şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • tıpta anestezik olarak kullanıldığından beyin kimyasını etkilemediği inanışıyla popüler olmuş madde lakin abüüz halinde beyin kimyasının afedersiniz amına koyduğunu söyleyen otoriteler de vardır.
  • (bkz: ketamine)
  • dissosiyatif anestezi icin kullanilan bir maddedir; ketamin anestezisi sirasinda yaninda baska bir anestetik ya da sedatif kullanilmamissa hastanin bilinci aciktir; hem iv hem de kas icine verilebilir; iv verildiginde 30 - 45 saniye, kas içine verildiğinde 5 - 8 dakika icinde etkisini gosterir. 1 mg / kg iv anestezide kullanilan dozdur; kas gevşemesi gerekmeyen kisa sureli ameliyatlarda herhangi bir anestezik gaz destegi olmadan, sedatif veya analjezik ile kombine olarak kullanilabilir; eskiden tek iv anestezik olarak pentotal'in /tansiyon dusuklugune neden olur) kullanildigi zamanlarda hipotansif hastalarda anesteziyi baslatma ajani olarkda kullanilirdi, cünkü tansiyonu yukselttigi bilinen tek anestezi baslatici madde idi o zamanlar; kan basincinin yaninda kalp atim hizini artirir, kafa ici ve goz ici basinc artabilir, anestezi sonrasi donemde halusinasyonlara neden olabilir.
  • abd de uzun yıllar yapılan araştırmalarda geliştitilmiş bir ilaçtır. geliştirilmesindeki temel amaç ameliyatlarda yüksek sıklıkla solunumd epresyonu ve yutak reflekslerinde azalmaya yolaçan narkotik analjeziklere alternatif bir anestezik elde etmekti, zamanla bu ilacı vietnamda kullandıklarında askerler kendine gelince marslılar nerede yada abi cenentin kapısından döndüm ruhum alttaaki yatan bedenime bakıyu gibi geyikler nedeniyle kullanımı görece daha az beyinsel fonksiyona sahip hayvanlara örneğin danalara uygun bir anestezik olarak kullanılmıştır. ketamine anestezik etkisi dissosiyatif olarak gözterir. yani beyin ve vücut arasındaki bağlantıyı bir müddet ortadan kaldırır, böylece kullanan kişi ruhunun bedeninden ayrıldığını hisseder, aynı zamanda bunu yaparken beyin köünden itibaren zaman mekan algısı ve diğer algı mekanizmalarına etki eden reseptörlerede bağlanıp ilginç bir seyahat yaptırır, ketaminin avantajı tatbikinde narkotik analjezikler anesteziler gibi solunum depresyonu tansiyon düşmesi, uygulamadan sonralki yan etkilerin şiddeti gibi olumsuz etkiler görülmemesidir.. örneğin kullanan önce havalanıp kendi bedenine bakar, daha sonra ben bir japonyaya gidip geliim deyip psychedelic bir yolculuk yapabilir. daha çok kurutulup burundan çekilerek kullanılır, eğer enjeksiyon yapılmışsa, kullanan kişinin yada hastanın gözlerinin kurumaması için önlem alınmalıdır çünkü hiçbir vücut fonksiyonuyla ilişkisi kalmayan insan göz kapaklarınıda kısamaz. bazı gençlerimiz baytardan yeşil reçeteli temin ettikleri bu ilacı burundan alınca abicim ayaklarım yok gibiydi uçuyodum şöyle oldu böyle oldu gibi triplerini anlatabilirler ki buda gayet normaldir, bağımlılık yaptığı hakkındaki söylentiler ise yalandır. ketamine beyinde hiç bir ödül reseptör bölgesine, nucleus accumbense yada mu reseptörlerine bağlanmaz.
  • amele kokaini
  • ''drug land'' in tehlikeli oyuncaklarindan biri olmaya adaydır.psikolojik dengeyle ciddi bicimde oynar,zira insani pembe bir kovaya eğilip ''midasın kafası,cadı kafası!'' seklinde bağırtabilir..deliliğe yakınlaştırır,teğet gecebilir.kullanımının ertesinde cinsel icerikli rüyalar görüldüğüne dair bir rivayet vardır,fakat tecrübeyle sabitlenmemistir.kanımca uzak durulmalıdır.
  • ingiltere'de yavas yavas ecstacy'nin tahtina oturan uyusturucu. ecstacy'nin gozden dusmeye baslamasinin sebepleri arasinda cok ayaga dustugu icin kalitesinin dusmesi ve insanlarin artik patlamaktan bikmalari gosterilebilir. ketamine trend olmaya basliyorsa onumuzdeki yillar tribal muzigin altin yillari olabilir. (bkz: trend olan uyusturucunun muzik sektorune etkisi)
  • incb listesine sokularak denetlenmeye başlanan kimyasal.
  • ketalar adlı ticari formu, ülkemizde kullanılmaktadır. bulantı, kusma, ajitasyon, cinsel içerikli rüyalar gördürme ve medikal ekibe sözlü taciz kullanımı sırasında (tarafımca) görülen yan etkilerdendir.

hesabın var mı? giriş yap