şükela:  tümü | bugün
 • yeopgijeogin geunyeo'nun yönetmeni jae-young kwak'dan 2003 yapımı bir romantik film. inanılmaz duygusal... hele sonlara doğru ağlamayanı döverler. o derece...

  http://www.imdb.com/title/tt0348568/
 • bu uzak doğulular fazla olmaya başladılar. sanki bugüne değin beklemiş ve yapmaları gerekenleri bir anda ortaya çıkarmış gibiler. genellemeyi özele indirip güney korelilere baktığımızda bu parlayan yıldızın en fazla ışık saçan katmanı olma yolundalar. film ismi gibi bir klasik aslına bakılırsa, örneğine rastlanır cinsten bir yapıt. ancak yıllarca amerikan tarzına alışmış bizler üstünde farklı bir tat bırakıyor. daha inanılır kılıyor hikayeyi. sinemaya kendimizi bırakmamızı kolaylaştırıyor. uzun kısımları olması yanında izlenesi bir film. en kötü ihtimalle güney korelilerin aşk, arkadaşlık ve kişisel ilişkilerine bir bakış şansı veriyor. başlarda geçişler arası bağlantı sıkıntıları olsa da bir süre sonra bu sorun aşılıyor. sonlarda ise hafif bir karmaşanın ardına nihai bekleneni veriyor. ayrıca hatırlatmakta faide var, izlerken bir elde mendil olması gerekli olabilir.
 • guney kore sinemasindan cikan en guzel ikinci romantik komedi. iki parelel oykuyu anlatan sımsıcak, bir o kadar da huzunlu ye-jin son filmi.

  birincisi icin: (bkz: yeopgijeogin geunyeo)

  film senaryosuyla, klasik bir turk filminden pek de farkı yok. kore sinemasını onemli kılan unsurlar burada da devreye giriyor; sirinlik abidesi oyuncuların dokturmesi, hikayeye serpistirilmis komik olaylar ve filmin sonlarına dogru ortaya çıkan romantizm... ortada bir gercek var ki kore sineması bu isi çok iyi yapiyor. zaten cekilen bir cok guzel film de holywood’da tekrar cekiliyor.

  (bkz: oldboy)
  (bkz: yeopgijeogin geunyeo)
  (bkz: il mare)

  eğer kiz arkadasiniz ile bu filme giderseniz yuzde yuz aglayacaktir. buna hazırlikli olmakta yarar var. salya sumuk aglamak isteyen ciftler icin de birebir, imdb’den aldıgi oyu ise fazlasıyla hak ediyor.

  ufak da olsa spoiler icermekte. acemi oldugumuz su gunlerde isi ciddiye almakta yarar var.

  --- spoiler ---

  kore filmlerinde dikkat ceken bir nokta, filmin icinde cok onemli olacak bir olay veya kisiyi gosterip sonuna kadar o olaydan veya kisiden hic bahsetmemesi. anlasilan tek amaclari seyirciyi ters kose yatirmak. bu kotu degildir. hatta ilerde seyredilecek guney kore filmlerine farklı bir tat katar.

  bu filmde de olay sudur ki uzun boylu elamanin devamli düsmesi. yonetmenin seyirciye yedirdiği bir fake olmus.

  --- spoiler ---

  ayrıca ye-jin son'a dikkat diyorum baska da birsey demiyorum.
 • adı gibi klasik bir konusu olmasına rağmen şu ana kadar seyrettiğim en sıcak , en duygulu romantik filmlerden biri olmuştur bu güney kore yapımı film.
  aşırı tesadüflerle örülü , görülebilecek tek cinsellik unsurunun erkeğin kızı öpmeye çalışmasıyla sınırlı kalan ve sadece duygulara yoğunlaşmış bu filmin sonunu tahmin etseniz dahi yine de ağlabilirsiniz, hazırlıklı olunmalı.
  fazla hayalperest bünyelere tavsiye edip etmeme arasında kalıyorum çünkü sağanak yağmurda sevdiğinizin ceketi altında birlikte koşma hayaliyle yaşamak zor olabilir hele allah'ın susuz memleketi ankara'da yaşıyorsanız...
 • --- spoiler ---

  birbirine geçmiş iki ayrı üç kişilik aşk hikayesi. başlarda mizah yanı ağır bassa da sonunda ağlatıyor. güney kore filmlerinin çoğunda var olan şiirsel anlatım, masalsı görüntüler bunda da var. yönetmen my sassy girldeki gibi mutlu son ile bitirmemişse de (en azından bir hikayede) ters köşeyi bu filmde de yapmış.
  izlemesi çok keyifli. yaklaşık iki saat on dakika sürüyor film ama bir dakika bile sıkmıyor.

  --- spoiler ---
 • gecenin bir yarısı izleyip, ertesi sabah şiş gözlerler okula gitmeme neden olan, kalbimi dağılmış nar tanelerine çeviren film. evet, klasik romantizm denebilir ama ateş böcekleri ikinci kez ağlattı beni. bir diğer için:
  (bkz: hotaru no haka)
 • ben bu filmi annem ve kız kardeşimle birlikte izledim. film bittikten sonra anneme filmi beğenip beğenmediğini sordum, çok beğendiğini söyledi. en çok nesini beğendin dedim, kız çok güzel ağlıyordu dedi. sanırım bu filmi daha iyi açıklayacak bir cümle daha yok. evet kız çok güzel ağlıyordu, çok güzel gülüyordu, her ne yapıyorsa çok güzel yapıyordu. korelilerin filmlerinin ortak yanı ne anlatırlarsa anlatsınlar, çok iyi anlatıyor olmaları. o kadar doğal oynuyorlar, o kadar gerçekçi çekiyorlar ki filmlerini, bir kurgu olduğunu düşünmeden izleyiveriyorsunuz. ayrıca bu filmde jo in sungın oynaması da ayrıca bir artıdır benim nazarımda.
 • filmin en hoş sahnelerinden biri de, o tekerleme manyağı kızın olduğu sahne. her ne kadar absürd bir durum gibi görünse de bana yakın geliyor; ilgi duyduğum bazı konuları, o konularla hiç alakası olmayan kişilere heyecanlı heyecanlı anlatmaya çalışmışlığım olmuştur benim de birçok kere. tekrardan izlenebilecek filmlerdenmiş bir de, iş-ev filan derken nefes almaya yarıyor bir süreliğine.
 • müzikleri ile öne çıkan kore sineması örneği

  filmden sonra yaf çok güzel bir şarkı vardı neydi acebaa diye düşünen olursa muhtelemelen "sarang ham yon hal soo rok"tur, zira film kore malı olduğundan şarkıların isimlerini bulmak

  öyle işte
 • kesinlikle tavsiye edeceğim filmlerden. güney kore yapımı hangi filmi izlediysem sevdiğim için bunu da seveceğimden emindim. oyunculuklar çok gerçekçi ve hikaye oldukça hüzünlü.