şükela:  tümü | bugün
  • tam açılımı "kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezi" olan, son olarak ankara onkoloji hastanesi bünyesinde, roche desteğiyle, türkiye genelindeki en kapsamlı merkezinin açıldığı, kanser illeti'ne yakalanmadan önce korunmanın ve zararlarını minimuma indirmenin halihazırda tek çaresi olan kuruluş..
  • her ilde bulunan, tarama kapsamındaki bütün hizmetlerin ücretsiz olduğu, özellikle 50 yaş üstü kadınların meme kanseri taraması için başvurması gereken kuruluş. bu merkezlerde rahim ağzı kanseri taraması için de 35 yaş üstü tüm kadınlar 5 yılda bir gidip smear testi (rahim ağzından sürüntü) yaptırabilirler. ayrıca bazı ketem'lerde sigara bıraktırma poliklinikleri de açılmıştır.
  • ne web sitesinde ne başka bir yerde tam olarak hangi merkezlerde taramadan geçebileceğinizin belirtilmediği oluşum. ne bir adres, ne bir telefon var.
    devlet hastanesine gittiğimizde aylar sonrasına töntgen randevusu alabilmek için bile önce aylarca süren bir muayene randevusu alma süreciyle boğuşmak zorundayız.
    ilaç bulamayınca, vatandaşı temsil etme görevini üstlenmiş olan bir insana feryat figan yakınan kanserliler için "mektup gönderin işinizi öyle çözün böyle soytarılık yapmayın" diyenleri önce eşsiz sağlık sistemimize ardından da yüce allahımıza havale ediyorum. yaşadığınız topraklarda neler oluyor öğrenin de öyle ahkam kesin.
  • çok kullanışlı bir site olmasa da linkten turkiyedeki tüm ketem'lerin adresine ulaşılabilir.
  • sağlık bakanlığı açıklması şöyle olan kurumdur.
    ketem: kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezi demektir.
    ketem, toplumun kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemi hakkında eğitim vermekte, toplum tabanlı tarama faaliyetlerini yürütmekte, kanserlerin sıklığını azaltmak için üzere faaliyet göstermektedir.
    ketem'lerde tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir.
  • * ne yediğimiz, ne içtiğimiz, ne soluduğumuz belli olmadığı için
    * stres alıp başını gittiği için
    * iki parça yeşilliğe hasret olduğumuz için
    * yaşadığımız ülke -pekçok anlamda- başlı başına kanser sebebi sayılabileceği için

zamanla (maalesef) daha sık ziyaret edileceğine inandığım kurum.
  • bünyesinde serviks, kolon ve meme kanseri taraması, teşhisi ve tedavi yönlendirmesi yapılan kuruluş. sanırım devletin sağladığı en önemli kurumlardan biri. fakat aklımda bir soru var;

5 aydır tiroid kanseri ile uğraşıyorum, daha doğrusu her şey bitti kontrollere devam ediyorum ve kasım ayında olacak tüm vücut taramasını bekliyorum kurtulduğumdan emin olmak için.

birkaç gündür de aklımda "ketem'e de bi gideyim" fikirleri dolaşıyor her ne kadar korksam da.

sormak istediğim soru şu: kasım'da tiroid için tüm vücut sintigrafisine girdiğimde meme kanseri de teşhis edilebilir mi yoksa mamografi mi gerekiyor tanı ve teşhis için bunu bilsem içim birazcık rahatlayacak gibi. bilgisi olan arkadaşlar yeşillendirirse çok sevinirim.

bir yandan da içimden bir ses gitme diyor da hayırlısı. çünkü cehalet mutluluk.

edit: kontroller icin ketem'de yas sinirlamasi var. meme kanseri icin 40 yas ve ustu olmak gerekiyormus.
  • (bkz: #67152769)
  • tam 2 yıl önce bugün tamamen tesadüfen varlığını öğrendiğim kanser erken teşhis merkezi.
    boştum, yapacak daha iyi bir şey olmadığı için gittim, şu an bu sayede yaşıyorum. işin peşini de bırakmıyorlar, ameliyat ve tedavi sürecini izlediler, ara ara telefon açıp gelişmeleri soruyorlar. erken teşhis gerçekten hayat kurtarır, herhangi bir sıkıntınız olmasa bile gidin, sıkıntı başladığında çok geç olmuş olabilir.
  • her hastanede yapılamayan hpv testinin yapılabildiği kurum. ankara'da kolej metro çıkışında andiçen polikliniğinde mevcuttur.