şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bezir yağından farklı, keten tohumundan üretilen yağ.
 • diğer bitkisel ve hayvansal yağların aksine zayıflatan bir yağ türü.
 • ahşap işlerinizde de materyali beslemek ve korumak üzere kullanabileceğiniz yağ çeşidi.

  bu amaçla piyasada işlenmiş ya da saf halde bulunabilir, işlenmişin içinde yağın çabuk kurumasına yardımcı metal bileşikleri olduğu söyleniyor, bu yüzden yiyecekle etkileşimde olacak ahşap ürünleri için(tahta kaşık, kase vs.) saf yağ öneriliyor. saf keten yağı ise kuruması oldukça zor bir yağ, haftalar alabiliyor.

  uygularken dikkat edilecekler ise, miktarı abartmamak(fazlasına gerek yok, kuruma zamanını çok uzatmamak lazım) ahşaba daha iyi penetre edebilmesi için kullanımdan hemen önce biraz ısıtmak ve ahşap yüzeyinin çok pütürlü/yaralı olmamasına dikkat etmek.

  iyi bir keten tohumu yağı ahşap için en iyi besleyici deniliyor. uzun yıllar kullanmadığım için bir şey söyleyemiyorum ancak ilk kullanımdan tecrübem, ahşabın rengini koyulaştırdığı.
 • balık yağı tüketemeyen yetişkinler için iyi bir bitkisel omega3 kaynağıdır. kalp damar sağlığını korumaya yardımcı, dolaşımı destekleyicir.
 • keten tohumu yağı ile güzelleşin!
  keten tohumu yağı cilt için oldukça faydalı bir yağdır. cildin güzelleşmesine yardım eder. içeriğindeki esansiyel yağ asitleri sayesinde cilde pürüzsüzlük kazandırır. deride oluşan sivilcelerin yok olmasına fayda sağlar. deride oluşan egzama ve sedef hastalığı gibi kaşıntılı deri hastalıklarının kolay geçmesine yardım eder. aknelere karşı da faydalıdır. aynı zamanda güneş yanıklarına iyi gelir. tırnak bakımında da kullanılabilen bir yağdır. kırılan tırnakların çabuk onarılmasını sağlar.
 • bir balık yağı firması alfa-linolenik asit içeren keten tohumu yağının insan vücudunda epa ve dha’ya çok etkili bir şekilde dönüştürülemediğini iddia ediyor ve balık yağı kullanılması gerektiğini söylüyor. araştırılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.
 • kaynatılmış keten tohumu yağı ahşap işlerinde, özellikle tüfek dipçiklerinde ve gitarlarda, yenileme işlerinde, ahşabın rengini ortaya çıkarmak, korumak ve mat bir görünüm vermek için de kullanılır. uygulaması ve iyi bir sonuç elde etmek oldukça meşakatli bir iştir.

  parlak bir görünüm için;
  500 ml kaynatılmış keten tohumu yağı
  5 çay kaşığı terebentin
  1 çay kaşığı carnauba wax
  2 çay kaşığı venice terebentini
  bir kabın içinde karıştırıp 10 dakika ısıtın (kaynatılmış keten tohumu yağını ısıtmak çok risklidir. yangın çıkabilir. açık alanda bilinçli ve güvenlik önlemleri alarak yapmanız gerekir) daha sonra kendi kendine soğumaya bırakın..

  bu soğutulmuş karışımın içine alkanet (havacıva) tozu (ya da kökü) ekleyerek ahşaba kızıl bir görünüm verebilirsiniz. bunun için hazırladığınız karışımı ve alkanet tozunu en az 1 ay bir kavanozun içinde hergün en az bir kez çalkayarak bekletmeniz gerekir.

  uygulaması ise;
  zımparalanmış ve yüzeyi pürüzsüz hale getirilmiş (yağdan kirden ve kimyasallardan arındırılmış) doğal ahşaba;

  1) pamuklu bir bezle ya da elinizle iyice yedirerek ahşaba sürün ve kurumaya bırakın

  2) yarı kurumuş halde iken (2-3 saat sonra) pamuklu beze biraz karışımdan sürün ve güçlü bir şekilde dairesel olarak ovalayarak fazla yağı alın. en az 1 gün kurumaya bırakın. (çok fazla kurumaya bırakırsanız ince zımpara ile üst katmanı alıp tekrar başlamanız gerekir)

  bu iki adımı ahşap istediğiniz parlaklığa gelene kadar yapın (6-12 hafta sürebilir). buradaki amaç ahşabın üzerinde çok ince katmanlar oluşturup parlaklığın arttırılmasıdır.

  mat bir görünüm için işlemi 2-3 kez yapmanız yeterli olacaktır.

  6 ayda bir işlemi 1-2 kez takrarlamanız halinde her seferinde yeni gibi olacaktır.

  tüfek dipçiği (kabzası), ahşap enstrümanlar (gitar v.b.) için idealdir.

  daha kısa sürmesi ve daha parlak yüzey elde etmek için tru-oil (bkz: tru-oil) kullanabilirsiniz.

  gomalak ciladan farkı; hava koşullarına ve sürekli el sürülmesine karşı çok dayanıklıdır.
 • berrbat bir tadı var amk.