• çok bilip hiç konuşmama durumu; bir nevi karadelik hâli.
    ahanda benim o. herkesi bilirim, kimse beni bilmez. herkes bana her şeyini anlatır; ben anlatmam kendimi, hoşlanmam kendim hakkımda konuşmaktan. kimseyi anlatmaya değer görmemekten değil; anlaşılmak gibi bir derdim olmadığından.

ketumum ketumsun ketum!
  • bazen 'anlatmadan anlaşılmak isteyenler'
  • sır vermeyen, hatta söylenmesi gereken konuları bile anlatmayıp kendine saklayan insanlara söylenir, bazı durumlarda sevimsiz insanlar için de kullanılır.
  • bir meyve olarak düşünüldüğünde; içini, açmadıkça göremediğin nardır.
  • zamanla, olgunlaşmayla birlikte insanın ister istemez kazandığı özellik.
  • boğa burcu erkeğinin en kötü özelliğidir.
    (bkz: boğa burcu erkeği)
  • yaptığı "yolculuk"ta artık yorulduğunu farkeden insanın eylemi.
    süresi, her vücutta farklı görülen sesli "sessizlik".
  • arapçadan aldığımız bir kelime imiş. lakin arapça da latinceden mi almış diye merak ediyorum, en nihayetinde latincedeki "quiìtu(m)" kelimesi de sessiz, sakin gibi anlamlarda kullanılıyor. ilginç bir benzerlik. *
  • yaşanırken beş vakit sürmüş, yasıyla beş asır sürmüş, yazıyla beşyüz sayfaya sığabilecek bir ilişkiyi özetleme gücüne sahip yanyana beş harf...
  • kötü bir şeymiş gibi yansıtılan özellik*; ama akşam yenilen tostun içindekilere kadar da anlatmanızı beklemeleri çok yanlış şeylere yol açabilir, farkında değiller. böyle devam ederse önümüzdeki günlerde gevezelerin sayısında bir patlama yaşanabileceğe benziyor.
hesabın var mı? giriş yap