şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bbcden celia hatton tarafından hazırlanan belgesele göre çinli gençler arasında uyuşturucu bir madde olarak kullanılmaya başlanmış. ucuz olduğu ve her yerde bulunduğu için tercih edilen malzemeden bağımlılık sonrası kurtulmak ise çok zormuş. bbc news beijing (hep böyle biten bir haber sunmak istemişimdir)
 • köpek kokaini ya da amele kokaini falan değildir. kokain uyarıcıyken, ketamin uyuşturucudur. hatta at sakinleştiricisidir.
  (bkz: k hole)
 • yenidoğan döneminde yapılan mice modellemerinde glia ve astrosit apoptozu yaptığı gösterilmiş. bundan kullanılamıyor muhtemelen.

  kaynak bulunca ekleyeceğim
 • limbik sistemi de etkilediğinden ötürü hastanın kendine gelmesi evresinde bilinç altında ne varsa ortaya döken anestetik maddedir. bu nedenle erişkinlerde kullanılmaz. babaannenizden, hayatınızda duymadığınız küfürler işitmeniz olasıdır bu meretle. amman dikkat efendim.
 • disosiyatif anestezi yapan iv anestezik
 • geleceğin antidepresanları arasına katılmak için faz 3'lerde araştırılmakta olan "at sakinleştiricisi" nam anestezi yardımcısı. galiba intihar fikrini en hızlı ve etkili azaltan ilaç olma olasılığı var. veterinerler de kullanıyor bu anestetik maddeyi.

  (bkz: hippiatroi)
 • (bkz: k hole)
 • bir çeşit psikedelik uyarıcıdır. şizofreni rahatsızlığı olan insanlar üzerinde iyileştirici etkilerini gözlemlemek sebebiyle laboratuvar ortamında üretilmiştir. geleceğin antidepresanı olması koşuluyla araştırmaya devam edildiğinden yaygın bir kimyasal değildir.

  etkilerini gözlemlemek için 30 miligram yeterli dozdur. toz şeklinde olanı burundan çekilerek alınmaktadır. zaman kavramını ortadan kaldırır. zihin işlevleri yavaşlarken fiziksel eylem hızlanmaktadır. beden ve ruhun birbirinden farklı bir olgunun içinde ancak birbirine bağlantılı şekilde hükmetmesi bulunulan boyutun algısını ortaya koymaktadır. fiziksel eylemlerde efeksel geçişler gözlemlenirken hissedilen duygu mantığın, zamanın ve bakış açısının ötesinde çalışmaya başlar. benliğini en saf halinde gözlemleme yeteneği kazandırırken, bir nevi astral seyahat imkanı sunar ve her objenin yer yüzünde kapladığı fiziksel boyutu değişmeye başlar. şaşırtıcı biçimde benlik kavramı, yani kapladığın yerde ki bedensel olgun büyür büyür ve dev bir insan olmanın verdiği gururu tattırır...nitekim kolun bacağın sağa sola oynarken beynin farklı biçimlerde sana seni sunmaya hazırdır. aslında anlatmakla yaşamak arasında büyük fark vardır. denemeden anlaşılmayacağı gibi, insanları gözlemleme yeteneğini gösterir.

  bu tarz kimyasalları mümkün olduğunca güvendiğiniz kişilerle ve size müdahale edilmemesi gereken, ayrıca zihninizi yormayan insanlarla deneyimleyebilirsiniz. diğer türlüsü yorucu olacaktır. kafa karışıklığı ve saçma bir psikolojiye sokabilir. paranoya yapabilir. dikkat edilmesi gereken stabil bir ortam seçilmelidir. gerçeklik ve yokluk kavramını gözlemleyebilme avantajı , manipüle edilebilir..ancak, bilinç kaybının hiç yaşanmadan, yok olma kavramını tattırır....

  özellikle anestezi uygulanan hastalarda yaşanılan bir nevi uyurken bilincin açık kalması deneyimi olarak da anlatılabilir.

  doğru kullanıldığında etkisi geçince karekter değişimi yaşatmaktadır... hayata pozitif bakma eğilimi, insanlarla iletişim kurmada rahatlık, kendini olduğun gibi kabullenme, sosyal hayatı gözlemleyebilme ve tespit edebilme yeteneğini geliştirme, hızlı düşünme ve aktif şekilde yaşamaya odaklanma, bilincinin farkına varma gibi etkiler yaratır. sanal bir ilizyon yaşamadığını deneyimlediğinde ise, şimdiye kadar yaşadığın hayatın ve öğretilen sistemin aslında sanallıktan ibaret olduğunu kavramaya başlarsın.. her uyarıcıda olduğu gibi bunu deneyimlerken de mümkün olduğunca pozitif taraflarından yararlanmaya çalışmak iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır....
 • house md'de adı geçen ilaçlardan biri.

  --- spoiler ---

  house md'de house bakmadığı bir hastanın yakını tarafından vurulduğunda kendisine yapılmasını istediği ilaç. gerçi house bir sürü ilaç denemiştir. kullandığı başka bi ilaç sebebiyle wilson çok kızıyordu hatta house'u denemek için alkol aldırıyordu. zira ilaç + alkol tehlikeli bir yan etkiye sahipti. o da bunu biliyordu ama bu ilacı kullandığını gizlemek için içkiyi içip gizlice kusmaya gidiyordu.

  --- spoiler ---
 • atları ve köpekleri ameliyat etmek için kullanılan anestezik ajan.

  (bkz: köpek kokaini)