şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • abd de uzun yıllar yapılan araştırmalarda geliştitilmiş bir ilaçtır. geliştirilmesindeki temel amaç ameliyatlarda yüksek sıklıkla solunumd epresyonu ve yutak reflekslerinde azalmaya yolaçan narkotik analjeziklere alternatif bir anestezik elde etmekti, zamanla bu ilacı vietnamda kullandıklarında askerler kendine gelince marslılar nerede yada abi cenentin kapısından döndüm ruhum alttaaki yatan bedenime bakıyu gibi geyikler nedeniyle kullanımı görece daha az beyinsel fonksiyona sahip hayvanlara örneğin danalara uygun bir anestezik olarak kullanılmıştır. ketamine anestezik etkisi dissosiyatif olarak gözterir. yani beyin ve vücut arasındaki bağlantıyı bir müddet ortadan kaldırır, böylece kullanan kişi ruhunun bedeninden ayrıldığını hisseder, aynı zamanda bunu yaparken beyin köünden itibaren zaman mekan algısı ve diğer algı mekanizmalarına etki eden reseptörlerede bağlanıp ilginç bir seyahat yaptırır, ketaminin avantajı tatbikinde narkotik analjezikler anesteziler gibi solunum depresyonu tansiyon düşmesi, uygulamadan sonralki yan etkilerin şiddeti gibi olumsuz etkiler görülmemesidir.. örneğin kullanan önce havalanıp kendi bedenine bakar, daha sonra ben bir japonyaya gidip geliim deyip psychedelic bir yolculuk yapabilir. daha çok kurutulup burundan çekilerek kullanılır, eğer enjeksiyon yapılmışsa, kullanan kişinin yada hastanın gözlerinin kurumaması için önlem alınmalıdır çünkü hiçbir vücut fonksiyonuyla ilişkisi kalmayan insan göz kapaklarınıda kısamaz. bazı gençlerimiz baytardan yeşil reçeteli temin ettikleri bu ilacı burundan alınca abicim ayaklarım yok gibiydi uçuyodum şöyle oldu böyle oldu gibi triplerini anlatabilirler ki buda gayet normaldir, bağımlılık yaptığı hakkındaki söylentiler ise yalandır. ketamine beyinde hiç bir ödül reseptör bölgesine, nucleus accumbense yada mu reseptörlerine bağlanmaz.
 • bir çeşit psikedelik uyarıcıdır. şizofreni rahatsızlığı olan insanlar üzerinde iyileştirici etkilerini gözlemlemek sebebiyle laboratuvar ortamında üretilmiştir. geleceğin antidepresanı olması koşuluyla araştırmaya devam edildiğinden yaygın bir kimyasal değildir.

  etkilerini gözlemlemek için 30 miligram yeterli dozdur. toz şeklinde olanı burundan çekilerek alınmaktadır. zaman kavramını ortadan kaldırır. zihin işlevleri yavaşlarken fiziksel eylem hızlanmaktadır. beden ve ruhun birbirinden farklı bir olgunun içinde ancak birbirine bağlantılı şekilde hükmetmesi bulunulan boyutun algısını ortaya koymaktadır. fiziksel eylemlerde efeksel geçişler gözlemlenirken hissedilen duygu mantığın, zamanın ve bakış açısının ötesinde çalışmaya başlar. benliğini en saf halinde gözlemleme yeteneği kazandırırken, bir nevi astral seyahat imkanı sunar ve her objenin yer yüzünde kapladığı fiziksel boyutu değişmeye başlar. şaşırtıcı biçimde benlik kavramı, yani kapladığın yerde ki bedensel olgun büyür büyür ve dev bir insan olmanın verdiği gururu tattırır...nitekim kolun bacağın sağa sola oynarken beynin farklı biçimlerde sana seni sunmaya hazırdır. aslında anlatmakla yaşamak arasında büyük fark vardır. denemeden anlaşılmayacağı gibi, insanları gözlemleme yeteneğini gösterir.

  bu tarz kimyasalları mümkün olduğunca güvendiğiniz kişilerle ve size müdahale edilmemesi gereken, ayrıca zihninizi yormayan insanlarla deneyimleyebilirsiniz. diğer türlüsü yorucu olacaktır. kafa karışıklığı ve saçma bir psikolojiye sokabilir. paranoya yapabilir. dikkat edilmesi gereken stabil bir ortam seçilmelidir. gerçeklik ve yokluk kavramını gözlemleyebilme avantajı , manipüle edilebilir..ancak, bilinç kaybının hiç yaşanmadan, yok olma kavramını tattırır....

