulamalar bulabilirler

  https://sharecuts.app/
 • tüm türkiye'deki nöbetçi eczaneleri konumunuza göre bulup en yakındakini söyleyen, isterseniz arayan veya haritada gösteren, istemezseniz ilçedeki tüm eczaneleri isim adres ve mesafe bilgisi ile menü şeklinde gösteren bir kestirme yaptım. güle güle kullanın.

  https://www.icloud.com/…cdbb0ff43268ef599bc6b4c93d9