  özellikle anestezi uygulanan hastalarda yaşanılan bir nevi uyurken bilincin açık kalması deneyimi olarak da anlatılabilir.

  doğru kullanıldığında etkisi geçince karekter değişimi yaşatmaktadır... hayata pozitif bakma eğilimi, insanlarla iletişim kurmada rahatlık, kendini olduğun gibi kabullenme, sosyal hayatı gözlemleyebilme ve tespit edebilme yeteneğini geliştirme, hızlı düşünme ve aktif şekilde yaşamaya odaklanma, bilincinin farkına varma gibi etkiler yaratır. sanal bir ilizyon yaşamadığını deneyimlediğinde ise, şimdiye kadar yaşadığın hayatın ve öğretilen sistemin aslında sanallıktan ibaret olduğunu kavramaya başlarsın.. her uyarıcıda olduğu gibi bunu deneyimlerken de mümkün olduğunca pozitif taraflarından yararlanmaya çalışmak iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır....
 • ingiltere'de yavas yavas ecstacy'nin tahtina oturan uyusturucu. ecstacy'nin gozden dusmeye baslamasinin sebepleri arasinda cok ayaga dustugu icin kalitesinin dusmesi ve insanlarin artik patlamaktan bikmalari gosterilebilir. ketamine trend olmaya basliyorsa onumuzdeki yillar tribal muzigin altin yillari olabilir. (bkz: trend olan uyusturucunun muzik sektorune etkisi)
 • tıpta anestezik olarak kullanıldığından beyin kimyasını etkilemediği inanışıyla popüler olmuş madde lakin abüüz halinde beyin kimyasının afedersiniz amına koyduğunu söyleyen otoriteler de vardır.
 • doktorların bu anestezik maddeyi kullanırken yanlarında mutlaka şahit olarak birilerinin bulunması tavsiye edilir, hasta uyandığında kafası güzelken gördüğü rüyaların gerçek olmadığını kanıtlaması için.
  (bkz: tacizci doktor)
 • kedi, köpek, koyun, keçi, inek vsde anestezik olarak kullanılan, insanların ise uçmak için aldıkları bir madde. her hekimin elinin altında bulunan uyuşturuculardan sadece biri. tabii ki kullanmıyoruz. kafa yapıcı olarak kullanıldığından ilk ''bana ketamin getirsene'' diyen bir tanıdık sayesinde haberim olmuştu. bu şekilde kullanımı olduğu için eczaneye gidip ''dostum bana bir şişe ketamin'' deyince, ''polisi arayayım mı?'' diyorlarmış. hatta yine aynı zamanlarda şey de öğrenmiştim, mesela torbacı olursun, insanlara uyuşturucu satarsın, bunun bir cezası vardır ama veteriner hekimi, doktor, eczacı, hemşire vs olarak uyuşturucu satıyorsan normal torbacıdan 1,5 kat fazla ceza alıyormuşsun. yaa işte böyle.
 • "hicbir ***e yaramayan antidepresanlarin aksine, depresyonu sadece ve sadece bir kac seansta tedavi edebilen sihirli madde. amerika'da illegal madde sinifindan cikarilmasi icin gerekli calismalar yapilmaktadir."
  youtube
 • amele kokaini
 • dissosiyatif anestezi icin kullanilan bir maddedir; ketamin anestezisi sirasinda yaninda baska bir anestetik ya da sedatif kullanilmamissa hastanin bilinci aciktir; hem iv hem de kas icine verilebilir; iv verildiginde 30 - 45 saniye, kas içine verildiğinde 5 - 8 dakika icinde etkisini gosterir. 1 mg / kg iv anestezide kullanilan dozdur; kas gevşemesi gerekmeyen kisa sureli ameliyatlarda herhangi bir anestezik gaz destegi olmadan, sedatif veya analjezik ile kombine olarak kullanilabilir; eskiden tek iv anestezik olarak pentotal'in /tansiyon dusuklugune neden olur) kullanildigi zamanlarda hipotansif hastalarda anesteziyi baslatma ajani olarkda kullanilirdi, cünkü tansiyonu yukselttigi bilinen tek anestezi baslatici madde idi o zamanlar; kan basincinin yaninda kalp atim hizini artirir, kafa ici ve goz ici basinc artabilir, anestezi sonrasi donemde halusinasyonlara neden olabilir.
 • geleceğin antidepresanları arasına katılmak için faz 3'lerde araştırılmakta olan "at sakinleştiricisi" nam anestezi yardımcısı. galiba intihar fikrini en hızlı ve etkili azaltan ilaç olma olasılığı var. veterinerler de kullanıyor bu anestetik maddeyi.

  (bkz: hippiatroi)